• Судитися до смерті: Пенсійний фонд проти інвалідів?

  • Минулої п’ятниці близько сотні людей пікетували головне управління Пенсійного фонду України в області. Інваліди-чорнобильці протестували проти того, що їм не перераховують пенсії і не виплачують їх. Нещодавно через брак коштів на операцію, не дочекавшись грошей, які були призначені йому рішенням суду, помер учасник Спілки інвалідів Чорнобиля Василь Юрчишин…
    „В разі необхідності ми почнемо голодування в приміщенні головного управління Пенсійного Фонду України в області”, — зазначили пікетники у своїй заяві.

    Емоції — в сторону, хоча цілу сторінку можна списати скаргами людей, які вийшли під стіни обласного ПФУ. Тільки факти. Люди приїхали на акцію протесту з Калуша, Коломиї, Галича, Косова, Болехова. Всі, без винятку, — інваліди, захворіли через аварію на ЧАЕС. Більшість — 80 чоловік — судяться з управліннями Пенсійного фонду в районах та в Івано-Франківську за право отримувати пенсії, визначені Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (чинний з 1991 р.). Згідно зі ст. 54 цього закону, пенсія осіб, що постраждали і стали інвалідами внаслідок ліквідації Чорнобильської катастрофи, не повинна бути нижчою, ніж вісім мінімальних пенсій за віком.
    Реальні ж виплати у три-чотири рази менші. Чому? Бо чиновники обласного ПФУ керуються передовсім постановами Кабміну і Законом „Про державний бюджет України на 2008 рік…”. Ці документи радикально відредагували закон про статус чорнобильців, зменшивши належні інвалідам пенсії. Учасники обласної Спілки інвалідів Чорнобиля не погодилися з „обрізанням” і вирішили відстоювати своє право на соціальний захист. Люди пішли до суду.
    До честі третьої влади, вона дала вичерпне тлумачення законодавчої колізії, яка лягла в основу конфлікту, й стала на захист прав людини, виписаних у Конституції України. Виходячи, мовою юристів, з пріоритетності законів над підзаконними актами (постановами Кабміну) суди в більшості своїй задовольнили вимоги чорнобильців і зобов’язали відповідачів (управління ПФУ) перерахувати пенсії відповідно до Закону „Про статус…” І що? Управління ПФУ в області не погодилися з таким рішенням, хоч його виписали і докладно пояснили Вищий Адміністративний Суд і Верховний Суд України.
    Більше того, Конституційний Суд дійшов висновку, що законодавці, приймаючи закон про бюджет, „вийшли за межі правового регулювання бюджетних відносин”. „Закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг пільг, компенсацій  і  гарантій, передбачених  Конституцією України та іншими  законами  України, — зазначено в його рішенні від 22 травня ц.р. — Це створює протиріччя у законодавстві,  і як наслідок — скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина”. Відтак окремі положення  ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік…”, зокрема ті, що змінили розмір виплат інвалідам-чорнобильцям були визнані неконституційними і втратили чинність. 
    Однак, усе це мало вплинуло на позицію ПФУ в області. „Цинічною тяганиною” назвав ставлення чиновників до потерпілих від аварії на ЧАЕС голова Спілки інвалідів Чорнобиля Нестор Мартинець. Ілюстрація: Петро Грабовецький, 46 років, Івано-Франківськ. Суд зобов’язав міський ПФ перерахувати і виплатити інваліду недоотриману з червня 2005 року суму. Колегія Львівського апеляційного адміністративного суду, куди ПФ подав заперечення, залишила рішення без змін. Чоловік отримав третину суми, решту „заморозили”. Василь Атаманчук, 55 років, Калуш. Призначення суду є, виплат немає. Марія Рудик, 54 роки, Бурштин. На ухвалу суду управління ПФ у Галицькому районі, частково сплативши заборгованість, вимагало спеціального роз’яснення, в якому розмірі слід виплачувати пенсію далі. Роз’яснення отримали, але не виконали.
    Межею терпіння для спільноти чорнобильців Прикарпаття став випадок із Василем Юрчишиним, село Сваричів Рожнятівського району. 56-річний інвалід відсудив у ПФ гроші за три роки. Саме в той час у чоловіка загострилася хвороба, постало питання про операцію. Родина не мала грошей і сподівалася на пенсійні виплати. Але районне управління ПФ подало апеляцію. Чоловік не дочекався остаточного рішення — помер у лікарні…
    Результатом пікету стала домовленість про зустріч 10 листопада керівництва страйкового комітету з головами обласного та районних управлінь ПФУ. Інваліди-чорнобильці вимагають негайно розпочати перерахунок пенсій відповідно до Конституції та Закону „Про статус і соціальний захист…”. „В разі необхідності ми почнемо голодування в приміщенні головного управління ПФУ в області”, — так закінчується їх заява. Кореспондент ГК відстежує події.

