Бандерштадт: місто Бандер

В короткому часі в Івано-Франківську з’явилися і меморіальна дошка на честь Василя Бандери, і пам’ятник Степану Бандері. Прикарпаття поволі перетворюється на справжній Бандерштадт. Наскільки тісно була пов’язана доля родини Бандер з нашим містом?

До сторіччя Степана Бандери в Івано-Франківську таки справили йому пам’ятник. Трохи раніше, ще минулого року, на початку “стометрівки” з’явилася меморіальна дошка на честь Степанового брата – Василя Бандери. Обласний центр Прикарпаття таки поволі перетворюється на справжній Бандерштадт. Залишилося з’ясувати, наскільки тісно була пов’язана доля родини Бандер з нашим містом. Коли і чому приїздив до Станиславова Степан Бандера?

Як виявилося, Степан Бандера не був частим гостем у Станиславові. Набагато тісніше з нашим містом переплетені долі його батька Андрія та брата Василя. 
Греко-католицький священик Андрій Михайлович Бандера мав парафію у селі Старий Угринів (тепер – Калуського району). Це недалеко від Станиславова, тому цілком імовірно, що Андрій Бандера мав нагоду неодноразово бувати тут у якихось справах. Але документальних свідчень про це поки що немає.

 

Василь Бандера.
Його внуки дотепер мешкають
в ІваноФранківську
Достеменно відомо тільки те, що Андрій Михайлович мешкав у Станиславові впродовж 1919 року, коли був депутатом Української Національної Ради від Калуського повіту. Національна Рада, тобто парламент ЗУНР, засідала у будинку, в якому тепер розташований “Народний дім №1” на вулиці Шевченка. У той час це було приміщення готелю “Одеса”, в якому мешкала частина депутатів, а засідала Національна Рада у залі готельного кінотеатру (тепер — приміщення актового залу Народного дому). Тут 3 січня 1919 року депутат Бандера голосував за злуку всіх українських земель.
Наступний візит відбувся вже не так урочисто. У листопаді 1928 року отець Андрій влаштував у Старому Угринові віче на честь 10-ї річниці листопадового зриву. За цю несанкціоновану акцію польська поліція заарештувала священика та направила до Станиславівської тюрми, будівлю якої, розташовану між вулицями Коновальця і Сахарова, дотепер використовують за призначенням, але вже тільки як слідчий ізолятор. Через декілька днів арештанта відпустили додому.
Третій і останній раз Бандера-старший відвідав місто знову під конвоєм. 22 травня 1941 року за переховування у себе вдома члена ОУН В.Стефанишина Андрія Михайловича було заарештовано співробітниками НКВС у селі Тростянець Долинського району. І знову знайома тюрма, яка вже, щоправда, називалася не Станиславівською, а Станіславською. Чекісти завели на Андрія Бандеру справу під номером 61112, сфотографували у фас та профіль і через 5 днів відправили до Київської в’язниці. Там 10 липня 1941 року його розстріляли за антирадянську діяльність.
Степан Бандера. У такому віці він
вперше потрапив за грати

…Василь був молодшим братом Степана Бандери. Здобувши освіту у львівській політехніці, деякий час був референтом служби безпеки ОУН. Влітку 1941 року він, як член Станиславівської повітової управи ОУН, працює у відділі пропаганди. Є припущення, що саме він зачитував у Станиславові акт відновлення Української держави, проголошений 30 червня 1941 року у Львові. Але, як відомо, німці не підтримали сепаратистських настроїв українських націоналістів. Вже 15 вересня 1941 року Василя заарештували гестапівці. Арешт відбувся у Станіславі в будинку №15 на теперішній вулиці Незалежності, в якому розташовувався обласний провід ОУН.
Пізніше Бандеру перепровадили до концтабору Аушвіц (Освєнцім). Там 22 липня 1942 року його до смерті забили польські сокамерники. Можливо, то була помста за вбивство польського міністра внутрішніх справ Пєрацького, до якого Василь мав відношення, а може, відіграла роль особиста неприязнь чи причетність до родини Бандер.

