Запізнілий аудит

  • Івано-Франківська влада планує провести аудит на всіх комунальних підприємствах міста. І розпочне з найскладніших. Цього року в міському бюджеті передбачено 95 тис. грн. на аудити КП “Електроавтотранс” та КП “Муніципальна інвестиційна управляюча компанія” (МІУК). Провести аудити влада планує під пильним оком громадськості.

    Як каже перший заступник директора міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Ігор Сенчук, вони обрали МІУК (у минулому – ЄРЦ), тому що це підприємство, яке найбільше цікавить пресу та громадськість. Щодо “Електроавтотрансу”, то йому аудит давно потрібен, адже є проблема з оптимізацією роботи підприємства. У нього немає служби маркетингу, яка б займалася розвитком, а тому ніхто не працює над тим, щоб вийти на рівень конкурентоздатності з приватними перевізниками.

    “От у них був 27-й маршрут, там два рази був конкурс, вони один раз його програли, другий – не додали документи. Це їхнє слабке місце, і маршрут вони втратили, – каже Сенчук. І додає: – На підприємстві є 40 тролейбусів і по 4-5 механіків-ремонтників на кожен тролейбус. Це ж неправильно”.

    Директор департаменту Михайло Смушак задекларував прозорість, тому написав у “Фейсбуці” про створення громадської комісії, яка буде займатися аудитом і робитиме це відкрито. Усі охочі змогли ввійти до її складу.

    Наразі відбулося два засідання цієї комісії, на яких вирішили аудитора визначати за системою “ProZorro”. І тільки після цього стане зрозуміло, чи не замало коштів виділив міський бюджет на цю процедуру. “Ми перед тим цікавилися, та не дуже аудитори хочуть за це братися, – зізнається Ігор Сенчук. – Тому що є специфіка комунальних підприємств. Будь-яка аудиторська фірма каже, що готова зробити аудити фінансової звітності, але це нікого не цікавить, це й КРУ може зробити. А нам треба аудит по напрямках роботи”.

    А напрямків комісія визначила немало: аналіз показників фінансового стану за два останніх роки; аналіз доходів, витрат та надання пропозицій щодо їх оптимізації; оцінка дебіторської та кредиторської заборгованості; аналіз показників фінансової результативності, вплив окремих факторів на фінансові результати підприємства у 2014-2015 рр.; аналіз надходження та ефективності використання коштів; аналіз управлінських рішень за наслідками фінансово-господарських результатів; стан збереження комунального майна і ефективність його використання тощо.

    За словами Сенчука, департамент контактував з чотирма фірмами щодо аудитів. “ІФ-Аудит” вже має досвід, бо раніше робили аудити “Ведоекотехпрому” та калуського “Водотеплосервісу”. Втім, будуть думати, чи готові їх провести за ці гроші. “Аудит-сервіс ІНК” готові, але трохи зайняті. Крім цих фірм, є ще дві: львівська та київська. “Якщо тендер відбудеться і буде більше, ніж один учасник, то все гаразд. А от якщо не буде учасників, то треба буде піднімати ціну”, – вважає комунальник.

    На жаль, є питання, на які аудит не дасть відповідей. Вони стосуються майна, яке колись було на балансі жеків і після створення ЄРЦ просто зникло… За словами Ігоря Сенчука, це питання вони вже не зможуть проконтролювати, тому що аудит МІУК буде проводитися тільки за два останніх роки, а жеки почали закривати ще у 2011-му.

    “Майно, яке було в жеків, вже зараз ніхто не перевірить, – переконує Сенчук. – Бо, по-перше, вже нема документів, а по-друге, це надто великий обсяг роботи для аудитора. Тому ми включили тільки 2014-2015 роки”.

    На думку чиновника, треба було проводити аудит тоді, у 2011-2012 роках, або принаймні вести громадський контроль за майном. Адже в ті роки багато майна просто було списано… А зараз, за його словами, вже нічого не перевіриш, бо чотири жеки взагалі вже зняті з реєстрації.

    Анна СТАНІСЛАВСЬКА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!