Б’ються діти – користають дорослі?

Минулого тижня у «Фейсбуці» поширилося відео з побиттям учня в коридорі школи №13 в Івано-Франківську. Старшокласники напали на сироту, а пізніше запис цього нападу був опублікований у соцмережі. Ситуація, здавалось би, типова для хлопчаків. Але чому цей випадок набув такого розголосу? І якщо все так серйозно, то хто має відповідати за знущання над сиротою?

 Аби похизуватися

Ситуація з побиттям стала одним з прикладів булінгу в школах – тривалого процесу свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або інших дітей. Саме таку ситуацію зображено у відеоролику.

На відео видно, як двоє старшокласників зловили хлопчика біля сходової клітки та почали бити його руками і ногами. Школяр ховається від ударів, а повз коридорами школи байдуже проходять інші учні та навіть вчителі. Бійка була знята одним з нападників на камеру, він розпалював бійку вигуками та нецензурною лексикою.

Побитим виявився Юрій І., 13-річний учень 8-го класу, якого виховують опікуни. Відео побиття опублікував на своїй «Фейсбук»-сторінці юрист Української Гельсінської Спілки (УГС) Олег Веремієнко. Він знайшов його у закритих групах школи, де відеозаписом поділилися школярі, мабуть, аби похизуватися.

Юрист зазначив, що хотів би поспілкуватися з «режисером та продюсером» цього фільму, бо переконаний, що діти – проблемні, і їхнє угрупування неодноразово влаштовувало бійки, та цей факт чомусь ігнорується керівництвом школи.

«Діти в країні зараз травмовані потоком насильства, який ллється з екранів, радіо, шпальт газет. Це було жорстоке побиття, адже відбувалося на очах школярів та, що мене найбільше зачіпає, вчителів. Це говорить про те, що ніякого виховного процесу в цій школі не відбувається, і в цьому є проблема і вчителів, і адміністрації, і батьків дітей, які замішані у конфлікті», – переконаний Олег Веремієнко.

 

Не перша історія

Юрист УГС наголошує на тому, що такі випадки у цій школі трапляються не вперше. Раніше Олег Веремієнко повідомляв про ще одне жорстоке побиття 28 січня ц.р. підлітка Віталіка М. На учня школи №13 напала група старшокласників, озброєних кастетами, щонайменше 10-15 осіб. Одного з нападників потерпілий впізнав – ним виявився неповнолітній Юрій П., учень 9-го класу цієї ж школи. Мотиви нападу, на думку юриста, – це хуліганські дії, «дідівщина» у школі, куди хлопець прийшов вчитися, переїхавши до міста з села.

Як стверджував потерпілий, коли він повертався додому з прогулянки, на нього безпричинно, з хуліганських мотивів напала група молодиків, яку очолював старший на рік П. Спершу він ззаду вдарив Віталія в потилицю, а потім продовжив жорстоко бити ногами по обличчю та голові.

До речі, Олег Веремієнко, як з’ясувалося, зараз також займається захистом «беркутівця» Віталія Мельничука, батька побитого учня, якого звинувачують у побитті у відповідь 14-річного Юрія П. Юрист переконує, що цей підліток має стосунок і до останнього побиття, але в школі це спростовують.

Заперечують у школі також і те, що бійка на відео взагалі була. Як розповіла директорка школи Ольга Драпак, бійка між школярами сталася ще у квітні, а відео, зняте пізніше, – такий собі фільм, постановка, і побиття там немає… Також вона заперечує систематичність таких ситуацій у школі, хоча погоджується з тим, що це проблемні учні.

«Діти дивляться соцмережі, звідти і жорстокість. Сама бійка мала місце ще у квітні, а ситуацію на відео розіграли. З дітьми ще тоді провели виховну бесіду педагоги та шкільний психолог, між собою учні також все владнали», – запевнила Ольга Драпак.

