Кольорова річка

  • На Калущині річка Сівка нещодавно посиніла, а згодом і почервоніла від скинутих у неї нечистот. Ця багатостраждальна притока Дністра не вперше змінює свій колір. У травні вона набувала яскраво-зеленого забарвлення, а трохи раніше – білого.

     

    Добре, що є Інтернет

    Синє, а згодом і червоне забарвлення річки Сівка зафіксував у селі Голинь, що поблизу селища Брошнів-Осада Рожнятівського району, місцевий житель Іван Мазурик. Коли чоловік 6 вересня гуляв з собакою вздовж Сівки в напрямку Брошнів-Осади, то побачив, що колір води у ній голубий. Чим ближче він підходив до селища, тим темнішим ставав колір. А через 500-600 метрів колір води у річці став темно-синім і від неї йшов сильний сморід.

    «Коли я підійшов ближче, то побачив, як з труби у річку стікає темно-синя рідина. Я був у шоковому стані. Там є три труби, але якщо одну добре видно, то дві так ніби замасковані. Одна йде з очисних споруд, друга – з вигрібної ями, а третя – не знаю звідки. Я в перший день побачив тільки одну трубу. 6 вересня синя жижа текла з вигрібної ями, а 7 вересня вже з очисних споруд. Я набрав півтора літри води: літр віддав у сільську раду, щоб вони дали на аналіз, а півлітра – поліції», – розповідає Іван Мазурик.

    Одразу при ньому секретар Голинської сільради Оксана Лилак почала телефонувати у всі служби: санепідемстанцію, екологічну інспекцію, водоканал. Але допомоги вони не діждалися.

    «Дзвонили у санстанцію, а вони кажуть, що дадуть нам номер і щоб ми дзвонили у водоканал. У водоканалі сказали дзвонити в екологічну службу, а там – у санстанцію. Ось так нас футболили. У Калуській санепідемстанції сказали, що їм треба офіційного листа, бо вони за такими викликами не виїжджають. Але ж поки прийде той лист-звернення, то пройде багато часу, а виїжджати треба негайно. У результаті вони сказали, що зі мною зв’яжуться і вийдуть на місце. Але так ніхто і не зв’язувався», – продовжує чоловік.

    Розуміючи, що ніхто не поспішає виїжджати на місце забруднення, пан Іван розповів про все своєму знайомому Любомиру Андріїву, який захотів приїхати й подивитися. 7 вересня Андріїв приїхав у Голинь, зафіксував неприродний колір річки і виклав фото та відео в Інтернет. І це таки дало результат. Вже на другий день Мазурику зателефонували з Рожнятівської прокуратури, зацікавившись цим випадком.

    «Коли дзвонили, то ніхто не хотів приїжджати, казали, що на дзвінки не виїжджають, а як виклали в Інтернет, то вже всі поприїжджали. Якби не Інтернет, то сказали би, певно, що вода чиста і можна пити», – обурюється пан Іван.

    Найперше представники прокуратури поцікавилися, чому на відео він сказав, що нечистоти зливає у річку брошнівське підприємство «Кроно-Осмолода». Однак Іван Мазурик каже, що мав на увазі не саме це підприємство, а загалом селище Брошнів-Осада.

    Та незважаючи на те, що забруднення річки вже набуло чималого розголосу, це нікого не зупинило. Через тиждень річка знову змінила колір, цього разу вже на червоний.

    «13 вересня я думав, що вже нічого не випускають у річку, але вирішив поїхати і подивитися. Приїжджаю, і знову шок: у річці була вже червона вода. Нечистоти цього разу витікали з очисних споруд, – каже чоловік. – Ми також виклали в Інтернет фото та відео, і цим одразу ж зацікавилась прокуратура».

    14408177_1089610674450439_1175849095_o

    На думку Івана Мазурика, Брошнів-Осадська селищна рада укладає договори з підприємцями, ті звозять нечистоти, але очисні споруди всього не можуть переробити, і нечистоти стікають у річку. «Гроші беруть, але не переробляють. Я, коли вигулюю собаку вздовж річки, то такий сморід там, ніби з неї зробили вигрібну яму», – зітхає він.

    Забруднення Сівки створює чималі незручності для мешканців Голиня. Річ у тому, що село потерпає від дефіциту води і люди використовували воду з річки для господарства. Зараз же її неможливо звідти брати, а альтернативи у селян немає.

