Шматок має ту саму текстуру, що й справжнє м’ясо.
Вчені Токійського університету в Японії виростили у лабораторних умовах 11-грамовий шматок курки.
У цьому їм допоміг пристрій «біореактор на основі порожнистих волокон», йдеться у статті журналу Trends in Biotechnology, пише Судово-юридична газета. М’язові клітини курки розміщувалися в гелевому розчині, кисень та поживні речовини до них доставлялися за допомогою порожнистих волокон.
У довжину вирощений шматок м’яса досягає 2 см, завширшки — 1 см. Вчені запевняють, що він має ту саму текстуру, що й справжнє м’ясо.
На думку дослідників, нова технологія прокладає шлях для вирощування в лабораторних умовах цілих шматків курки, яловичини, свинини та риби.
«Ми використовуємо напівпроникні порожнисті волокна, які імітують кровоносні судини й доставляють поживні речовини до тканин», — пояснює професор Сьодзі Такеучі, старший автор роботи. — Такі волокна давно застосовуються у побутових фільтрах для води та апаратах для діалізу при хворобах нирок. Вражає, що ці крихітні структури можуть ефективно допомагати створювати штучні тканини, а можливо, у майбутньому — навіть цілі органи».
У біореакторі понад 1000 порожнистих волокон діаметром близько 0,3 мм рівномірно розміщені у сітчастій структурі. Через волокна пропускають живильне середовище, що сприяє формуванню щільної та правильно орієнтованої м’язової тканини.
Однак викликів ще багато: потрібно покращити постачання кисню до великих тканин, автоматизувати видалення волокон та перейти на матеріали, безпечні для харчових продуктів.
Крім харчової галузі, ця технологія потенційно може вплинути й на регенеративну медицину та м’яку робототехніку.
Хоча до появи курятини з біореактора на полицях магазинів ще далеко, перші приклади культивованої їжі можуть невдовзі з’явитися в ресторанах Австралії та Нової Зеландії.
Нагадаємо, українські дослідники, які входять до міжнародної команди, отримали «науковий Оскар»