ПОДІЇ:
– 16 лютого 1919 р., Станиславів – установча конференція опозиційного до уряду Селянсько-робітничого союзу (СРС), організаційне оформлення якого розпочалося у грудні 1918 р. Конференція схвалила статут і програму союзу, яка вимагала перетворення капіталістично-бюрократичного ладу на соціалістичний, негайного проведення фінансової, земельної й фабричної реформ із гарантією захисту інтересів робітників і селян.
– 16 лютого 1919 р. – розпочалася Вовчухівська військова операція Галицької армії. За два дні оточили м. Львів і звільнили територію Східної Галичини до р. Сян. За Польщею залишався лише вузький клин уздовж залізничного шляху Перемишль – Львів.
– 16 лютого 1922 р., Варшава – Міністр промисловості й торгівлі Страсбургер наклав заборону на вивіз ячменю до УСРР, оскільки великі земельні магнати, які мали монопольне право на продаж зерна закордон, вимагали від торгового представництва УСРР сплати більшої ціни, ніж та, за якою зерно було закуплене у кооперативів і приватних фірм.
– 16 лютого 1946 р. – в с. Угринові Середньому тривала перестрілка між групою підпільників та МВД.
– 16 лютого 1991 р., Львів – в приміщенні Львівського театру опери та балету відбулась об’єднана сесія Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської обласних рад народних депутатів, яку назвали Галицька асамблея.
Було затверджено угоду про основні принципи співпраці між цими обласними радами та створення регіональної координаційної ради з метою співпраці. Також прийняли ухвалу «Про єдність українських земель», в якій йшлося про те, що основою возз’єднання українських земель у межах однієї держави є Акт злуки УНР і ЗУНР від 21 січня 1919 р. Ухвалою засуджувалися будь-які намагання порушити територіальну цілісність України. За іншою ухвалою ГА, 17 березня 1991 р. були проведені обласні референдуми, альтернативні до ініційованого М. Горбачовим Всесоюзного референдуму щодо долі Союзу РСР. Галицький плебісцит відповів 90%-им «так!», чим засвідчив прагнення до державної незалежності України.
– лютий 1992 р. – газета «Галичина» повідомила, що іванофранківці з тривогою чекають неділі, 16 лютого, оскільки ширяться чутки, що в цей день (за одними даними – о 6 год. ранку, за іншими – о 7 год.) ймовірний землетрус на Прикарпаті. Одні подейкували, що його епіцентр знаходиться в районі гори Сивулі, інші – що в Калуші. Отже, часопис порадив слідкувати за поведінкою домашніх тварин. Якщо вони не тривожаться і сплять спокійно, то треба брати з них приклад і землетрусу не буде.
– 16 лютого 2005 р. – набув чинності Кіотський протокол – міжнародний документ, прийнятий у м. Кіото (Японія) в грудні 1997 р. як додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.
Він зобов’язує розвинені країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008-2012 рр.
На сьогодні протокол підписали та ратифікували 187 країн, у тому числі більшість промислово розвинутих – крім США, які підписали, але не ратифікували угоду.
Кіотський протокол зобов’язує Україну знизити викиди парникових газів до рівня 1990 року. Оскільки фактичні викиди внаслідок спаду промислового виробництва значно менші від рівня 1990 року, Україна може продати значну частину невикористаної квоти на викиди.
ІМЕНИНИ: Адріан, Ганна, Влас, Микола, Семен
НАРОДИЛИСЯ:
– 16 лютого 1792 р. – народився Григорій Яхимович, єпископ Української Греко-Католицької Церкви; у 1860-1863 рр. – митрополит Галицький та архієпископ Львівський, предстоятель УГКЦ.
– 16 лютого1829 р. – у с. Козарі Рогатинського району народився історик Ісидор Шараневич. Помер 4 грудня 1901 року у Львові.
