СВЯТКУЄМО:
– сьогодні – Всесвітній день радіо
За рішенням ЮНЕСКО 13 лютого визнано Всесвітнім днем радіо. Саме 13 лютого у 1946 році вперше вийшло в ефір «Радіо ООН», яке мовило напряму зі штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй. Вперше Всесвітній день радіо відзначили минулого року, а рішення про його проведення ЮНЕСКО прийняло в 2011-му.
В Європі винахідником способу передачі інформації через радіохвилі вважається італійський інженер Марконі, який на місяць випередив російського винахідника радіо А. Попова, винахід якого був продемонстрований 7 травня 1895 року. Американці мають свого винахідника радіо – ще у 1893 році Нікола Тесла запатентував радіопередавач, а через 2 роки – і радіоприймач. Проте перші радіостанції почали будуватися тільки у 1920 роках. У 1925 році була збудована радіостанція у Варшаві, яка здійснювала трансляцію на всю Польщу і яку слухали у Станіславові.
Про радіомовлення у міжвоєнному Станиславові читайте: http://gk-press.if.ua/index.php?q=node/5575
ПОДІЇ:
– 13 лютого 1919 р. – на засіданні УНР А. Крушельницький доповідав про шкільний законопроект. ЗУНР видав Закон про шкільництво.
– 13 лютого 1921 р. Львів – відбувся крайовий з’їзд представників окружних відділів Товариства «Взаїмна поміч українського учительства». Прибуло 200 делегатів. Порядок денний: про сучасний стан народного учительства і школи.
Перший Загальний Збір товариства «Взаїмна поміч українського вчительства» відбувся 28 серпня 1905 року у Львові. На захід зібралося до сотні учителів. Після Збору почалася організація окружних відділів товариства. За короткий час з’явилися 52 відділи в Галичині, Буковині, Лемківщині. Найбільш діяльними були відділи у Коломиї, Снятині, Теребовлі, Товмачі, Ліску, Буську, Гвіздці. Жвава організаційна робота проводилася в Станиславові, Перемишлянах, Калуші та інших містах.
У Коломиї, Снятині, Станиславові товариство заснувало окружні бібліотеки. Книги купували за власні кошти або ж приймали в подарунок.
З жовтня 1907 року товариство почало видавати власні часописи – «Луна», «Наше Слово» і «Прапор». Редакція «Прапора» пропрацювала в Коломиї до 1912 року. З часом основним друкованим органом «Взаїмної помочі…» став часопис «Учительське слово», який виходив з 15 вересня 1912 року до 1939 року. Члени товариства одержували журнал безкоштовно.
Одним із найдіяльніших окружних відділів організації був Станиславівський, заснований педагогами Маркіяном Якимовським, Петром Будзінським, Олександром Сав’юком та Іваном Луцівим. При відділі працювали інформаційна, адміністративна та просвітна секції, а також бібліотека.
На кінець 30-их років Станиславівський окружний відділ нараховував 78 членів. Станиславівські педагоги влаштовували Шевченківські свята, відкривали читальні, організовували аматорські гуртки, навчали грамоти на курсах для неписьменних. Силами округу були зібрані кошти на побудову бурси в Станиславові. Більше читайте тут.
–13 лютого 1940 р. – відбулася перша міжрайонна олімпіада самодіяльного мистецтва, в якій взяли участь 40 гуртків. Калущину на обласній олімпіаді представляли: Підгорецький мішаний співочий гурток, драмгуртківці та симфонічний оркестр з Калуша.
-13 лютого 1942 р. – німецькі окупанти почали акцію вивезення українського населення на примусові роботи в Німеччину.
– 13 лютого 1992 р. – Уганда визнала незалежність України.
– 13 лютого 2014 року. Київ. Євромайдан – через потепління розстають барикади. Тож, аби втримати зайняті позиції, почали завозити пісок та будівельне сміття. Ними планують укріпити фортеці. Прокурор Києва Микола Безкишкий вимагає в євромайданівців звільнити всі вулиці та захоплені адміністративні приміщення до 17 лютого. Два десятки покалічених активістів випустили під домашній арешт. Добкін запропонував надати «беркутівцям» ті самі пільги, що й мають учасники справжніх війн, зокрема, афганці.
