«Марія Магдалина»

  • Режисер: Гарт Девіс

    У ролях: Руні Мара, Хоакін Фенікс

    Рибалка Марія (Руні Мара) живе в Стародавньому Ізраїлі, в містечку Магдала на березі Кінаретського озера. Батько хоче видати її заміж за недавно овдовілого городянина, але Марія не прагне стати дружиною і матір’ю. Вона відчуває, що у неї інше призначення. Коли в Магдалу приходить цілитель Ісус (Хоакін Фенікс), його запрошують, щоб вигнати з Марії «біса протиріччя». Однак Ісус не знаходить в дівчині нічого бісівського. Він розповідає Марії про своє вчення, і дівчина вирішує стати його ученицею і послідовницею. Вона пориває зі своєю сім’єю, приймає хрещення і йде з Ісусом і іншими його учнями.

    Західна політкоректність всюдисуща. Вона пронизує не тільки сучасні, але й стародавні оповіді в переказі нинішніх творців. Не уникнув цього і релігійний байопік про Марію Магдалину, складений британськими сценаристками Хелен Едмундсон і Філіппою Гослетт і поставлений австралійським режисером Гартом Девісом. Новий фільм запевняє глядачів, що первозванні брати-апостоли Петро і Андрій були темношкірими і що Марія Магдалина з її жіночою добротою і щирістю була головним апостолом – єдиним учнем Ісуса, який повною мірою зрозумів і прийняв його вчення. Однак багатовікова християнська традиція і здоровий глузд авторів стрічки не зупинили. Вони опиралися на фрагментарний папірус V століття, відомий як апокрифічний «Євангеліє від Марії», і придумали двогодинне кіно, яке протиставляє тямущу дівчину нетямущим чоловікам, які впевнені, що Ісус іде в Єрусалим, щоб скинути римську владу і створити Царство Боже на Землі. Марія ж усвідомлює, що вчення Ісуса за своєю природою внутрішнє і духовне, а не зовнішнє і політичне. І вона на кожному кроці виявляє свою розумову і моральну перевагу перед чоловіками – перш за все, перед апостолом Петром.

    Щоб обґрунтувати і відобразити своє бачення біблійної історії, творці картини безупинно перекручують Євангеліє, причому як в значущих, так і в другорядних деталях. Найсильніше змінено зрадника Юду, який у фільмі перетворився з грошолюба на чоловіка, який сподівається, що революція Ісуса воскресить його сім’ю. Це зробило Юду більш привабливим персонажем, але лише для того, щоб підкреслити його фундаментальну ідейну неправоту і його небажання прислухатися і вдумуватися у слова Вчителя. Адже Ісус у фільмі явно не готує перевороту і не збирає армію повстанців. Навпаки, він насамперед звертається до тих, хто, як Марія, навіть маючи таке бажання, навряд чи міг би щось протиставити римським легіонам і козакам іудейського правителя Ірода Антипа. Ісус вчить любити і пробачати, а не ненавидіти.

  • Якщо абстрагуватися від агресивного фемінізму «Марії Магдалини», стрічка не така вже й страшна. Вона переконливо створює відчуття часу і місця, налаштовує на медитативний релігійний лад і пропонує добру гру всіх провідних акторів, зокрема Руні Мари і Хоакіна Фенікса. Останній трохи застарий, щоб грати тридцятирічного чоловіка, але дуже переконливий в образі найбільш харизматичної людини не від світу цього. У його Ісусі відчувається позамежна глибина і божественна загадка. Шкода, що настільки майстерне і потужне зображення Христа використовується, щоб принизити чоловіків, підняти жінку і перекроїти Писання. От дійсно – з гармати у горобців!

    ФЕЛІНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!