Пальне з-під поли

  • Ціни на пальне змушують водіїв шукати альтернативи. І знаходять вони їх у вигляді підпільних заправок, хоча в гонитві за нижчими цінами є ризик недоливів і проблем з технічним станом автомобілів через неякісне пальне. Днями з’ясувалося, що тільки в обласному центрі Прикарпаття діє, як мінімум, десяток заправок без вивісок і видачі чеків.

     Дешево і сердито

    Продаж пального прямо з цистерн в Івано-Франківській області – популярний, хоч і незаконний бізнес. Не маючи точної інформації про такі нелегальні заправки, знайти їх важко. Переважно вони ховаються за високими парканами неподалік траси, на околицях або у дворах, куди веде довга і погана дорога. Жодних вивісок чи вказівників немає. Про них водії дізнаються один від одного за принципом «сарафанного радіо». Втім уявити, що хтось налагодив цілу мережу нелегальних заправок у різних куточках міста без погодження когось згори, дуже важко.

    «Друзі-водії розповідають один одному про те, де дешевше пальне. Зараз машина вже не розкіш, а засіб пересування, тому всі хочуть зекономити. Є такі заправки, на які можна вільно заїхати і заправитися дешевше. А є й такі, куди так легко не потрапиш, бо треба, щоб тебе привели туди знайомі і твої номери занесли в базу даних. Так вони себе страхують від того, що їх «злиють», – розповідає водій Ігор Кіндрат.

    Звісно, що на таких заправках ніхто не видає чеків та гарантії, що у вашої автівки не буде проблем. Однак водіїв, які на власний страх і ризик заправляють у таких місцях – багато. Воно ніби й не дивно, адже якщо на «зелених» заправках літр А-95 коштує 32,49 грн., на «синіх» – 27,75 грн., то на нелегальних – 26-27 грн. Те саме і з дизельним паливом. На «зелених» і «синіх» заправках літр коштує 29,99 грн. і 26,40 грн. відповідно, а на підпільних – 23,50 грн.

    Тож вдень, а особливо ввечері черги на таких заправках чималі. Там заправляються як автомобілі економ-класу, так і класу преміум. Можна побачити серед них і таксі, і автомобілі, які обслуговують різноманітні компанії.

    «Давно заправляю пальне на тих заправках, там бензин на 7 грн. дешевший, і авто нормально себе почуває. Пора їх легалізовувати», – зазначає Михайло Дронь. Його підтримує й інший водій, Ярослав Андрейчук. Каже, що також заправляється на такій заправці і навіть бачив, як туди заїжджали цистерни з паливом від відомих брендів.

    «Поясніть мені, чому я маю переплачувати мінімум гривню за газ? Щоб на заправці мені запропонували каву? Я каву знаю, де випити. Мені головне, щоб було дешевше», – говорить чоловік.

    Однак є й такі, які розуміють, що після заправки на таких станціях можна «влетіти» на ремонт у кругленьку суму, якщо пальне виявиться неякісним. «Кажуть, ми не такі багаті, щоб купувати дешеві речі, тим більше купувати дешевий бодяжний бензин, після якого будуть проблеми з мотором. От тут скупий і буде платити двічі, нарікаючи просто на погані дороги або ще на щось. Навіть якщо відкинути наявність усіх дозволів, то техніка безпеки має бути дотримана. Ці недопідприємці, швидше за все, навіть не знають, яким вогнегасником гасити пожежу і як діяти», – міркує Андрій Дем’янчук.

     

    Всі документи у начальника

    На одній з таких заправок на вул. Довженка біля Льодової арени запитуємо водія, чи не страшно йому тут заправляти автомобіль. Він пояснює, що ні, адже машина їде нормально, тому він заправляється тут постійно.

    На території заправки можна побачити чотири бочки для бензину та дизпалива і одну – для газу. Заправник, який відрекомендувався як дядя Вася, пояснив, що заправка цілком законна, але всі документи у начальника, а він – простий роботяга. Чоловік показує зошит і говорить, що тут заправляється навіть багато різних фірм, а пальне привозять від брендових дистриб’юторів. Тільки от касового апарата ще немає, але каже, що неодмінно буде.