ІМЕНИНИ: Віктор, Євдокія, Іван, Микита, Никифор
НАРОДИЛИСЯ:
– день народження Володимира Озаркевича (1853-1912), греко-католицького священика, культурно-громадського діяча, родом з с. Белелуя Снятинського району.
В 1879 році закінчив семінарію і отримав парафію в рідному селі. З 1885 року був парохом у Новоселиці, Скопівці. У 1887 році консисторія переводить о. Володимира Озаркевича до села Сільця, недалеко від Станиславова. Саме в цей час у селі закінчувалося будівництво нової церкви Різдва Христового, яку було освячено на початку 1888 р.
Його дружиною була Ольга Рошкевич, колишня наречена І. Франка У 1908 р. отця Володимира перевели до Верхнього Березова, де він працював до кінця свого життя, одночасно обслугову¬ючи й сусіднє село Нижній Березів.
Володимир Озаркевич як член Народного Комітету народовців брав участь у всіх виборчих кампаніях до австрійського парламенту і галицького сейму. Він був діяльним членом товариства «Просвіта». Помер о. Володимир Озаркевич 10 березня 1912 року в с. Нижній Березів Косівського району.
– в 1890 р. народився Юліан Ковалів. Заслужений учитель УРСР. Жив і працював в Коломиї.
– народилася Гурко (Дейчеківська) Стефанія (13.02.1924, с. Ямниця тепер Тисменицького району) – українська поетка в Канаді. Народилась у селянській родині. Навчалася у Ямницькій народній школі і Станіславській жіночій гімназії. У 1939-1943 вчителювала в Ямницькій та Яблунівській 7-річних школах. 1944 виїхала до Німеччини, де одружилася з юристом Є. Гурком. З 1948 проживала в Австралії, з 1956 — у Канаді. Друкується з 1945. Авторка поетичної збірки «Три джерела» (Торонто, 1989) та п’єси «Приїзд матері», яку ставить театр «Заграва» у Торонто.
– народився Ігор Дейчаківський (1963), директор Української гімназії № 1 м. Івано-Франківська, депутат обласної ради, педагог, історик, автоу видань «Історія Ямницького футболу» (1992), «Ямниця» (1994), «Єзупіль» (1997), «Юліан Романчук – педагог, громадський діяч, політик» (1999), «Ямничани» (2002), «Йосип Гурик – селянський посол» (2003), «Василь Савчак – «Сталь» – провідник ОУН Буковини» (2006), «Юліан Романчук – педагог, громадський діяч, політик» (2011), уродженець с. Ямниця Тисменицького району.
ЮВІЛЕЇ:
– 125 років від дня народження Івана Федорака (1890-1954), репресованого українського письменника і педагога, уродженця с. Іллінці Снятинського району, перепохованого у с. Русові на Снятинщині.
Книжка І. Федорака Мій шлях. – Снятин, 2009.
– 60 років від дня народження Людмили Городенко (1955-2001), журналістки, члена НСЖУ, засновниці газети «Гуцульський край (1990-2000)». Похована в с. Смодна Косівського району.
ЦІКАВО:
– сьогодні стартують карнавали Ріо у Бразилії та у Ніцці
Карнавал Ріо у Бразилії
Карнавал у Ніцці
А ще цього дня в 1867 році у віденському музичному залі «Діана» вперше виконано вальс Йоганна Штрауса «На чудовому блакитному Дунаї».
Це був 314-й опус австрійського композитора, що став – поряд із «Казками Віденського лісу» – найбільш уславленим і популярним його твором. Мільйон примірників нот нового вальсу розійшлися по світу всього за місяць.
Читайте також: Цей день в історії Прикарпаття. 1 лютого, 2 лютого, 3 лютого, 4 лютого, 5 лютого, 6 лютого, 7 лютого, 8 лютого, 9 лютого, 10 лютого, 11 лютого, 12 лютого
Цей день в історії Прикарпаття. Січень