 

Дискредитувати школу

Директорка 13-ї школи переконана, що це відео опублікували та дали розголос ситуації, щоб дискредитувати школу. «Я не знаю, з якою метою виставлений відеоролик, але він не відображає суті справи. Якщо уважно подивитися на відео, буде видно, що це розіграна бійка, саме так це і пояснили учні. Відео виставили не діти і не їхні батьки, а хтось інший. Чому? Мабуть, хотіли дискредитувати школу, зробити їй поганий імідж», – каже вона.

Пані Драпак також впевнена, що Юрій П. не має ніякого відношення до зйомки відео чи ситуації. Її слова підтвердив і один з учасників бійки. Мовляв, знімав інший учень.

У поліції про агресивного школяра П. також не знають. За результатами перевірки, яку проводять працівники ювенальної превенції щодо конфлікту між учнями ЗОШ №13, автором відео є інша особа.

«У нас не було інформації за цим випадком, бо не зверталася ні адміністрація школи, ні опікун побитого. Наразі вдалося встановити всіх учасників події і було прийнято рішення про відкриття кримінального впровадження за ст. 296 (хуліганство). Хоча діти ще не досягли віку, з якого наступає кримінальна відповідальність, та можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру, а батьків можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Раніше випадків побиття у загальноосвітній школі №13, відомих поліції, не було», – зазначає керівник ювенальної превенції ГУ НП в області Алла Бойчук.

 

Інструменти для дорослих

Батьки і діти між собою вже поладнали. Такі випадки бувають. Хоч посварилися через особистий конфлікт, вже встигли помиритися і потиснути один одному руки, розповів хуліган з відео Макар Л. «Це було давно і неправда. Побилися ще в квітні, і після того ми зразу з ним помирилися. Я навіть не знаю, хто виклав це відео. Те, що пишуть, – неправда. Пишуть, що знімав П., хоча це не так. Пишуть, що тут постійно бійки, – це також неправда», – запевнив він.

«Ця ситуація не має абсолютно ніякого відношення до побиття «беркутівцем» школяра. Це могли пов’язати, щоб привернути увагу до цього навчального закладу і переконати, що такі випадки там є систематичними. Це не може замовчуватися, діти мають бути притягнуті до відповідальності, але я не вважаю, що тут має місце вирішення якихось особистих відносин. Юрист, у розпорядженні якого було це відео, мав надати його правоохоронним органам для перевірки. Ми нічого не намагаємося покривати і розпочали роботу одразу, коли дізналися», – зазначає Алла Бойчук.

Конфлікт у стінах школи турбує всіх освітян, а не лише школу чи департамент, запевнив директор міського департаменту освіти та науки Ігор Смаль. «Мова йде про знущання над учнем-сиротою. Старшокласники з невідомих поки що причин влаштували йому таку «теплу зустріч». Ми працюємо над цим питанням, вивчаємо його для того, щоб мати повну картину. Директор говорить, що учні, які брали участь у цьому інциденті, належать до соціально проблемних, з ними ведеться постійна робота, яка дає дуже незначний ефект, і ці хлопці належать до таких собі неформальних лідерів. Якщо буде доведено, що побиття систематичні, а директор не зреагував вчасно, його може бути звільнено», – наголосив Смаль.

Відео з’явилося у мережі недавно, але б’ють на сполох і вчителі, і батьки, і працівники поліції. Всі впевнені, що потрібно проводити виховні бесіди з дітьми, притягувати їх до відповідальності. Поліція провела перевірку та встановила, хто саме брав участь у бійці. Чому звинувачують іншого школяра та як виховувати конфліктних хлопчаків, вирішать батьки, опікуни та поліція. Питання у тому, чи не стали діти інструментом для «дорослих» справ, якщо вони й самі не можуть зрозуміти, як відео опинилося у мережі та чому до учасників конфлікту приписують іншого.

Марта БАРАНЕЦЬКА

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!