«Санта і компанія»

Режисер: Ален Шаба

Санта-Клаус (Ален Шаба) і його ельфи готуються до Різдва. Коли до свята залишається всього кілька днів, ельфи раптово хворіють і «відключаються». Стародавня книга вказує, що чарівних малюків можна вилікувати за допомогою австралійських фруктів, багатих вітаміном C, і Санта вирішує, що простіше буде роздобути аскорбінку, ніж знайти десятки тисяч плодів. Так що він вирушає за ліками і приземляється в Парижі. Оскільки Санта нічого не знає про людей і людське життя, окрім того, що діти хочуть подарунків на Різдво, він швидко опиняється в поліції. Звідти його визволяє жалісливий адвокат Тома (Піо Марман), який разом з дружиною Амелі (Гольшифте Фарахані) береться допомогти Санті купити вітаміни.

Французький комік і комедіограф Ален Шаба досяг піку своєї кар’єри, коли в 2002 році випустив сміховинний коміксний блокбастер «Астерікс і Обелікс: Місія «Клеопатра». Його подальші проекти, в тому числі голлівудські, були не настільки вдалі, і цього року Шаба вирішив зіграти в безпрограшну гру – випустити сімейну новорічну комедію, яка, за всіма передбаченнями, повинна добре виступити в національному прокаті і дещо зібрати в тих країнах, де із задоволенням дивляться французьке кіно. На жаль, фільм «Санта і компанія» схожий на фальшиві новорічні іграшки зі старого анекдоту. Він теж блищить, але не радує. З часів Діккенса різдвяні історії – це чарівні оповідання про духовне переродження, про перемогу доброти над черствістю, про сімейне примирення…

Яким би не був сюжет вдалої новорічної казки, вона завжди зображує духовну подорож, і це наповнює її любов’ю та щирістю. У «Санті і компанії» теж є розвішані по стінах новорічні «чехівські рушниці», але жодна з них не стріляє. Так, Тома весь фільм відмовляється від великого сімейного торжества і в кінці картини навіть не думає на нього з’явитися. Конфлікт адвоката з його недолугим і інфантильним братом до кінця не вирішується, і брат-злочинець не стає на шлях виправлення. Санта не починає краще ставитися до своїх ельфів, яких він на початку фільму не слухає… І далі в тому ж дусі. Хороші люди залишаються хорошими, сумнівні люди – сумнівними. Так, герої фільму рятують Різдво, яке в «Санті» зводиться до дотримання подарункового дедлайну. Але це лише кризовий менеджмент без будь-якої духовної підоснови. При цьому ніяких подвигів персонажі не здійснюють – крім того, що пару разів вибираються з ями, яку самі собі вирили. Якщо ви втратили дочку багатої жінки, то не нарікайте, що за вами женуться охоронці й поліцейські. В основному ж паризька дія фільму зводиться до спроб роздобути велику кількість аскорбінки. Ці спроби швидко приносять результат, оскільки у Тома якраз виявляється потрібна сума грошей. Купівля вітамінів через Інтернет – дивовижна казкова пригода! Іранська зірка Гольшифте Фарахані, що живе у Франції, не може повернутися на батьківщину з тих пір, як знялася оголеною для модного журналу.

Заради справедливості треба визнати, що фільм не зводиться до кліків мишкою. Це хоч і беззмістовне, але веселе кіно, оскільки Шаба придумав чимало жартів і гегів, побудованих навколо наївності Санти (він навіть не знає, що таке «гроші» і «купувати») і навколо реакції людей на те, як «дідусь» поводиться, що він говорить і що він знає про співрозмовників, оскільки роками носив їм подарунки. Санта у фільмі вийшов одночасно доброзичливим і примхливим, майже як маленька дитина, і у виконанні Шаби це досить смішне поєднання. У свою чергу, Тома і Амелі як неідеальна, але любляча пара виглядають так само приємно, як Брауни з «Пригод Паддінгтона 22».

Оскільки Санта прибуває в Париж на літаючих оленях, з бездонним кошиком для подарунків і з умінням переміщуватися, то чудеса у фільмі відбуваються практично кожної хвилини. Однак найчарівніші фрагменти стрічки – це її початок і фінал на Північному полюсі, де створюються й упаковуються подарунки. Ми багато разів бачили фабрику Санта-Клауса в фільмах і мультфільмах, але команда Шаби придумала найдивніше і незвичайне виробництво. Кожен фрагмент фабричних сцен робить честь художникам і аніматорам комп’ютерної графіки. Однак у багатьох інших моментах стрічка куди менш винахідлива, і це розчаровує. Так само, як і те, що позначена на постерах французька зірка Одрі Тоту грає мадам Клаус і проводить у кадрі всього кілька хвилин. Їй вистачає цього часу, щоб запам’ятатися, але саме тому хотілося б, щоб її роль була довшою. Чому Клауси не могли разом вирушити за покупками?

ФЕЛІНСЬКИЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!