    Наталія КУШНІРЕНКО

     

  • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    9 thoughts on “Судитися до смерті: Пенсійний фонд проти інвалідів?

    1. Справа в тім, що мінімальні  пенсії для чорнобильців не можуть бути вище самих максимальних пенсій. Ніякий бюджет не витримає, якщо кожному інваліду будуть платити по 4-5 тис. грн мінімальної пенсії. Треба вносити зміни до Закону і врегульовувати питання мінімальної пенсії.

    2. Результатом пікету стала домовленість про зустріч 10 листопада керівництва страйкового комітету з головами обласного та районних управлінь ПФУ

      Ребята почему Вы согласились так далго ждать? Еще кто-либо не доживет.

    3. Адвокат (юрист) реально вирішить питання про стягнення недоотриманої суми пенсії, одноразової допомоги чорнобильцямпо всій території україни 067-579-58-48; 063-761-23-27 (цілодобово)

    4. да вы правы,но увы у чернобыльцев нет максимальной пенсии. а уж если серьёзно,то любой инвалид чернобыля сделал для страны и её народа многократно больше,чем все чиновники вместе взятые ,вот они себе пенсии не ограничивают,а надо-бы.Хотя в чём-то логика есть,но для того что-бы обсуждать эту тему сначало необходимо что-бы все до

      одной статьи закона 796-12 ,которые касаются инвалидов- исполнялись в полном объёме! Ведь почему изменили часть 4 ст. 54.Да потому,что часть статей с самого начала не выполнялось и вот,как компенсацию за это и заменили (например 2 гр.) 5 минимальных зарплат на 8 минимальных пенсий.

    5. да вы правы,но увы у чернобыльцев нет максимальной пенсии. а уж если серьёзно,то любой инвалид чернобыля сделал для страны и её народа многократно больше,чем все чиновники вместе взятые ,вот они себе пенсии не ограничивают,а надо-бы.Хотя в чём-то логика есть,но для того что-бы обсуждать эту тему сначало необходимо что-бы все до

      одной статьи закона 796-12 ,которые касаются инвалидов- исполнялись в полном объёме! Ведь почему изменили часть 4 ст. 54.Да потому,что часть статей с самого начала не выполнялось и вот,как компенсацию за это и заменили (например 2 гр.) 5 минимальных зарплат на 8 минимальных пенсий.

    6. Чи пенсіонерам допоможете . а собі так точно!! За свою послугу адвокати беруть величезні гроші незалежно від результату!!!

    7. Звідки у Вас такі міркування? – “беруть величезні гроші”. У таких справах гроші беруть у відсотковому співвідношенні до виплаченої суми і тільки у випадку реального виконанння рішення суду та фактичного отримання належних до сплати від ПФУ позивачу сум. Ціна за складений позов не така заоблачна, як з Вашіх слів і цілком доступна для громадян.

      І додатково: з такою системою державної соціальної політики, ніякий юрист або адвокат не зможе дати твердих гарантій виграшності справи чи реальної сплати грошових коштів від ПФУ. Тобто, звертаючись по юридичну допомогу, звичайно є певний ризик, але він може бути виправданий отриманою потім позивачем сумою. А звинувачувати юриста за те, що він бере за свої послуги гроші, принаймні некоректно. Бо юрист теж працює, витрачає на клієнта свій час, свої інтелектуальні здібності. Як кажуть: “хто на кого вчився!” Ви же приходите до магазину і не просите  надати Вам буханець хліба задарма? У Вас навіть думки такої не виникає! То чому ж юрист повинен працювати безкоштовно?