    «Раніше ми купалися в річці, тепер там ніхто не купається. Навесні у людей поздихали гуси і качки, в червні поздихала риба. Я не знаю, як треба не любити природу, Україну, аби так її загаджувати. Це все одно, якби я прийшов до себе додому, плював собі у криницю, а потім пив воду з тої криниці», – обурюється пан Іван.

  •  Очисні споруди, які не очищають

    Прес-секретар Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Ольга Біленька повідомила, що 8 вересня з річки Сівки були відібрані проби для аналізу. У пробах, відібраних вище скиду зворотних вод  КП Брошнів-Осадської селищної ради, перевищення вмісту забруднювальних речовин не виявлено. Однак у пробі, яка відібрана нижче скиду зворотних вод цього комунального підприємства, виявлено перевищення вмісту деяких забруднювальних речовинах. А саме: вміст амонію сольового – 4,82 мг/куб. дм при нормі 2,6. Біологічне споживання кисню – 14 мг при нормі 4,5, а хімічне споживання кисню – 152 мг при нормі 30.

    Результати аналізу свідчать, що річку Сівка забруднює ніхто інший, як комунальне підприємство Брошнів-Осадської селищної ради. Його основним видом діяльності, згідно з державним реєстром, є забір, очищення та постачання води.

    За словами заступника начальника держекоінспекції в області Богдана Чукора, інспекція оперативно відреагувала на повідомлення про нехарактерне забарвлення води в річці Сівка та спільно з поліцією, прокуратурою й управлінням водних ресурсів виїхала на місце і відібрала проби води, причому двічі. І в першому, і в другому випадку перевищення вмісту забруднювальних речовин свідчить про забруднення річки господарсько-побутовими стічними водами.

    14469124_1089610661117107_48589308_n

    «Можемо констатувати, що очисні споруди не виконують тих функцій, які на них покладені. Тобто очищення стоків проходить вкрай погано. Їхня робота є неефективною та призводить до забруднення ріки Сівка», – коментує ситуацію пан Чукор.

    Можна було б припустити, що надто забруднені стоки скидають у КП Брошів-Осадської селищної ради інші підприємства, однак, як зауважує Чукор, в угоді прописано, що і в яких кількостях можуть скидати сюди підприємства. Ці процеси зобов’язана контролювати лабораторія комунального підприємства. Відповідно, якби якесь підприємство скидало на очисні споруди стоки з перевищенням забруднювальних речовин, то КП мало б на це відреагувати.

    «Але оскільки я бачу, що вони ні на що не реагували і зворотні води, які вони скидають у річку, пішли неочищені, то констатація факту тут єдина – очисні споруди працюють вкрай незадовільно», – підкреслює Богдан Чукор. Також він додає, що дуже хороші очисні споруди має івано-франківське КП «Водоекотехпром», там нове обладнання, вода очищується і вони скидають «нормальну воду». «Але ж Франківськ – це не Брошнів», – каже він.

    Оскільки планові перевірки, які здійснює екологічна інспекція, вже розписані й затверджені, а КП Брошнів-Осадської селищної ради у списку немає, то інспекція може виїхати туди тільки з позаплановою перевіркою. Однак позапланові перевірки екологічна інспекція може здійснити тільки у двох випадках: якщо є мотивоване звернення від громадян і якщо слідчий суддя винесе відповідну постанову. Наразі ж інспекція не може здійснити позапланову перевірку в Брошнів-Осаді.

    «Це питання на контролі, ми будемо час від часу відбирати проби нижче від скиду зворотних вод. Можливо, вони опам’ятаються і почнуть належно виконувати свої функції», – каже пан Чукор. Також він зазначив, що за результатами забруднення річки комунальному підприємству будуть нараховані збитки.

    Як повідомила прес-секретар обласної прокуратури Іванна Федик, Рожнятівським відділом Калуської місцевої прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 (Порушення правил охорони надр) КК України. «В ході розслідування залучені спеціалісти Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, які відібрали для дослідження взірці води з річки Сівка та рідини, що витікає з труби у водойму. Також допитаний чоловік, який зняв відео. Розслідування триває», – розповіла вона.

    Санкція вищезазначеної статті передбачає покарання у вигляді штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до п’яти років, або ж обмеження волі на той самий строк.

    Наталія ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!