Ціни падають від протестів

  • З 1 січня 2021 року тарифи на газ змінили майже всі постачальники. Планувалося, що платити більше будуть не тільки за газ як товар, але і за його постачання. Така зміна зовсім не сподобалася людям. Аби їх почули, українці почали масово перекривати дороги. Акції не минули й Івано-Франківщину.

    Тарифи вгору

    Про те, що у новому році зростуть тарифи на газ та електроенергію для населення, стало відомо ще наприкінці 2020 року. Але такого різкого підняття цін очікував мало хто. Для порівняння, ще у грудні ціна палива складала 6,33 гривні за кубометр. А вже у січні “Нафтогаз” підвищив вартість до 7,22 гривні.

    Проте це не кінцева вартість газу, адже після реформи потрібно окремо платити за користування мережами і доставку. Відтак із січня середня вартість газу з урахуванням доставки склала у різних регіонах області не менше 8-9 гривень за один кубометр.

    А разом із підняттям ціни на газ мають стрімко зрости й тарифи на опалення…

    Ціна природного газу для споживачів ТОВ “Івано-Франківськгаз” у січні 2021 року становитиме 9,89 грн/куб.м з урахуванням ПДВ. Тобто вартість зросла більше, ніж на чверть.

    Франківці у соцмережі вкрай негативно відреагували на новини про чергове зростання тарифів. Під публікацією газовиків були сотні обурених коментарів людей.

    “Бажаю ТОВ «Івано-Франківськгаззбут», щоб ви збанкрутували, якщо не можете нажертись. І не думайте, ніби вам все минеться безслідно! Вам недовго залишилось грабувати людей, запроданці!” – написав Ярослав Царук.

    Протест за протестом

    Українці вирішили не чекати платіжок, а вийти на акцію. Тому на Полтавщині, Миколаївщині, Буковині, Прикарпатті, Закарпатті, Житомирщині та інших містах почалися масові перекриття доріг.

    Дорогу на Івано-Франківщину вперше перекрили 11 січня. Тоді у селі Оршівці, що на Буковині, майже 30 людей безперервно ходили пішохідним переходом. Через це на трасі національного значення, яка знаходиться на межі Чернівецької та Івано-Франківської областей, утворилися значні затори.

    Люди були обурені підняттям тарифів на газ. Тож не пропускали жоден транспортний засіб.

    Цього ж дня прикарпатці перекрили дороги у селі Креховичі Рожнятівського району, Долині та Снятині. А 13 січня проїзду не було на автодорозі «Івано-Франківськ – Львів» у селі Ямниця.

    «Ми звертаємося до уряду. Тарифи дуже великі. Хочемо, щоб їх зменшили. Якщо нас не почують, будемо й далі виходити на акції. Ми пропускаємо спецтранспорт, і все», – попередив місцевий житель Іван Ромашко.

    Тоді дорога була перекрита близько двох годин. На місці працювала поліція. Наступного дня люди знову вийшли на акцію в Ямниці. Проблема та ж – високі тарифи. У соціальній мережі люди через такі мітинги поділилися на два табори. Одні були незадоволені тим, що дороги перекриті. Адже люди квапилися у своїх справах.

    Зокрема, водійка Вікторія Чава вважає, що закривати проїзд неправильно. «У когось робота, чи батьки в лікарні, чи дитина сама вдома, а люди проїхати не дають. Страшні вояки. Через них страждають невинні люди», – каже жінка.

    Світлана Парпан такої ж думки. Бо якось через такі протести в заторах стояла три години. «Влітку я три години з Івано-Франківська до Калуша їхала. Знудило, тиск піднявся, хотіла підняти всіх в автобусі і розігнати тих мітингувальників», – пригадує Світлана.

  • Та учасники перекриття впевнені, що їхні дії правильні. Бо донести свою думку до влади по-іншому просто неможливо.