    8. Хто болтає, що для чорнобильців не має грошей для їхніх мінімальних пенсій той цинічно обманює всіх, а головне обманюється сам…!

    9. КРИТЕРІЇ  ЩОРІЧНИХ  ПЕРЕРАХУНКІВ  ТЕРНОПІЛЬСЬКИМ ПФ

      ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ  ПЕНСІЙ 

       

      Як кажуть бувших міліціонерів не буває. От і я давно знаходячись на пенсії не полишаю періодично інтересуватися роботою підрозділів МВС. Два сини пішли по моєму шляху та зараз працюють у різних підрозділах ОВС України. Тому отримавши черговий громадсько-правовий тижневик „Іменем Закону” №6 (5808) від 09.02.2012 року, залишився задоволеним напечатаним на 2-й сторінці „Зверненням колегії МВСУ до особового складу ОВС та військовослужбовців ВВ” та на 3-й сторінці Вашу замітку (блог міністра) „Увага буде приділена кожному”, витяг з якої цитую: – „Хочу подякувати всім, хто пише на цей блог. Хто звертається до мене зі своїм болем та тривогами, із міркуваннями, як змінити ситу­ацію в МВС на краще, – зверта­ється міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко до своїх читачів на блозі Укрін­форму. – Я дуже ціную можли­вість почути точку зору як гро­мадян, права й свободи яких ми захищаємо, так і працівників міліції, котрі покликані це ро­бити. Жодна ваша заява не за­лишиться поза моєю увагою. У зв’язку із великою кількістю звернень, необхідністю швидко й глибоко розібратися в ситуа­ції, у Міністерстві внутрішніх справ України підписано наказ, згідно з яким керівництво під­розділів, яких це стосується, проводить перевірки й допові­дає мені”.

      Такі щирі слова дають надію на порятунок та допомогу, що змусило мене хоч раз за всі роки служби звернутися за допомогою до керівництва УМВС України в Тернопільській області так-як надії більше ні накого не залишилося. Але, як виявляється, почути і вирішити наболіле питання, це різні речі.

      Приїхавши в лютому місяці ц.р. з Центрального госпіталю МВСУ, після чергового лікування, так-як змушений, систематично лікуватися після виконання урядового завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року я знову виявив, що Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі черговий раз безпідставно здійснили перерахунок моєї пенсії у зворотньому порядку і зменшили її в ~ 4 рази, чим знову знехтували вже давно існуючою другою зайваю Постановою апеляційного суду по моїй пенсійній справі та винесеним ПФ-у приписом Тернопільської Прокуратури?!

      На засіданнях апеляційного суду, представники УПФУ в м.Тернополя були присутні та згідно повідомлень Тернопільської прокуратури їхні приписи отримали для виконання. Постанови суду давно вступили в законну силу, та вказана пенсія була перерахована і встановлена та вже давно виплачувалась за допомогою Тернопільського підрозділу примусового виконання державної виконавчої служби, а по слідуючій аналогічній (підтвердила) Постанові Львівського Апеляційного суду та Приписом Тернопільської прокуратури тому „добровільно” виконувалися УПФУ м.Тернополя.

      На мої не одноразові звернення вказати причину самовільного чергового припинення виконань Постанов суду, керівництво УПФУ дають відповіді, які самі собі суперечать. Тому внятно дати відповідь (вказати законодавчий акт) не змогло, а лиш традиційно на свій розсуд спотворили Законодавство і Конституцію України та взяли на себе їх тлумачення. Щоб не виконувати рішення суду та Припису прокуратури керівництво УПФУ м.Тернополя старається про це не згадувати та шукають надумані (періодичні перевірки, які не зупиняють виплати!) причини перевести питання виконання рішень суду в іншу площину надуманих їми-ж „проблем”. Керівництво ПФ м.Тернополя не соромиться показувати свою правову не компетентність та надсилає запити (і цим неправомірно гальмує виплату), просячи як-би роз’яснити(?) їм їхнє законодавство, яке входить до їхньої компетенцій(!), яке їм дозволяло роками (перевіряти) виплачувану мені пенсію(?!), при цьому не забувши тепер зменшити її до мінімуму (2090грн), ігноруючи необхідні наявні документи в моїй пенсійній справі!

