На сторожі двору

У понеділок, 9 лютого, приблизно півтора десятка людей, які мешкають в будинках на вулицях М.Підгірняки та Відкритій, упродовж майже цілого дня стояли живим щитом на захист свого подвір’я. Вони не дозволили бригаді інженерів провести геодезичний аналіз місцевості, де планується будівництво. Спочатку мешканці перешкоджали проїзду спеціальної техніки, потім – бурінню землі.

 

Напруга навколо будівництва у центральній частині міста виникла через наміри приватного підприємства «Санліт-Захід» збудувати шестиповерхівку у дворі, оточеному старими будинками. Люди занепокоєні майбутньою долею своїх помешкань та виступають проти забудови подвір’я, де знаходяться господарські приміщення, якими вони постійно користуються.

 

«Нас позбавляють життєво необхідної території»

На невеликому подвір’ї площею менше 14 соток посеред трьох малоповерхових будинків знаходяться громадські вбиральні та господарські приміщення – сараї і гаражі.

До будинку №25 на вул. Відкритій, що був зведений як барак (нині розміщений найближче до майбутнього будівництва), людей заселяли ще в середині минулого століття. У квартирах була відсутня каналізація, тож громадські туалети облаштували просто неба. Згодом господарі більшості з 15-ти тамтешніх квартир зробили собі ванні кімнати у прибудовах, але залишилися й такі сім’ї, які й донині користуються надвірними вбиральнями.

Господарі квартир використовують сараї та гаражі для автівок, яких є більше двадцяти. Жителі кажуть, що раніше користувалися великим сараєм, до того, як його ще у 2009 році підпалили невідомі. (До відома читачів: вперше угода про оренду землі між ТОВ «Рембудкомінвест» та міською радою була підписана ще у 2008 році). Тепер посеред двору знаходиться напівзгоріла аварійна конструкція.

Ще одна життєва необхідність – мотузки для білизни. У жодному з прилеглих домів не запроектовані балкони, отже, їх жителі змушені сушити білизну у дворі.

Люди з жахом уявляють, як будуть жити після зведення нового будинку. «У мене маленька дитина підростає, де вона буде гратися?! Двору не залишиться», – скаржиться мама двох дітей Марія Гаврищук. Вікна її квартири розміщені за 10 метрів від стіни майбутньої шестиповерхівки.

 

Все або нічого

Згідно з генеральним планом Івано-Франківська, на місці старих домів має бути великий багатоквартирний будинок. Зі слів директора міського департаменту мiстобудування та архітектури Володимира Гайдара, забудова цієї території має проводитися у три етапи. Спорудження новобудови у дворі – це лише перша черга будівництва, а під час наступних двох знесуть барак та двоповерхові будинки. Таким чином на місті неохайного двору створять гарний архітектурний комплекс, гідний центра міста.

У такі обіцянки мешканці не вірять. Адже той факт, що будівництво не закінчиться забудовою подвір’я, ніякими документами не підтверджено. Натомість люди переживають, що будівництво негативно вплине на стан наявних споруд – вони просто можуть завалитися, бо і так перебувають у майже аварійному стані.

Марія Гаврищук, яка живе у бараці, боїться, що її дім може просто впасти, адже фундаменту під ним нема. З цим згідна і Людмила Попова, яка має квартиру в 40-річному двоповерховому будинку на вул. М.Підгірянки. «У нас будинок вже тріщить по швах. Тут ніколи не було капітального ремонту. Тріщини люди самостійно замазують штукатуркою», – скаржиться вона.

Натомість директор приватного підприємства «Санліт-Захід» (забудовник), депутат Івано-Франківської обласної ради Роман Яковина підкреслює переваги будівництва. Каже, що це покращить умови проживання людей. Обіцяє охайний двір з дитячим майданчиком та зеленою зоною. І, на відміну від мешканців, впевнений, що території для цього вистачить.

За словами Яковини, безпосередньо будівництво планують почати у лютому (проводити робити можна після реєстрації декларації в інспекції Держархбудконтролю, на яку зараз чекають), а завершити його сподіваються до кінця року. Що ж до забудови другої та третьої черги, він невпевнено зазначив, що такі плануються, але через нестабільну ситуацію в країні точні терміни називати він не береться.

 

Влада каже: людей не образять

Представники влади півтора місяці готували умови надання дозволу на будівництво. Ключовими стали два питання. Перше – забезпечення людей санвузлами, надвірні вбиральні яких розташовані на орендованій ділянці. І друге – відселення мешканців трьох безпосередньо наближених до проектованого будівництва квартир на вул. Відкритій, 25. Всіх цих вимог, за словами посадовців та підприємця-забудовника, вони дотримуються.

Самі ж мешканці такої уваги до своїх проблем не відчувають. З деякими людьми ніхто з представників  «Санліт-Заходу» не спілкувався. Тим, кому пощастило більше, обіцяли вирішити проблеми так: встановити біотуалети біля помешкань, а щодо відселення сказали підшукувати варіанти.

Марія Гаврищук, сім’я якої потрапляє до списку трьох квартир на відселення, повідомила, що юрист від компанії регулярно оббиває пороги її квартири: «Вони вже три рази приходили. Сказали, щоб люди шукали собі квартири, які вони для нас викуплять. Але не уточнювали, які за площею та розташуванням. Нічого конкретного для нашого відселення не робиться».

Забудовник наголошує, що з власниками квартир були підписані договори про партнерські та добросусідські відносини, в яких люди з одного боку обіцяють не чинити опір, а забудовник з іншого бере на себе відповідальність за відселення. Усього було укладено п’ять таких договорів з власниками квартир у «барачному» домі.

До речі, нам видався цікавим той факт, що в деяких випадках договори підписували люди, які є тільки частковими власниками квартир. Адже є випадки, коли співвласниками квартири є одразу кілька людей. Забудовник отримав згоду від одного власника і подав у департамент папери про те, що начебто має згоду… Департамент же, як бачимо, деталі не уточнював.

Також виявилось, що згоду на будівництво дали переважно ті люди, які в будинку тривалий час не мешкають і мають інше житло. А от ті, які не мають куди перебратися, значно уважніше пильнують, щоб не опинитися на вулиці.

 

Забудовник прийшов з міліцією

9 лютого о 9-й годині ранку представники компанії «Санліт-Захід» прибули на орендовану ділянку разом з представниками компанії ПП «Геоленд-ІФ», які мали взяти пробу ґрунту. Це вже була не перша спроба, оскільки минулі візити закінчувалися нічим – люди перешкоджали проїзду бурових машин. Адже щоб робити розвідувальні роботи, має бути дозвіл, якого в забудовника немає. А тому проїхати до орендованої землі вони можуть, але будь-які розвідувальні дії – протиправні.

Цього разу забудовник запросив представників міліції прибути на місце, аби зафіксувати факт перешкоджання законній підприємницькій діяльності та забезпечити громадський порядок. Міліціонери на місце прибули, але, на подив забудовника, теж застерегли його від протиправних геодезичних робіт.

Така принциповість представників міліції викликала повагу у громади. Зокрема, В’ячеслав Кобзан, мешканець дому на вул. Відкритій, 9, підкреслив, що міліція під час конфлікту поставилася з повагою до людей, відповідально виконувала свої службові обов’язки, не підігруючи забудовникам.

Попри те, що по обіді всі учасники конфлікту розійшлися, люди готові до подальшої боротьби. Адже вони вважають, що як тільки будівництво розпочнеться, всі намагання громади відстояти свої права будуть даремні. Тому їм треба бути пильними і завжди готовими «зустріти» забудовника.

 

Валерія ДІДКОВСЬКА

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!