    «Чеків не видаємо, але має бути скоро касовий апарат. Є інтернет, камери, все записуємо. Солярка по 23,5 грн., бензин по 26 грн., а газ – по 12,5 грн.», – додає заправник.

    Тим часом вирішуємо зайти на ще дві сумнівні заправки на вул. Чорновола, біля військової частини 1241 Нацгвардії. На одній з них немає навіть заправника, а є тільки бочка, пістолет та пристрій для зчитування. Вона заховалася за високим парканом з бляхи. Ще одна знаходиться у гаражі. Поки йдемо, то розуміємо, що заправнику вже передали інформацію про непроханих гостей, тож він поспіхом закриває ворота та каже, що ніякої заправки тут немає. Втім ми встигли зафіксувати цистерну та устаткування.

    Керівник муніципальної варти Богдан Кухарук, який нещодавно на оперативній нараді в міського голови заговорив про проблему таких заправок, розповідає, що наразі в Івано-Франківську вони виявили 15 станцій. Останнім часом до них почали звертатися мешканці з проханням перевірити такі заправки. Один з них розповідав, що заправився на такій заправці на вул. Довженка, проїхав 50 метрів, і машина поламалася.

    Наразі заправки, які виявила муніципальна варта, працюють, адже вона не має повноважень припинити їхню діяльність. Тож, за словами Кухарука, він уже звернувся в державну фіскальну службу в області, яка відповідає за підакцизний товар. До того ж, цим мало би займатися й управління захисту економіки. «Ми будемо наполягати, щоб ці адреси відпрацювало управління ДСНС в області. Навіть якщо виявиться, що заправка має право реалізовувати пальне, то умови для цього непридатні. Там навіть елементарного вогнегасника немає. Ми готові всіляко сприяти і допомагати у боротьбі з такими заправками, хоча розумію, що це непросте завдання», – каже керівник варти.

    Він припускає, що пальне на такі заправки постачають або з Надвірної, або його привозять ті ж бензовози, що й на офіційні заправки. Невипадково ж підпільні заправки розташовані біля великих офіційних. «Зараз така апаратура на заправках, яка не дозволяє витоків пального. Тому підприємці замовляють його на базах в більшій кількості, щоб продати якомога більше. А вже в який спосіб – через «ліву» чи офіційну заправку – справа інша», – міркує Кухарук.

  •  

    Мораторій на перевірки

    З’ясувалося, що управління захисту економіки в області не має повноважень боротися з незаконними заправками. Принаймні так говорить заступник начальника управління Святослав Кухарський. «У нас не націлюють роботу на таке. Це більше стосується фіскальної служби. Якби було якесь розкрадання того пального, якби його хтось перепродував, то це вже до нас», – пояснює він.

    Начальник міського відділу управління ДСНС в області Василь Мацалак розповідає, що автозаправні станції – це об’єкти високого ступеня ризику і вони ставлять під загрозу не тільки власника, а й навколишнє середовище і мешканців. Недотримання на них правил техніки безпеки може призвести до трагічних ситуацій. Проте провести перевірку таких заправок управління не може, адже існує мораторій на перевірки. Потрібно, щоб хтось звернувся із заявою до управління ДСНС України, яке його перенаправить до державної регуляторної служби, і аж тоді вона може надати дозвіл на перевірку.

    Мацалак запропонував, щоб міськрада створила робочу групу чи комісію для обстеження таких об’єктів. За результатами її роботи державна регуляторна служба може дати дозвіл на офіційну перевірку. Міський голова Руслан Марцінків пообіцяв видати розпорядження про створення такої групи.