      Такими діями керівництво УПФУ м.Тернополя вийшло за межі наданих їм владних повноважень, зловживаючи своїм службовим становищем незаконно наказало своїм підлеглим службовцям управління ПФ черговий раз здійснити злочинні дії, чим в очевидь знехтувала всією гілкою Судової влади України (своїм тлумаченням спотворили їхні рішення на свій розсуд), які згідно Конституції України не мають зворотньої сили в просторі і часі. Взявши за основу Закон України «про внесення змін до Закону України» «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06,2011 року, та постанову КМУ від 06.07.2011 року № 745, незважаючи навіть термін дії якої вказаний до 1 січня 2012 року. Зазначаю, що в вищевказаному законі, постанові КМУ, а також в останніх рішеннях та роз’ясненнях Конституційного суду не існує жодного натяку (а тим паче скасування саме мого рішення суду), який би спонукав службовців на порушення Конституції та чинного законодавства України, ігнорування чи невиконання судових рішень, які набрали законної сили – Іменем України.

      Відкрите та цинічне систематичне знущання наді мною керівництвом УПФУ м.Тернополя нанесло мені не тільки значних матеріальних збитків, але і лишило мене коштів на лікування, яке останнім часом погіршилося, що наводить на думку про можливий геноцид проти мене та приниження моєї людської гідності. Згідно протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та її основоположних свобод, я вважаю що проти мене йде дискримінація від суб’єкта владних повноважень. Я вже сумніваюся навіщо у 1986 році спасав таке керівництво УПФУ м.Тернопіль, щоб воно тепер могло періодично надімною глумилося?!

      Такі періодичні „кваліфіковані” знущання не можуть бути виправданими надуманою можливою причиною відсутності бюджетних коштів, адже відповідальні особи країни давно офіційно у ЗМІ підтвердили про закладенні в бюджеті кошти на гарантовані чорнобильські пенсії. Що гарантується ст. 113 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” – „3. …В разі недостатності виділених з Державного бюджету України коштів по бюджетних програмах, пов’язаних з розмежуванням джерел виплати пенсій між Державним бюджетом та Пенсійним фондом, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду.

      Європейський суд неодноразово підкреслював, що згідно з Конвенцією про захист прав людини та основних свобод, аргументи відносно відсутності бюджетних асигнувань не є поважною причиною для не виконання своїх зобов’язань органами державної влади, що підтвердили Українські суди.

      Періодичні (щорічні) порушення пенсійного законодавства керівництвом УПФУ в м.Тернополі та його працівниками, які зловживають своїм службовим становищем стали можливими (проти ветеранів ОВС) при пасивному (мовчазній згоді) реагуванні правоохороних органів куди я періодично звертався. Тому службовці ПФ дозволяють собі і дальше грубо порушувати вказані судові Постанови апеляційного суду та Припис Тернопільської прокуратури, винесені на мою користь – Іменем України, та інше Законодавство України, а саме:

                ст… 3; 5; 8; 16; 19; 21; 22; 24; 46; 55; 56; 57; 58; 60; 68; 92; 95; 113; 124; 129 п. 9 Конституції України;

                ст… 7, 11, 24 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”;

                ст… 1, ч.3 1-2, 2, 3, 4, 15, 21, 22 Закону України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”,

                ст… 12, 14, 49; 50; ч.4 54; 64, 67, 71 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

                ст… 4, 5, 7, 10, 11, 15, 28, 31, ч. 4 ст. 33, ст. 34, 45, 46, 105, 107, 113 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

                ст… 4, 6, 15 Закон України „Про пенсійне забезпечення”,

                ст… 1, 4, 6 Закон України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”;

                ст… 3, 4 Закон УкраїниПро Кабінет Міністрів України”;

                ст. 13 п. 27 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

                ст… 16, 17, 26, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»,

                ст… 254; 255; п.2, 257; 267 Кодексу адміністративного судочинства;

                ст… 13 Закон України „Про судоустрій та статус суддів”;

             ст… п. 4, ст. 12, ч. е, п. 2, ст. 28 Конвеції про права інвалідів;

             ст… 1; 6; 13; 14; 17 Конвенції про захист прав людини та основних свобод

                ст.. 2, 7, 10, 22, 25, 28 Загальної декларації прав людини;

                ст… п. 1 розділу 4  Указами Президента України № 361/2006 та № 1726/2005,

       

      «Верховенство права» - це не абстрактна ідея юридичної науки або „прихоть” правозахисника. Це реальна Конституційна гарантія для простого громадянина. І якщо цей принцип руйнується на практиці, то наслідки з часом відчують всі. При такому пока, що виборочному виконанні та контролю за виконанням Законів та Конституції України з часом можливо стане питання, а чи існує для всього населення України держава, як така? 

