Прикарпатський Киш-миш, франківська Аркадія

Щонайменше 25 сортів винограду ростуть і дають щедрі врожаї на Франківщині. Як садити й доглядати лозу, плекати грона й перетворювати їх на вишукані вина, готові розказати і показати учасники Клубу «Виноградарі Прикарпаття». 7-го листопада Клуб влаштовує семінар. Франківців чекають о 14.00 у народному домі «Княгинин».

 

Наперекір сльоті й морозам

Уважається, що через надмірну вологість, сильні північні вітри, морозяні зими і обмаль сонячних днів Івано-Франківщина є несприятливим для виноградарства регіоном. Але знайшлися завзятці, які спростували агрономічний присуд своїм досвідом.

Уже десять років культивує лозу на своїй присадибі (в районі Братів Майданських) франківець Дмитро Семенів. Не просто вирощує виноград задля власної втіхи – досліджує, яким із сортів комфортно у нашому регіоні. З більше 60-ти зразків, які за цей час пройшли через його руки, пан Дмитро вибрав 25 найкращих. Сорти винограду, що пройшли апробацію кліматом і ґрунтом, є районованими.

Районовані виногради стійкі до холодів і хвороб, здатні за коротке літо наливати великі грона і тішити своїх господарів гарними врожаями. Ідея вирощувати власне районовані сорти лози згуртувала довкола Дмитра Семеніва однодумців та послідовників. Півроку тому вони об’єдналися в Клуб.

«Наразі в Клубі «Виноградарі Прикарпаття» – 43 учасники з Франківська та районів області», – розповідає активіст спілки Василь Зварич. Що дає таке об’єднання? Можливість отримувати перевірені і якісні саджанці. Можливість безкоштовно вчитися виноградарству та виноробству – безпосередньо в успішних колег та на семінарах. Можливість започаткувати власну справу. «Пораховано: вирощування винограду в кілька разів рентабельніше за вирощування картоплі», – стверджує пан Василь. Його рекомендації стосуються сортів Аркадія (великогронний білий), Арго (великогронний синій), Киш-миш (великогронний білий без кісточок), Рожева Ізабелла (універсальний сорт).

Відповідальні за лозу

«Ми переконалися, що на Прикарпатті варто садити надранні, ранні і середньоранні сорти винограду, – пояснює Василь Зварич. – Рекомендуємо висаджувати саджанці у травні, після того, як минуть традиційні весняні приморозки. Осінь для виноградарів – пора заготівлі садивного матеріалу й укриття винограду на зиму».

Саме так: виноград потребує укриття. Це ще одна аксіома, винесена виноградарями Клубу зі спільного досвіду останніх п’яти років. Виразна зміна погодних умов, коли літо стає дедалі вологішим і теплішим, а зима більш морозяною і вітряною, змусила переглянути принципи догляду за лозою. «Минулого року у багатьох підмерзли навіть витривалі ізабельні сорти, – каже пан Василь. – Тож ми вирішили практикувати укриття виноградників». Як саме закутати виноград, спілчани обговорюють на форумі клубного сайту – www.clubvp.if.ua.

Долучитися до навчань та дискусій, які практикують у Клубі, може кожен. Адже спілка виноградарів працює передовсім для загалу. У найближчих планах Клубу – створення у Франківську Школи виноградарства і Школи виноробства, відновлення традиції монастирських виноградників, організація постійних практичних занять.

Кілька заходів, на яких городяни можуть побачити, що то воно таке районовані виногради, помацати і навіть скуштувати їх, були започатковані минулого року. Щороку 14 лютого у нашому місті проходитиме Дегустаційний з’їзд виноградарів Прикарпаття. На День міста Клуб проводитиме ярмарок саджанців. А у другій половині серпня кожного року відбуватиметься Свято винограду – виставка-дегустація власне виноградних ягід.

«Ми запроваджуємо відповідальність учасників Клубу за поширення лози, – каже Василь Зварич. – Кожен, хто придбає саджанець винограду, отримує наші брошури з докладними рекомендаціями стосовно догляду та візитку. Впродовж трьох років – до першого врожаю – людина, що продала саджанець, патронує його. Відповідає на запитання, якщо потрібно – допомагає вибрати місце, посадити, сформувати кущ тощо».

Майже за Плінієм

Хочеш бути щасливий один день – випий склянку вина. Хочеш бути щасливий усе життя – посади виноградну лозу. Давньоримський філософ Пліній, якого вважають батьком цього афоризму, залишив шість трактатів про виноградарство. У них він писав про користь вина і ягід. Учасники Клубу не гірше за Плінія знаються на цьому. Тому присвячують наступний семінар використанню винограду і зокрема – винам. Про це розкажуть спеціалісти – лікар-валеолог Марія Пахолюк та дипломований сомельє, прізвища якого наразі не відкривають. «Збережемо інтригу», – посміхається пан Василь. І додає, що знавець винопиття винятково тямить у насолоді процесу.

Наталія КУШНІРЕНКО

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

One thought on “Прикарпатський Киш-миш, франківська Аркадія

  1. Хочу посадити виноградне поле, де вас найти???

    (097) 450-51-21 мій телефон.

Comments are closed.