Безголова юстиція

  • В головному управлінні юстиції Івано-Франківської області грядуть кадрові зміни. Владислав Ливинець, який очолював управління впродовж останніх двох років, залишив посаду начальника. Офіційне формулювання – вихід на пенсію. Та сталося це настільки несподівано, що в коридорах Феміди поговорюють і про можливі зовнішні впливи. До такої думки спонукає хоча б те, що коли чиновник такого рангу виходить на пенсію, то його, як правило, проводжають з почестями, а на звільнене місце фактично одразу призначається наступник. В цьому ж випадку – юстиція обезголовлена, а підкилимна боротьба за крісло головного правника області тільки-но розпочинається.

     

    Ланцюгова реакція

    Владислав Ливинець на посаду начальника головного управління юстиції в Івано-Франківській області був призначений у травні 2007 року. Він прийшов на зміну Петру Черепію, який Указом Президента від 13 лютого 2007 року призначений головою Адміністративного суду Івано-Франківської області.

    Свого часу заслуженому юристу України, кавалеру ордена «Червоної зірки» Владиславу Ливинцю «за вагомі заслуги» продовжили вік державного службовця. І цей термін ще не збіг. Що ж змусило Владислава Павловича залишити посаду головного правника області в такі стислі строки? До Києва днями він поїхав ще начальником юстиції, а повернувся вже працівником ВАТ «Укрнафта»… Існує дві версії.

    Перша – політична. Напередодні президентських виборів на ключових посадах владної ієрархії з верху до низу нібито планують провести зачистку політичних опонентів. Як відомо, впродовж останніх трьох місяців загострився конфлікт між міністром юстиції «нашоукраїнцем» Миколою Оніщуком та його першим заступником «бютівцем» Євгеном Корнійчуком, який до того ж є зятем голови Верхового суду України Василя Онопенка. Генеральна прокуратура України звинувачує пана Корнійчука в нецільовому використанні бюджетних коштів. Приводом став начебто лист за підписом Євгена Корнійчука, направлений в НАК «Нафтогаз України», згідно з яким юридично обслуговувати «Нафтогаз» повинна компанія «Магістр і партнери», яку пов’язують з першим заступником міністра юстиції. (Сума контракту – 26 млн. грн.). Розглядається можливість відсторонення пана Корнійчука від займаної посади. Причому, яким би не було офіційне формулювання, політичного «душку» тут достатньо.

    Владислав Ливинець, хоч і є позапартійним, вважається ставлеником БЮТ. Це з’ясувалося під час скандального розширення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Тоді начальника обласного управління юстиції Владислава Ливинця Блок Юлії Тимошенко запропонував призначити членом виконкому міськради за своєю квотою. Що й зробили.

    Друга версія відходу Владислава Павловича з посади начальника обл’юстиції, хоч і не виключає політичного підґрунтя, проте начебто пов’язана з попередником Владислава Ливинця Петром Черепієм – нинішнім головою Адміністративного суду Івано-Франківської області. Саме «того суду», який прославився львівським «засівальником» Ігорем Зваричем.

    Нагадаємо, 15 травня цього року в ході розслідування Генеральною прокуратурою кримінальної справи за обвинуваченням у хабарництві та скоєнні інших злочинів головою Львівського апеляційного адміністративного суду Ігорем Зваричем було порушено кримінальну справу й стосовно керманича Івано-Франківського окружного адміністративного суду Петра Черепія. Зокрема, слідчими було встановлено, що пан Черепій у січні 2009 року з метою переоформлення права власності на квартиру в м. Івано-Франківську, яка належала його сину, за допомогою приватного нотаріуса умисно підробив договір купівлі-продажу помешкання, а також з метою приховання цього злочину повторно сфальшував заяву від імені свого сина щодо вказаної квартири.

    Під чиїм контролем перебуває нотаріат – відомо. Тож не виключено, що ланцюгова реакція могла певним чином зачепити й посадових осіб обласної юстиції.

    На жаль, поспілкуватися з Владиславом Ливинцем журналісту «ГК» не вдалося. В головному управлінні юстиції Івано-Франківської області лише підтвердили, що «Владислав Павлович перебуває в Києві» та «виходить на пенсію».

  • Політика – понад усе?

    «ГК» звернувся за коментарем до першого заступника обл’юстиції Володимира Ковальчука. Проте пан Ковальчук коментувати можливі кадрові призначення відмовився. Зазначив лише, що «призначення начальника є в виключній компетентності міністра юстиції Миколи Оніщука». Самого ж Володимира Ковальчука «цілком задовольняє посада 1-го заступника», і він як представник пропрезидентської політичної сили (є депутатом обласної ради фракції «Наша Україна», а також членом НРУ) буде підтримувати «майбутнього керівника обл’юсту як представника від президентської квоти». Отже, політика – перш за все?..

    І справді, політичного підтексту в майбутньому призначенні керівника управління юстиції, мабуть, не уникнути. Основні політичні гравці напередодні виборів, звичайно ж, хотіли б бачити на посаді, що дає можливість виконувати судові рішення, блокувати рахунки і т.д. і т.п., свого ставленика. Станом на сьогодні з найвищою вірогідністю очолити обл’юст називають щонайменше шість кандидатур.

    Одна з них – Мирослава Польська, начальник головного управління правової роботи та внутрішньої політики ОДА. Мирослава Василівна – людина губернатора Миколи Палійчука, з яким вона працювала ще в Яремчі, очолюючи юридичний відділ Яремчанської міськради. Її шанси на посаду високі, оскільки призначення начальника обл’юсту має відбуватися за погодженням з головою ОДА.

    У списку претендентів є Ярослава Ульванська, заступник начальника управління праці та соціального захисту населення ОДА. Пані Ярослава в нинішніх політичних реаліях є постаттю багатовекторною. В облраді вона входить до депутатської групи екс-губернатора Михайла Вишиванюка «Відродження Прикарпаття», окрім цього, нещодавно очолила міську громадську організацію «Голос нації», яку в області представляє мер Калуша Ігор Насалик. Ярославі Ульванській також не чужий лідер «Фронту змін» в Івано-Франківській області, заступник голови ОДА Володимир Шкварилюк.

    Серед кандидатів також Богдан Яковина (колишній начальник Калуського управління юстиції, брат заступника Міністра культури Миколи Яковини), Андрій Галущак (колишній керівник юридичного відділу міськвиконкому часів мерства Зіновія Шкутяка, останнім часом працював у структурі «РосУкрЕнерго»), а також Роман Маланій (колишній начальник міської виконавчої служби, який вважається близьким до екс-голови Секретаріату Президента Віктора Балоги). Свого кандидата на посаду головного правника Прикарпаття висуватиме й команда екс-губернатора, сьогодні народного депутата Романа Ткача.

    Не виключається й призначення так званих «варягів» – доки міністр юстиції «нашоукраїнець» Микола Оніщук перебуває у відпустці. Втім, навряд чи таке призначення погодить голова ОДА Микола Палійчук.

    Антін ТИМУРА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!