       

      Вказані вище факти схожі на свідомі дії не працівників ПФ, а організованої злочинної організації. Тому можливо було згадати кримінальну відповідальність згідно вимог ст… 24; 26-30; 33; 175; 364-367; 382 Кримінального Кодексу України. Але чомусь правоохоронні органи вважають такий факт нормою для ПФ нашої держави?! А нам, як ветеранам ОВС відомо, що при бажанні (коли б це стосувалося особистостей) у ОВС є досить важелів, щоб змусити ПФ хоч поважати чинне Законодавство, а про допомогу бодай одному ветерану ОВС!

      У 1986 році Держава, Уряд, МВС, мене як службовця в пагонах послало в Чорнобиль допомогати та захищати народ в т.ч. працівників ПФУ ціною свого здоровя, а не заробляти гроші при цьому залишивши дружину з двома малолітніми (1 грудне) дітьми. Як відомо тоді був лозунг один – „Комуністи вперед!”. Вибачайте, що тепер мене змушують звертатися за допомогою. Тепер я хворий і став нікому не потрібний, даже ОВС, які мене послали в зону відчуження. Розумію, я для всіх хвора ОБУЗА! Тому я вже змирився періодично просити та принижуватися перед різними глухими органами владних повноважень (яких для мене не залишилося) захистити порушені законні права та інтереси людини і громадянина України на право мати законну мінімальну пенсію інваліда-чорнобиля зайвий раз підтверджену Постановами апеляційного Суду України та Приписом Тернопільської прокуратури.

       

      Коваль Борис Іванович,

      ветеран ОВС, інвалід війни – 2-ї групи, постраждалий ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії.

    Comments are closed.

    НАШІ КОЛУМНІСТИ ТА БЛОГЕРИ

    Деркачова ОльгаДеркачова Ольга

    Тужливі пісні мого народу

             Пам’ятаєте, як буквально кілька тижнів тому нашу спільноту тіпало від гніву та обурення після почутого від Папи Римського про український білий прапор? Ми одразу зробили тисячу та один мем, розродилися обурливо гнівними поетичними та прозовими опусами-дописами у соцмережах. І готові були ледь не на Святому Письмі присягати, що ми будемо битися за Україну, за

    Рязанцева ЯнаРязанцева Яна

    Люди, які бояться не обстрілів, а окупації

    Волонтерство на Донеччині. Погляд зсередини. Побутує думка, що на сході лишились одні ждуни. Ніби й так майже всі були сепарами, невеличка кількість патріотів давно виїхала, а лишились тільки ті, хто чекає рускій мір (ну і, звісно ж, працює на ворога). Багатьом зручно так думати. Помічаю це в особистих розмовах і соцмережах. Але ж як  воно

    Магда ЄвгенМагда Євген

    Пропорція для Путіна

    Останні тижні переконливо продемонстрували, що Путін не лише погано знає історію, але і як менеджер дуже слабенький. Він намагається застосувати методи неефективного впливу, брати кількістю, а не якістю там, де потрібно діяти раціонально та точно. Міф про «велич Росії» руйнується не лише діями ЗСУ, але і протестами мобілізованих росіян. Варто нагадати, що на старті широкомасштабного

    Волошин ТарасВолошин Тарас

    Вакцинація і Конституція

    Україна стрімко летить вперед, точніше, у прірву – за темпами поширення коронавірусу. Лікарні переповнені, щодня страшною смертю вмирають сотні людей. І при цьому все ще є достатньо особин, які протестують проти вакцинації від COVID-19. Буду називати їх саме так, адже всі інші слова, що спадають на думку, у друк не пропустять. Що особисто мене обурює