Сергій БОРЗОВ: «В Івано-Франківську податки на нерухомість вищі, ніж у Києві!»

  • Чим ближче до виборів, тим більше часу на засіданнях сесії Івано-Франківської міської ради віддають політиці. Депутати виголошують політичні заяви, сперечаються про бюджетні призначення і навіть шукають ґудза у роботі один одного. Докладніше про ситуацію у представницькій гілці влади міста – в розмові з одним із найактивніших обранців Сергієм Борзовим.

     

    – Сергію, останніх кілька місяців ви ледь не на кожній сесії порушуєте питання про ставки на податки. Що з цим у місті не так?

    В Івано-Франківську встановлені найбільші ставки податку, які можуть бути на нерухомість. Вони більші, ніж у Києві. Це 1% для нежитлових приміщень і 2% для житла. В інших містах ці ставки набагато менші. Під час першого розгляду цього питання наша фракція «За зміни в Івано-Франківську» наполягала на тому, що податки мають бути диференційовані. Тобто на «стометрівці» (пішохідна частина вул. Незалежності) має бути більша ставка податку, на вул. Галицькій – інша, а все, що розміщене за об’їзною дорогою, має мати третю ставку податку. Той, хто має нерухомість у центрі й заробляє більше, має і платити більше.

    – Колеги-депутати вас не почули?

    На превеликий жаль, ситуація у міській раді така, що є одна фракція, яка налічує більше 30-ти депутатів («Свобода» – авт.) і самостійно приймає будь-які рішення. Прийняти рішення без цієї фракції неможливо. І коли ми говорили про це в січні та лютому, то нас не чули. І тільки з третьої спроби нас частково почули, і ми змогли скасувати податки на гаражі, комори, підвали та інші господарські будівлі в домогосподарствах.

    Днями я отримав лист від заступника міського голови Богдана Білика, у якому йдеться про те, що наші пропозиції щодо диференціації податку залежно від розташування майна будуть враховані, але в майбутньому, в 2016 році! Тоді вже точно буде нова влада.

     

    – На останній сесії ви сказали про те, що у міському бюджеті нерозподіленими є 100 мільйонів гривень доходів. Звідки ця цифра?

    100 мільйонів гривень – це приблизна цифра, мої особисті підрахунки.

    По-перше, це вільні залишки коштів минулого 2014 року – таких більше 20 мільйонів гривень. Це значна сума, яка сьогодні реально є на рахунку бюджету і не працює. Знаєте, всі питають, чому дороги починають робити, коли сніг випаде? Так от, це одна із причин. Кошти повинні працювати, бо вже квітень.

    По-друге, на сьогоднішній день доходи міського бюджету, порівняно з минулим роком, значно зросли. Це стосується і плати за землю – ріст складає близько 30%, значний ріст сплати єдиного податку (за 2 місяці – на 9 мільйонів), крім того, з’явилися нові ресурси, зокрема акциз.

    Цього раніше взагалі не було. От якщо в магазині хтось купує пачку цигарок, то 5% її вартості надходить у міський бюджет. Те саме з пальним та спиртними напоями. Це значні кошти. Загальна цифра таких доходів за рік складе десь 60 мільйонів гривень. А податку на нерухомість тільки юридичні особи задекларували близько 10 мільйонів гривень. В бюджеті записано 1,5.

    – Що робитимуть з цими коштами?

    Моя особиста думка, що ці кошти тримають під вибори. Натомість ми наполягаємо на тому, щоб кошти, які потрапляють у міський бюджет, працювали! Маємо уже початок квітня, гроші на рахунку є, погода дозволяє ремонтувати дороги, але чомусь в Івано-Франківську цього не робиться… Частина коштів обов’язково повинна бути спрямована на медицину. Останнім часом стан справ у нашій лікарні на Мазепи значно покращився, треба втримати темп. Вважаю, цього року ми маємо можливість додатково профінансувати культуру та освіту. Капітальних вкладень вони не бачили вже давно, а сьогодні кошти реально є.

    – Коли ви порушили питання про ці сто мільйонів, то вам закинули із зали, що ви затягуєте час. Усі чекали розгляду питання щодо забудови біля озера…

    Це мені сказав майбутній кандидат на посаду міського голови від однієї з фракцій. Він чекав політичної заяви фракції, а потім вийшов у коридор і дав інтерв’ю ЗМІ. Тому для нього цей час був дорогий. А я вважаю, що ті питання, які стосуються життєдіяльності міста і розподілу коштів, що є у бюджеті і не розподілені, набагато важливіші, ніж читання політичної заяви.