– 16 лютого 1856 р. народився Тит Войнаровський (1856-1938) – відомий український громадський і економічний діяч. Народився в с. Ляцькім (повіт Товмач), вчився у Станиславівській гімназії. Очолював парафію у селі Балинці Коломийського повіту (1894-1910 pp.). Молодий парох добився того, що шкільна рада відкрила у селі чотирикласну школу з українською мовою викладання. Дбаючи про виховання малечі, о. Тит Войнаровський закупив будинок із трьома моргами землі, в якому створив дитячий садок під опікою сестер-служебниць. У Коломиї він заснував бурсу на 40 хлопців і утримував її власним коштом, заклад проіснував 12 років. У 1907 р. був обраний до Віденського парламенту від Коломийського округу. У 1908 році він віддав 1500 крон для «Рідної школи» та заявив, що буде складати в товаристві свої посольські кошти на приватні школи по містах і містечках коломийської виборчої округи, звідки вийшов послом.
– 16 лютого 1938 року народився Грицуляк Богдан – лікар, учений. У 1986-1987 роках виконував обов’язки завідувача кафедри патологічної анатомії Івано-Франківською державного медичного інституту. У 1987 році запрошений на роботу в Івано-Франківський педагогічний інститут (кафедра природничо-математичних наук педагогічного факультету) на посаду професора кафедри. З 1989 року – професор цієї кафедри. З відкриттям спеціальності «Біологія» у 1998 р. на пропозицію ректорату організував кафедру анатомії і фізіології, якою завідує до цього часу. Уродженець с. Пасічна (тепер м. Івано-Франківськ).
– народився Равлюк Любомир (16 лютого 1973 р., с.Устя Снятинського району) – педагог, композитор і виконавець, викладач музики педогогічного коледжу Чернівецького національного університету ім.Ю.Федьковича. Лауреат українських пісенних фестивалів. Керівник вокального ансамблю «Буковинка» та вокально-естрадної студії в дитячо-юнацькому центрі «Юність Буковини». Автор музичної збірки власних композицій «Перший крок до любові» (1999) та понад 150 пісень.
ЮВІЛЕЇ:
– 75 років від дня народження Світлани Топоркової (1940, м. Мінеральні Води, Росія), івано-франківської художниці, члена Національної спілки художників України. Закінчила Київський державний художній інститут (1971). Педагоги – В. Бородай, І. Макогон, О. Яблонська. Скульптор. Основні твори: меморіальні дошки – І. Франку (1990, Т. Шевченку (1991), Цьоклеру на фасаді СШ № 1; «На початку» (1996); «Богородиця з дитям» (1998); «Богородиця» (2001).
– 16 лютого 1940 року в с. Задубровці Снятинського району Івано-Франківської області народився Дмитро Захарук – журналіст, громадсько-політичний діяч, народний депутат першого скликання, член «Народної ради». У 1990 р. – голова виконкому Івано-Франківської облради.
Народився у селянській родині. Закінчив Дрогобицький педагогічний інститут, Львівський державний університет і Вищу партійну школу при ЦК Компартії України.
Працював у школах Івано-Франківської і Львівської областей. Проробивши 11 років учителем, перейшов на журналістську роботу. З 1969 року – завідувач відділом листів і масової роботи Перемишлянської районної газети «Перемога». У 1975 році став відповідальним секретарем, кореспондентом і завідувачем відділом сільського господарства редакції обласної газети «Прикарпатська правда». Д. В. Захарук також працював власкором ТАРС-РАТАУ в Івано-Франківській області, був відповідальним секретарем обласної організації Спілки журналістів СРСР. Незабаром став головним редактором рекламно-інформаційної газети «Агро». 4 березня 1990 року обраний Народним депутатом України першого скликання.
Цікаво:
Як Кубань хотіла приєднатися до України
16 лютого 1918 р. – законодавча рада проголосила самостійну Кубанську Народну Республіку зі столицею в Катеринодарі. Обрано уряд КНР на чолі з Лукою Бичем.
Через декілька днів по закінченні сесії нарада членів ради ухвалить резолюцію про прилучення Кубані на федеративних умовах до України, але ця ідея не буде реалізована. Загалом КНР як українське козацьке державне утворення на Кубані проіснує рік і дев’ять місяців – до 17 березня 1920 р., матиме власну конституцію та символіку. Кубанську республіку знищили більшовики.
Читайте також: Цей день в історії Прикарпаття. 1 лютого, 2 лютого, 3 лютого, 4 лютого, 5 лютого, 6 лютого, 7 лютого, 8 лютого, 9 лютого, 10 лютого, 11 лютого, 12 лютого, 13 лютого, 14 лютого, 15 лютого
Цей день в історії Прикарпаття. Січень
16.02.2015