    «Звісно, є дискомфорт для водіїв, ми це розуміємо. Та ми ж виходимо сюди не просто так. Як ще привернути увагу до проблеми? Можна ще дорогу на Буковель перекрити, от тоді був би гарний результат», – вважає Ігор Малий.

    Уже через два дні на Калущині, в селі Голинь, відбулася така ж акція. Громаду обурило те, що з людей беруть оплату за мережі, які вони прокладали своїми силами, а суми у платіжках за послуги є більшими, ніж їхні доходи, писали «Вікна». Люди вважають, що іншого шляху, окрім як боротися за зниження тарифів через акції протесту – блокування дороги, у них немає. Думали навіть про те, аби не платити за послуги усім селом, допоки вимоги не будуть задоволені.

    Перекривали дорогу й у селі Крихівці, що на Івано-Франківщині. Вимагали люди того ж, що й інші – зменшити тарифи.

    «Та неможливо так жити. Кожного разу боїшся дивитися на ті платіжки. Враження, ніби влада сміється з нас. Всі гроші, які заробив, – одразу на газ. Так не має бути. Це знущання», – обурилася учасниця акції Марія Гонтяк.

    18 січня знову відбувалися протести проти підвищення тарифів на Буковині. Проїзд до Івано-Франківська був ускладнений.

    “Поліцейські зафіксували перекриття руху транспорту місцевими жителями в селах Мамаївці, Дубівці, Берегомет, Неполоківці, Оршівці та в місті Кіцмань. Безперервно рухаючись пішохідними переходами, громадяни в такий спосіб висловлюють невдоволення тарифами на комунальні послуги. Прохання до водіїв враховувати ситуацію на вказаних автошляхах під час планування своїх поїздок”, – повідомляла поліція Чернівецької області.

    Пішли назустріч?

    Після масових протестів президент України Володимир Зеленський зібрав на енергетичну нараду Кабінет Міністрів, очільника НАК «Нафтогаз України» та фахівців у галузі економіки, електро- та газової енергетики, щоб вирішити питання із надто високими цінами на газ для населення.

    «Ринкові ціни на сьогодні завеликі, особливо, якщо зважати на пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті громадян, а це означає, в економічному плані теж», – наголосив Володимир Зеленський.

    Тоді ухвалили рішення про зменшення ціни на газ нижче від ринкової –  приблизно до семи гривень за метр кубічний. Це означає зниження суми в платіжках людей на понад 30%.

    «Ми досягнули рішення про запровадження на час карантину державного регулювання цін на газ. Це не означає, що ми відходимо від ринкового регулювання, але оскільки зараз надзвичайно складна ситуація з карантинними обмеженнями, з COVID-19, з можливістю людей отримувати додаткові доходи, відповідно, запровадимо державне регулювання. Орієнтовно сьогодні деякі облгази продають газ за ціною понад 10 гривень, тобто із запровадженням цього регулювання відбудеться зниження ціни газу більше, ніж на 30%», – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

    Зеленський також додав, що від реформи ніхто не відступає. А усі ці зміни потрібні кожному українцю у зв’язку зі складною економічною ситуацією, у якій всі опинилися через пандемію.

    Вже 18 січня уряд України ухвалив рішення, яким встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 гривні за кубометр. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, така ціна діятиме до завершення опалювального сезону або до завершення карантину.

    “Вище, ніж 6,99 гривні за куб, постачальники газу не зможуть піднімати ціну. Підкреслю, що встановлена урядом ціна є нижчою на 1,5 гривні за куб від тієї, яка була у 2018-2019 роках. У зимові місяці тих років платіжки в середньому становили 2,5-3 тисячі гривень. Або 75% від тодішньої мінімальної зарплати”, – каже Шмигаль.

    Встановлена зараз ціна (6,99 грн/куб) означає, що за такого ж споживання середня платіжка буде приблизно на 500 гривень меншою. І становитиме приблизно 40% від мінімальної зарплати. Але, на жаль, це зниження лише тимчасове.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!