Архітектурне лего для дорослих

  • Івано-франківській промзоні в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислової, схоже, не уникнути трансформації в густонаселений житловий мікрорайон. Днями на містобудівній раді презентували вже четвертий проект цієї забудови, до якого майже не було зауважень у громадськості.

    Як усе починалось

    Перші кроки до того, щоб забудувати цю промислову зону, були зроблені ще у липні 2015 року, коли міськрада на чолі з Віктором Анушкевичусом надала дозвіл на розробку детального плану території (ДПТ) в межах вулиць Крайківського-Макогона-Промислова. Та розголосу ця справа набула тільки через рік – у липні 2016-го, коли громадськість довідалася, що там хочуть збудувати 33 багатоповерхівки.

    Згідно з тодішнім проектом, там планували збудувати чотири секції 16-поверхових будинків, 12 секцій на 12 поверхів, 2 секції на десять та 15 – на дев’ять поверхів. Крім того, передбачалося громадське приміщення на сім поверхів з підземним паркінгом та дитячий садок на 100 місць. Будувати хотіли на території 3,47 га, більша частина якої належала Івано-Франківській харчосмаковій фабриці та Шляхово-ремонтно-будівельному управлінню №1.

    Цей проект забудови збурив громадськість. Після звернень громади прокуратура розпочала розслідування за фактом зловживання службовцями міськради своїм становищем та подала позов в Івано-Франківський окружний адміністративний суд про скасування скандальних рішень. Наприкінці минулого року суд їх скасував. Втім міськрада подала касації, тож справи перебувають на розгляді у Вищому адміністративному суді.

    А тим часом 20 червня ц.р. міськрада знову дає дозвіл на розробку ДПТ у цій промзоні. Проте у рішенні вже не вказує ні площу, на яку розробляється ДПТ, ні кадастровий номер ділянки, ні на підставі чого надається такий дозвіл.

    Помилки й пропозиції

    13 липня в «Західному кур’єрі» з’явилося повідомлення про початок розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті ДПТ. Згідно з ним, там планували звести 18 багатоповерхових будинків з приміщеннями громадського призначення. Зокрема, три 10-поверхових, вісім 9-поверхових та сім 8-поверхових. Окрім того, передбачалося два підземних паркінги, дитячий садок та дитмайданчики. За задумом, у 770-ти квартирах мали б оселитися 1925 осіб.

    Коли ж 1 серпня мешканці цього мікрорайону прийшли в департамент архітектури зі своїми пропозиціями, то побачили на стіні зовсім інший проект забудови. У новому проекті ДПТ будинків було вже не 18, а 22: п’ять 10-поверхових, вісім 9-поверхових, вісім 8-поверхових та один семиповерховий. Відповідно, квартир вже було 920 і жити в них мали б 2116 осіб.

    Заступник директора департаменту містобудування і архітектури Артур Прокіпчук пояснив людям, що такий проект ДПТ їм прислали з КП «Архітектурно-планувальне бюро – ІФ», а в міській газеті опублікований неостаточний варіант…

    25 вересня мешканці мікрорайону знову принесли в департамент пропозиції щодо забудови цієї території. Пропонували першочергово збудувати дитсадок мінімум на 280 місць, скасувати спорудження будинку №4, забезпечити пряме сполучення з вул. Кобилянською, облаштувати дитячі майданчики тощо. Зважаючи на особливість ґрунтів та високу ймовірність підтоплень, люди пропонували зменшити поверховість будинків, наближених до зведених, до п’яти поверхів.

    Окрім того, серед пропозицій було спорудити школу, внести до соціальної складової запланованих будинків аптечний пункт, пункт надання державної медичної допомоги, майданчик для складання твердих побутових відходів та сортування сміття, облаштувати літні та зимові спортивні майданчики з вільним доступом для всіх, зелені зони, спорудити спортивний комплекс, передбачити велодоріжки, місця для вигулу собак, а також автобусне сполучення.

    Четвертий варіант

  • На жаль, чиновники врахували далеко не всі пропозиції громадськості. 13 жовтня оновлений варіант представили для обговорення на містобудівній раді. Директор «Архітектурно-планувального бюро – ІФ» Григорій Качан наголосив, що розробка цього ДПТ для них була великим щастям. «Ми відтворюємо план 1979 року, бо якраз в цьому місці була реконструйована територія під багатоповерхову забудову. Потім, у 2000 році, була коректура генплану, і все застигло. Коли почало мінятись цільове призначення промислових зон, то у 2005 році було розроблено ДПТ цього масиву, але далі справа знову не пішла», – розповів він.

    Качан підкреслив, що при розробці цього ДПТ врахували пропозиції як замовників, так і мешканців, а також вимоги містобудування і проектування. «Ми розуміємо, що декому буде незручно на час реалізації цього ДПТ, але місто – це живий організм, який живе і перетворюється. Я думаю, що цей проект має право на життя», – наголосив директор.

    А молодий архітектор Іван Шпак розповів, що оскільки попередній проект завернули, то тепер вони вирішили почати все з чистого аркуша і з концептуально новим підходом. Відтак в районі планується зведення 19-ти багатоповерхівок на території 4,2 га. Будинки будуть розміщені за каскадним принципом, а поверховість варіюватиметься залежно від віддаленості від дитсадка та приватних будинків. Найнижчий матиме шість поверхів, а найвищий – 11. Загалом у 680-ти квартирах проживатиме 1870 мешканців.

    Поруч із харчосмаковою фабрикою, у санітарній зоні збудують двоповерховий торговий центр. Планують звести і дитячий садок, щоправда, не на 280 дітей, як просили активісти, а лише на 150. Передбачений також підземний паркінг на 500 машин. А ще 150 автівок зможуть припаркуватися у дворах. «Буде досить потужна інфраструктура, щоб витримати інтенсивність руху та сучасне бачення розвитку міста», – наголосив архітектор.

    Мешканка мікрорайону Роксолана Малофій повідомила, що на цій території досі працює асфальтний завод, а так звана санітарна зона від цього підприємства в проекті чомусь не врахована. «Я там живу і кожного дня бачу, як люди ходять на роботу. А чи робили геологічні дослідження щодо підземного паркінгу, адже там протікає річка? І що з комунікаціями? Ми воду беремо з цієї промислової зони, чи передбачена заміна цих комунікацій?» – поцікавилася вона.

    У відповідь члени містобудівної ради переконували, що завод давно не працює. А якщо хтось ходить туди на роботу, то про це варто повідомити правоохоронні органи. Щодо паркінгу Іван Шпак повідомив, що згідно з геологічними дослідженнями, можна «вгризтися» в землю на два поверхи. А от з новими комунікаціями новини для мешканців невтішні: вони будуть, але тільки для тих, хто купить квартири у збудованих багатоповерхівках.

    Зауважень до нового проекту під час обговорень майже не було. Запитання були щодо руху транспорту та дорожніх розв’язок. Архітектори запропонували змінити міжбудинкові проїзди, оскільки житловий масив буде розташований між двома магістральними вулицями і це може привести до збільшення транспортного навантаження. Також вони запропонували з’єднати вулиці Кобилянської та Крайківського прямою вулицею, а не «бульварчиками». Для цього, кажуть, потрібно трохи змістити два будинки і збільшити зелену зону.

    Головний архітектор Дмитро Нижник зазначив, що міжквартальні проїзди можна врегульовувати вже в процесі будівництва. Зрештою, містобудівна рада рекомендувала проект ДПТ на розгляд сесії міськради. Зважаючи на те, що міська рада вже давно різними шляхами протягувала ідею забудувати цю промислову зону, можна припустити, що вона затвердить проект.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!