Данило БІЛАК: «Ми встояли і розвиваємося дуже активно»

В Івано-Франківську урочисто відкрили перше регіональне представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Робота представництва поширюватиметься на сім областей: Волинську,  Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську, Тернопільську та Чернівецьку.

Чим Західна Україна приваблює інвесторів та як зробити з України бренд – в ексклюзивному інтерв’ю «ГК» розповів директор UkraineInvest, головний інвестиційний радник прем’єр-міністра України Данило Білак.

 18944778_1496519153737935_838892203_n

– В Україні це перше регіональне представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Чому саме у Франківську?

Ми залучаємо нових інвесторів, але розуміємо, що для цього потрібно працювати також з наявними, вдосконалювати бізнес-клімат в Україні, бо імідж України зараз досить складний. Коли ми почали працювати з інвесторами, то побачили, що дуже багато для залучення інвесторів робиться на регіональному рівні.

Ми дізналися, що центральна влада не контактувала з деякими регіонами з питань інвестицій ще з 2008 року, це майже десять років. Ми почали їм допомагати і були здивовані, скільки всього було зроблено на високому професійному рівні, але потенціал не реалізовано. Тому вирішили працювати саме з регіонами.

Івано-Франківськ обрали тому, що Прикарпаття приваблює інвесторів, а саме місто готове до активної роботи. З Франківська офіс також вестиме моніторинг в інших містах. Кілька таких офісів зможуть покрити всю Україну.

Які послуги надаватиме регіональне представництво, для кого воно буде корисним?

Це філіал нашого київського офісу, що надаватиме ті послуги, які ми надаємо. Він буде моніторити привабливість бізнес-клімату, даватиме поради на місцевому і національному рівні, радитиме зміни до законодавства, впливатиме на нормативну базу, регулюватиме питання на місцевому рівні із землевідводом, енергетикою, надаватиме рекомендації з удосконалення умов для інвесторів та багато іншого.

Чим Західна Україна приваблює інвесторів?

Я давно живу і працюю в Україні, але, наприклад, не знав, що сім областей на Заході України складаються в один комплексний автомобільний кластер. Ця лінія включає також Житомир і тягнеться до Києва.  Понад 20 компаній вже вклали сюди близько півмільярда доларів інвестицій і працевлаштували 40-45 тис. Це колосальний сектор! Це бачимо не тільки ми, але й інші, тому заходять нові гравці, шукають можливості в інших областях.

Ми також шукаємо нові можливості на Прикарпатті: інформаційні технології, аграрний сектор та інше. Є величезний попит, і цим не керує Київ. Головне, щоби він сприяв і не заважав. Керують усім з регіонів, є велике зацікавлення міської та обласної влади. Області конкурують між собою, аби зацікавити інвесторів, і це веде їх до вдосконалення. Від цих змагань регіони все одно виграють, якщо не зараз, то пізніше.

– Інвесторів в Україні лякає війна на Сході та корупція. Як вам вдається долати ці стереотипи і просувати Україну як бренд?

Люди, які кажуть: «Ми не будемо інвестувати в Україну, бо це корумпована країна», кажуть так, поки сюди не прийшов їхній конкурент. Ми не мінімізуємо проблему. Вона є, інвестори все одно будуть про неї говорити. Я завжди кажу інвесторам дивитися на Україну не за весь час незалежності, а за останніх три роки. Україна проходить період трансформації, потрібно одночасно руйнувати стару владу і будувати нову, і їй це вдається! У нас ніколи не було своїх національних інститутів. На сході країни триває війна, але ми встояли і розвиваємося дуже активно.

Я кажу інвесторам: «Ви дивіться на все, що було зроблено, особливо на стан держави у 2014 році. Стояло питання, чи країна взагалі виживе як держава. Фактично її люди врятували, народ піднявся, згуртувався і врятував країну». Це дуже цікава історія для інвесторів. Ми не будемо замовчувати проблеми, але я пропоную завжди дивитися на останні три роки, на результат. Три роки тому народ боявся системи. Сьогодні система боїться народу.

Країну залишає все більше людей. Це якимось чином впливає на інвестиційну привабливість?

Люди не тікають далеко. До Польщі, Чехії, інших країн-сусідів. Там нема більше роботи, ніж у нас, Україні також потрібні люди. Рівень зарплати також піднімається, людей просто потрібно заохочувати зарплатою, пільгами, навчанням. Роботи для людей є дуже багато. Є питання залучення для роботи на заході України людей з інших регіонів, бо перспективи дуже великі, але мало людей, готових працювати. Ми підніматимемо також питання кваліфікації: в ПТУ та у вищих навчальних закладах. Україні потрібні спеціалісти.

– Як інвестор, куди б ви вкладали гроші? В Україну чи, може, й в інші країни?

Вкладав би в Україну, її людей та інновації. Як кажуть, «brain and grain» («розум і зерно»). Я би вкладав у землю, переробку зерна, харчову промисловість. Україні це потрібно: переробка, виготовлення техніки – я вважаю, що за цим майбутнє.

Розмовляла Марта БАРАНЕЦЬКА

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!