    – А яка ваша думка щодо забудови біля озера?

    Вважаю, що той генеральний план, який сьогодні представлений до обговорення громаді, нікуди не годиться. Він повинен бути відхилений, тому що зменшення зелених зон, які є в Івано-Франківську, – це просто ганьба! Зокрема, у Пасічній є парк, а у генплані запропоновано замість нього зробити забудову. Те ж саме стосується і території річки Бистриці Надвірнянської.

  • Тож вважаю, що ті питання, які порушують мешканці міста, є правильними. А генплан повинен бути відправлений назад розробнику, щоб він був скорегований і зберігав ті зелені зони, які є в місті.

    – Кілька років ви боретесь із незаконним паркуванням в Івано-Франківську. Напевне, у результаті цього керівник «Сервіс-авто» навіть написав заяву на звільнення…

    А гроші далі збирають. У серпні минулого року прокуратура внесла подання, в якому  вказала масу порушень та зобов’язала  вжити заходів для відновлення законності. З того часу ми багато разів намагалися винести це питання на розгляд сесії міської ради, але воно не голосується однією з фракцій.

    Нагадую, суть полягає в тому, що сама дія зі збирання коштів з людей є незаконною, бо має бути тільки паркомат. Крім того, «Сервіс-авто» має збитки та борги зі сплати податків разом десь на суму 1 млн. грн. станом на грудень 2014 року. Можливо, для когось це підприємство дохід і приносить, але для міського бюджету його функціонування дає мінус.

    – Кілька років тому депутати проголосували за те, щоб в’їзд до Ратуші зробити платним. Це рішення скасували?

    Не скасували. В’їзд до Ратуші коштує 50 гривень. Подивіться, скільки там машин стоїть, але в міський бюджет із цих коштів взагалі нічого не надходить…

    – Представники фракції «За зміни в Івано-Франківську» зараз займають перші посади в області. Чого чекаєте від їхньої роботи?

    Сподіваюся, призначення Олега Гончарука головою ОДА і Сергія Басараба його першим заступником стане позитивом для міста. І вже стало. Зокрема, будівництво вулиці Набережної вважаю заслугою Гончарука. Дорога була зроблена за півтора місяця.

    Що стосується дискусії, яка ведеться в соціальних мережах – хто краще робить дороги, одна фірма чи друга, відповідь проста: конкурентне середовище покращує результат. Це завжди добре, коли одна фірма стежить за тим, щоб інша зробила ремонт якісніше.

    – Ця каденція міської ради підходить до кінця. Можете назвати її плюси та мінуси?

    За ці чотири роки понад 200 млн. гривень виділили на ремонт доріг. У місті це видно, бо стан доріг таки покращився. Є речі, які ми не змогли дотиснути. Обіцяли на виборах встановити на Пасічній кільце і, на жаль, з нами не погодилися, зробивши розширення дороги. Та час показав, що альтернативи кільцю немає. Зараз ми активно працюємо над будівництвом двох кілець: на перехресті вулиць Вовчинецька – Привокзальна і Вовчинецька – Сагайдачного  – Деповська. Ми не допустили там забудови, і сподіваюся, що ще цього року зможемо покращити рух транспорту на цій ділянці.

    Мінус каденції був запрограмований. Хоча не знаю, чи це можна назвати мінусом, бо таким було рішення людей. Ця рада складалася з однієї фракції, тому що під час голосування 34 голоси із 60-ти мала одна політична партія. Рішення приймається 31 голосом, тож депутати інших фракцій були фактично усунені від процесу. Є міський голова і найбільша фракція, про що вони домовились, те і зробили.

    – Міський голова, як виглядало, часто не погоджувався з рішенням фракції.

    Скільки разів за цю каденцію міський голова Івано-Франківська накладав вето? Можливо, один або два. У Львові більшість належала також одній фракції, але там міський голова, коли бачив, що це рішення шкідливе для міста, накладав вето, і питання йшло в суд.

     

     

    Розмовляла Тетяна СОБОЛИК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!