Цей день в історії Прикарпаття. 15 лютого

  • СВЯТКУЄМО:

     

    – сьогодні Стрітення Господнє

     Це  одне з найбільших християнських свят, яке відзначається на 40-й день після Різдва – 2 (15) лютого. Відзначають його в пам’ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після народження. Їх зустрів старий Симеон, який чекав зустрічі із Господом багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником і від Духа Святого був звіщений, що зможе вмерти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Це здійснилося і Симеон зміг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець сповістив, що немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

     

    «Стрітення» Рогір ван дер Вейден

     

    15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

     

    15 лютого 1989 р. – завершено виведення «обмеженого контингенту радянських військ» із території Афганістану (почато 15 травня 1988 р.).

    Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців. Поранення і контузії отримали понад 53 тисяч чоловік. За оцінками незалежних дослідників, втрати радянської армії склали до 140 тисяч убитими та до 350 тисяч пораненими. Кожен четвертий учасник бойових дій на території Республіки Афганістан був українцем. 

    В Івано-Франківську проживає 1200 учасників бойових дій і 15 сімей загиблих військовослужбовців.

    Памятник воїнам-афганцям в Івано-Франківську

     

    ПОДЇЇ:

     

    – 15 лютого 1574 р. – у Львові Іван Федорович видав першу друковану книжку на сучасних українських землях — «Апостол» (одна з можливих дат).

     

    – 15 лютого 1916 р. –  Станіславівський єпископ Григорій Хомишин підписав спеціальне розпорядження, яким у церковний вжиток Станіславівської єпархії з 25 березня впроваджувався григоріанський календар. Таким чином, у календарному літургійному циклі Греко-католицької Церкви 1916 року ліквідовувалася різниця у 13 днів між новим і старим стилями. Обряд та богослужіння не змінено. Серед віруючих розповсюджено календар плакатного формату відповідно до нового стилю. Розпорядження оголошене у засобах інформації 1 березня.

     

    – 15 лютого 1919 р. Станіславів. Сесія УНРади затвердила закон «Про вживання мови в урядуванні державних властей і урядів, публічних інституціях і державних установах». Він передбачав норми функціонування української мови у державних установах та право національних меншин спілкуватися рідною мовою з урядовими й громадськими інституціями.

     

    – 15 лютого 1945 р. – станом на цей день у західних областях України діяли 292 винищувальні батальйони (24 тис. бійців), спрямованих на боротьбу проти збройного українського самостійницького підпілля.

     

    – 15 лютого 1960 – у школах впроваджено групи продовженого дня.

     

    – 15 лютого 1995  р.  –  Верховна Рада України прийняла Закон «Про статус гірських населених пунктів в Україні».

     

    – 15 лютого 2014 р., Київ, Євромайдан – провладні «прибиральники» Києва спробували штурмувати барикаду на розі Хрещатика та Богдана Хмельницького, мітингувальники згодилися звільники КМДА, чекаючи у відповідь від влади закриття кримінальних справ проти активістів.

  •  

    ІМЕНИНИ: Василь, Михайло

     

    НАРОДИЛИСЯ:

     – народився Василь Олійник (1948), поет, журналіст, член НСПУ, автор поетичних збірок «Стремено» (1981), «Гармонія площини» (1992), «Толока» (1997), «Княгиня» (2001), «Крижма» (2005), «Понад шляхами сивими» (2009), уродженець с. Сівка-Калуська Калуського району.

     

    – народився Бондар Левко (15.02. 1956 р. в м. Бердичеві Житомирської обл.) – український композитор, музикант, художник. Один із ініціаторів відродження і розвитку української молодіжної музичної масової культури. З 1967 р. проживає в Івано-Франківську. З 1989 р. повністю присвячує себе музиці. Організував при клубі комунальників оригінальний колектив «Бункер Йо», з яким виступав і здобув нагороди на багатьох фестивалях. Гастролював за кордоном. Часто виступає на концертах в м.Івано-Франківську, містах області та України. У 1993 р., за опитуваннями жителів Івано-Франківська, визнаний «Людиною року». Створив власну студію звукозапису «На майдані».

     

    -1903 р. в с. Нижній Березів Косівського району народився Ярослав ГеникБерезовський. Лікар-хірург. Закінчив Коломийську гімназію. В 1941 році очолив Коломийську лікарню. Жив і працював у Коломиї.

     

    – 1910 р. народився Дмитро Братівник. Учитель. Краєзнавець. Жив і працював у Коломиї.

     

    ЮВІЛЕЇ:

    – 70 років виповнюється Василеві Петріву (1945), художнику, уродженцю с. Прокурава Косівського району.

     

    ЦІКАВО:

    – сьогодні в Італії – Битва апельсинів

    Вона відбувається щорічно в кінці лютого – на початку березня в старовинному містечку Іврея, що на північному заході Італії. Вважається, що Іврейський карнавал вперше відбувся 1808 року, а от самі події, які лягли в його основу, – в  часи Середньовіччя, епоху правління в Італії деспотичних феодалів. На думку деяких істориків, битва апельсинами – це символ народного повстання Тукінаджо проти деспотії панів.

     

     

     

    Читайте також: Цей день в історії Прикарпаття. 1 лютого2 лютого3 лютого4 лютого5 лютого6 лютого7 лютого8 лютого9 лютого10 лютого11 лютого12 лютого13 лютого, 14 лютого

                            Цей день в історії Прикарпаття. Січень

    15.02.2015

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!