Свято справжнього кіно

  • В Івано-Франківську відзначили ювілей фільму “Тіні забутих предків”

    15 жовтня в обласному центрі відбулися урочистості з нагоди 50-річчя прем’єри цього кіношедевру. На святі, яке організувала обласна організація Національної спілки журналістів України, виступили учасники зйомок, відбулася презентація фільму “Незабуті тіні”, пролунали карпатські мотиви у виконанні музикантів та співаків.

    DSC_1321

    Художній фільм “Тіні забутих предків” за однойменною повістю Михайла Коцюбинського зняв вірменський режисер Сергій Параджанов. Головні ролі Івана та Марічки зіграли Іван Миколайчук та Лариса Кадочникова. Зйомки фільму відбувалися в 1963-1964 рр. у справжніх гуцульських хатах на околицях с. Криворівні на Верховинщині.

    DSC_1325

    У вересні 1965 р. на прем’єрі “Тіней…” у кінотеатрі “Україна” в Києві Василь Стус, Іван Дзюба, Мирослав Скорик, Георгій Якутович і В’ячеслав Чорновіл публічно висловили протест проти політики влади, оприлюднивши інформацію про арешти представників української творчої інтелігенції. Та подія стала не тільки поворотним моментом в історії українського кіно, але й акцією протесту київської інтелігенції проти нової хвилі репресій радянської влади.

    Фільм “Тіні забутих предків” отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (з них – 24 гран-прі) у 21 країні.

    DSC_1335

    “Тіні забутих предків” – це фільм мого дитинства. Це фільм, який зробив революцію в українському кінематографі. Свого часу польський режисер Анджей Вайда став перед Параджановим на коліна та поцілував йому руку за цей шедевр. Стрічка стала знаковою і для історії українського кіно, і для дисидентського руху, який згодом отримав назву “шістдесятництво”, – сказала голова облорганізації Національної спілки журналістів України Вікторія Плахта. – Ініціатива проведення цього заходу належить голові молодіжної ради ОО НСЖУ Іванові Харуку, оскільки він був на святкуванні урочистостей у Верховині. Ми хотіли, щоб наш обласний центр не залишився осторонь”.

    DSC_1339

    “Я радий брати участь у такому заході на обласному рівні. Такі заходи потрібні: це пам’ять про історію, про нашу Гуцульщину. Цей фільм – генетична пам’ять українців. Я дуже вдячний організаторам за такий захід, – зазначив Іван Маківничук. – Я добре пам’ятаю цей фільм. Тоді я ще був малим, але коли ми його дивилися, то на перегляді зали були переповнені. Це дуже піднімало наш дух і нашу любов до Гуцульщини”.

    На урочистостях були присутні і гуцули, які безпосередньо брали участь у зйомках фільму. Зокрема, Анна Чабанюк та Микола Шатрук.

    “Я живу у Верховині. Зараз мені 70 років. А знімалася у “Тінях забутих предків” у 1963 році, – розповідала Анна Чабанюк. – Тоді до нас приїхала студія ім. Довженка знімати фільм. Нам було дуже цікаво спостерігати за процесом. Я тоді ще брала участь у гуцульському ансамблі, мені було 19 років. Коли Параджанов запропонував зніматися у стрічці, то я засоромилася, зніяковіла, але погодилася за умови, що буде зніматись і весь наш ансамбль. Він сказав: “Добре, без проблем”. Режисер сказав, що я типова гуцулка і маю зіграти княгиню. Так я отримала роль княгині на весіллі, а також виконувала разом з ансамблем пісні. Я пам’ятаю, як показували у Верховині “Тіні забутих предків”. Тоді п’ять або й шість разів показували фільм, бо всі гуцули зійшли з гір, щоб його подивитися”.

    DSC_1350

    “А я знімався у фільмі в 1964 році, – продовжив Микола Шатрук. – Тоді ще вчився у музичному училищі. Параджанов знайшов мене у Верховині, бо люди сказали, що я можу співати і грати на скрипці. Він мене прослухав і сказав: “Це чудово! Це нам підійде!” Через рік мені прийшла телеграма, що треба поїхати до Києва. Знімався я і в Києві, і в Верховині, і у Криворівні. Лариса Кадочникова співала за Марічку, а я співав за Іванка”.

    Микола Шатрук, який у фільмі озвучував спів Івана Палійчука, виконав легендарні гуцульські співанки з “Тіней…”, акомпануючи собі на скрипці.

    Окрім цього, іванофранківцям показали фільм “Незабуті тіні”, де розповідається історія виникнення фільму та подробиці зйомок.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!