Вишивка і доля: у Тишківцях наречена одягала гофровану сукню з позолоченим низом

  • Тишківці – національно-свідоме село, колиска родини Шухевичів, з якої походить славнозвісний генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА Роман Шухевич – він же Тарас Чупринка. Саме тому в Тишківцях не можуть не берегти українські традиції, а навпаки – активно пропагують, щоб молодь продовжувала дбати про своє рідне, автентичне.

    Серед когорти прогресивних молодих людей – вчителька початкових класів Тишківського НВК, член місцевої «Просвіти», талановита співачка, лауреат численних премій Наталія Майдан. Вона і поділилася з «Галицьким кореспондентом» про збережені сімейні реліквії та родинними спогадами.

    Наталія Майдан

    На жаль, не кожен може повідати генеалогію своєї сім’ї. Та Наталія Майдан пам’ятає не лише свою прабабусю Олену Парійчук, але й прапрабабусю Марію Грималюк, яка була матір’ю п’ятьох дітей, один з яких, Василь, пропав безвісти під час Другої світової війни. На жаль, війна забрала життя і її чоловіка Миколи, який загинув на території Прибалтики.

    Михайло Парійчук з однодумцями

    Чимало приклався до національно-культурного відродження Тишківців двоюрідний брат прадіда Наталії Майдан Михайло Парійчук. Зокрема він був головою сільської ради, членом «Просвіти» та завідував бібліотекою. Та й у самого була чимала домашня бібліотека. Разом із однодумцями домоглися, щоб у рідному селі постав пам’ятник головнокомандувачу УПА Роману Шухевичу, а також каплиці у честь Незалежності України. Чимало патріотів, які піднімали національну свідомість у Тишківцях, були за це репресовані. Михайла Парійчука від заслання врятували юнацькі травми. Ще хлопцем наступив на міну, яка відірвала йому руку й позбавила ока. 

    Наталія Майдан у вишитій бабусею сорочці, в запасці й окрайці прабабусі й гердані Олени Байструк

    Патріотичний дух живе і в новому поколінні родини Наталії Майдан. Зокрема, двоюрідний брат Андрій Сойчук, який у мирному житті працював енергетиком, нині служить у Збройних силах України, захищаючи рідну Батьківщину від московської орди.

    Наталія Майдан часто пригадує, як до прабабусі Олени приходили її подруги, а вона, маленька, любила сидіти на старенькому куфрі та слухати їх спогади та різноманітні оповідки про минувшину. А оскільки надто любила співати, навчала правнучку Наталю козацьких і стрілецьких пісень, прищеплюючи таким чином любов до української пісні. Крім таланту прабабусі Марії, у родині ще гарно співав і дідусь Дмитро Сойчук, який самотужки опанував гру на баяні. Навіть тембр голосу, який у Наталії Майдан особливий, вона вважає, що передався їй саме від діда.

    Від прабабусі Олени Парійчук, яка ще й гарно вишивала, Наталії Майдан у спадок залишилися дві запаски і окрайка. Також у прабабусі був родинний кептар, але позичила «добрим» людям, які його не віддали. До слова, прапрапрадід Наталії Майдан Олексій (Лесь) Григорчук мав у своїй власності ткацький верстат і на замовлення ткав жіночі запаски, верети та інші вироби.

    Прабабуся Олена (перший ряд зліва) і Олена Байструк (другий ряд справа)

    Щодо вишиванок, то для Тишківців характерні рішені (гофровані) сорочки з геометричними фігурами й кольорові з рослинними орнаментами (називали їх «мальовані») з домінуючим червоним кольором. Окрім цього, в селі можна зустріти вишиванки з вишитими вуставками та гофрованими пазухами й рукавами. На жаль, подібних старовинних вишиванок у родині Наталії Майдан не збереглося. Та дівчина дорожить сорочкою, яку для неї вишила бабуся Наталія Сойчук.

    Прабабуся Олена та прадідусь Михайло Парійчуки

    Мали свою цікавинку і тишківські гердани. Сусідка Олена Байструк, на жаль, уже покійна, яка була справжньою майстринею у створенні весільних прикрас, подарувала Наталії Майдан справжню старовинну красу – головний гердан. Оскільки дівчина часто бере участь у пісенних конкурсах, Олена Байструк і спрезентувала їй таку цінну річ у пам’ять про себе.

    Гердан, подарований Оленою Байструк

    Головні убори в Тишківцях називалися поплітки. За розповідями бабусі Наталії Сойчук, якщо дівчина йшла в дружки чи виходила заміж, то їй на голові спершу клеїли кольорові стрічки, тобто робили основу – чільце. Відтак зверху плели дві грубі коси – поплітки, переплетені червоною шерстяною ниткою. Відтак ще зверху – головний гердан. Окрім цього плели ще й вінок з барвінку, куди вставляли позолоту. а з чотирьох сторін прикріплювали красиві китиці. Щодо весільного вбрання, то наречена одягала гофровану сукню (спідницю) з позолоченим низом, а спереду запаску.

    За словами бабусі Наталії Сойчук, усі заміжні жінки ходили зав’язані по-молодицьки, а взимку молодші мешканки Тишківців, окрім літньої хустини, одягали грубшу, але так, щоб було видно ту хустку, що під низом. Жінки літнього віку на свята до церкви спершу зав’язували хустину по-молодицьки,  а кінці грубшої хустки зав’язували зверху на голові.

  • Загалом, Наталія Майдан за легкість кольорів покутського вбрання вважає його панським. А однією з мрій називає відтворити генеалогічне дерево, щоб ще більше довідатися про своє коріння, бо без знання свого минулого нічого не зробиш на благо рідної землі.

             Юлія Марцінів

    До теми: Покуття манить традиціями та звичаями. Своєю історією та культурою. Людьми і їхніми родинними історіями. Вишивка та жіночі прикраси саме Городенківського району XX століття – особлива тема. Крізь призму подекуди сумних і трагічних, родинних історій можна показати багатство покутської вишивки. Принамні це вирішив зробити «Галицький кореспондент».

    Ця ідея виникла з побаченого давнього родового фото, яке прокотилося у соцмережах. На ньому були зображені дівчата з Ясенева Пільного в багатому національному одязі з цікавими вишиванками та не менш величними головними убраннями. Так, ми вирішили навідатись до Ясенева Пільного…

    Перший матеріал із циклу “Вишивка і доля” читайте тут: Вишивка і доля: на Покутті окрему увагу приділяли прикрасам

    Другий матеріал: Вишивка і доля: чому не стало родини Бащуків

    Третій матеріал: Вишивка і доля: такої вуставки не було в жодному селі

     

    Шостий матеріал: Вишивка і доля: запис на шафі як останнє повідомлення

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!