     

    Десять порушень за рік

    Заступник начальника оперативного управління Головного управління ДФС в області Олександр Крицкій розповідає, що з незаконними заправками борються у рамках адміністративних та кримінальних проваджень. Зокрема, минулого року склали шість протоколів за ст. 164 адмінкодексу – порушення порядку провадження господарської діяльності. Загалом вилучили близько 80 тис. літрів пального на загальну суму 2,3 млн. грн. Порушникам загрожує штраф від 17 до 34 тис. грн. і конфіскація пального та обладнання.

    Крім того, з незаконними заправками працюють і в рамках Кримінального кодексу. Минулого року за ст. 204 ККУ – незаконне виготовлення, зберігання, транспортування з метою збуту підакцизних товарів – відкрили чотири провадження і вилучили пальне на 2 млн. грн. Тут штраф з конфіскацією вже серйозніший – від 51 до 170 тис. грн. Наприклад, до управління звернувся чоловік, який повідомив, що заправився пальним на заправці, яке не відповідає вимогам державних стандартів України (ДСТУ). Також він мав висновок від станції технічного обслуговування про те, якої шкоди і на яку суму неякісне пальне завдало автомобілю.

    У січні працівники ДФС в області вже склали три адмінпротоколи і вилучили 53 тис. літрів пального на суму 1,7 млн. грн. Такі випадки були в Калуському та Долинському районах, а також в облцентрі.

     

    Шляхи постачання – різні

    Олександр Крицкій зазначає, що зараз багато водіїв шукають дешевше пальне, забуваючи про якість. Однак визнає, що ніхто не застрахований від неякісного пального і на офіційних заправках. Наприклад, минулого року виявили, що на чотирьох заправках пальне просто розводили. Разом з тим, на підпільних заправках воно часто відповідає вимогам ДСТУ.

    «Люди як фізичні особи купують пальне в офіційних дистриб’юторів, наприклад, «WOG»,  «ОККО», «Укрнафти». Оптовику байдуже, як і кому продати. Тобто це офіційно відбувається. Є випадки, що пальне привозять з інших областей. Наприклад, з Одеси, Херсона тощо», – пояснює посадовець.

    А щодо того, законна заправка чи ні, відділ протидії незаконного обігу підакцизних товарів ДФС в області вже розбирається в кожному випадку індивідуально. Вони складають протоколи і передають матеріали слідству, а звідти – в суд, який і вирішує, яку міру покарання призначити та чи вилучати майно. Проте якщо заправка продовжує незаконну діяльність навіть після рішення суду, то вдруге майно стовідсотково вилучають. До прикладу, минулого року вже складали прокол на незаконну заправку на вул. Довженка, але виявилося, що вона не просто досі працює, а й розширилася.

    Крицкій додає, що часто купують пальне у великій кількості та зберігають у спеціальних цистернах для автопарків. Відповідно, цистерна внесена у базу ДФС як місце зберігання підакцизної продукції. Здебільшого це роблять товариства, які мають великий парк автобусів чи вантажних автомобілів, а також таксі. Наприклад, така заправка є на вул. Надрічній.

    «Якщо б це товариство заправило легкову машину, то це на його відповідальності. Головне, щоб видавали чеки. Є таке, що люди купують пальне у великій кількості для власних потреб і віддають комусь на зберігання. Коли потрібно, то водій під’їжджає до такого модуля, прикладає таблетку чи картку, яка зчитує об’єми пального, і заправляє машину. Як на таке реагувати? Це прогалина в законодавстві. Фактично збуту немає, він купив пальне, злив у цистерну і заправляє не за готівку», – підкреслює він.

    Крицкій радить усім водіям звертати увагу на те, що на підпільних заправках немає вивісок, цінників, касових апаратів, чеків і вони розташовані не біля центральної дороги. Це явні ознаки того, що заправки працюють незаконно. «У нашому відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів працює лише п’ять людей, тому охопити всю область складно. Було б добре, якби люди зверталися до нас і повідомляли про такі заправки, але, на жаль, вони це роблять рідко. Ми знаємо нашу територію, але ті, хто цим займаються, не сплять – вони мігрують і вдосконалюються, тому додаткова інформація не завадить», – наголошує посадовець.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ, Каріна ГАВРИЛІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!