…Коли депутат Української Національної Ради Андрій Бандера у далекому 1919 році мешкав у Станиславові, з ним можна було побачити і його 10-річного сина Степана. Можливо, саме тоді хлопець вперше побачив наше місто.
Андрій Бандера.
Фото зі Станіславської тюрми

Але головний візит Степана Бандери в Станиславів відбувся аж через 9 років. Як вже згадувалося, 1928 року Андрій Бандера організував у Старому Угринові віче. В той день на парканах з’явились листівки наступного змісту: «Український Робітнику! Пам’ятай, що не буває злиднів у власній та незалежній хаті. Готуй зброю, щоб у слушний час бути приготовленим до боротьби за самостійність України…». Селом поповзли чутки, що ці листівки – справа рук молодшого Бандери. Тому польська поліція без довгих вагань заарештувала Андрія Михайловича та Степана Андрійовича за підозрою в антипольській пропаганді.
У Станиславівській в’язниці насамперед склали словесний портрет Степана Бандери. Ось яким бачили майбутнього провідника ОУН польські поліцейські.
1. Вік -19 років.
2. Ріст – 159 см.
3. Волосся – густе.
4. Колір шкіри – блідий.
5. Очі – небесні (себто голубі).
6. Брови – рідкі, чорні.
7. Ніс – малий, вузький, простий.
8. Вуха – малі.
9. Рот – середній.
10. Зуби – здорові, 3-х не має (зауважимо, що цей опис складався на момент поступлення у в’язницю, а не після виходу з неї).
11. Підборіддя – вузьке.
12. Руки – малі, із короткими пальцями.
13. Ноги – малі.
14. Постава й хода – проста.
15. Вимова – нормальна.
16. Володіння мовами – польська і німецька. Також від руки дописано «руська», тобто українська. Цікаво, що її в переліку не було.
17. Навченість – висока.
Замість фотографії гордо красується відбиток вказівного пальця. 
Через декілька днів обидвох Бандер відпустили за браком доказів, і більше про його перебування у Станиславові нічого не відомо.

Василь БУГАЙЧУК

До теми

У сім’ї Андрія і Мирослави Бандер було восьмеро дітей, щоправда, наймолодша дитина померла немовлям. Найстарша із сестер Марта Бандера разом із батьком і сестрою Оксаною у травні 1941 року була заарештована органами НКВС у с. Тростянець Долинського району. Із заслання в Красноярському краї звільнена 1960 року, але дозволу на повернення в Україну не отримала, померла у 1982 році на чужині. Перепохована у соборі святого Юра у Львові, потім — у родинному селі.
Володимира Бандера 1933 року одружилася зі священником Федором Давидюком і разом із чоловіком виховувала шістьох дітей. 1946 року заарештована у Бориславі разом із чоловіком. Засуджена до 10 років виправно-трудових таборів. Повернулася в Україну 1956 року, померла у 2001 році. Похована у Стрию. Після смерті залишилися нащадки Бандер-Давидюків, серед яких архітектор Зеновій Давидюк та його син Андрій Давидюк (начальник управління охорони культурної спадщини ІФ ОДА) мешкають в Івано-Франківську, Микола Давидюк — в Калуші, Володимир Давидюк — у Коломиї.  
Наймолодша з сестер Оксана Бандера була звільнена зі спецпоселення у Красноярському краї 23 лютого 1960 р. На рідну землю повернулася тільки у 1989 році. Від 1995 року — почесна громадянка міста Стрий. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Померла 24 грудня минулого року. Похована на Стрийському кладовищі.
Олександр Бандера, здобувши освіту у Львові, виїхав до Італії, де продовжив навчання у Римській вищій школі економічно-політичних наук. Одружився з родичкою міністра закордонних справ Італії Чіано, дітей у подружжя не було. Після проголошення акту відновлення української держави повернувся в Україну, був заарештований нацистами і 1942 року закатований у Освєнцімі.  
Василь Бандера у грудні 1941 року з дружиною Ґлодзінською-Бандерою був заарештований у Станіславі, а згодом разом з братом Олександром замордований у Освєнцімі. По смерті Василя Бандери залишилася донька Дарина, яка згодом одружилася з відомим митцем та дисидентом Опанасом Заливахою. В Івано-Франківську живуть діти Дарини та Опанаса — Ярослав та Ярина.
Наймолодший із братів Богдан Бандера в час Другої світової війни у складі похідних груп ОУН пішов на Південь і, найімовірніше, загинув від рук гестапо в 1943 році у Херсоні.

13 thoughts on “Бандерштадт: місто Бандер

 1. “Бандершататом” завжди вваажали Львів, хоча зараз я чув що там вже “повно москалів” :)

 2. що завдяки Ющенку в Україні зявилась свобода слова – все одно що стверджувати, що він причетний до сходу Сонця! Він просто рядом був, а не рушив це. А от проти фактів, що іллюструють діяльність президента (маю на увазі міжнародні рейтинги країни по різним напрямам досліджень) – нікуди не попреш. А по ним країна тільки скотилась вниз (рівень життя, коррупція, смерність тощо). Що ж стосується висловлювань на адресу Ю.В. – складається враження, що це не слова людини, яка має вищу освіту та ще й пише книжки, а базарний ляпіт торговки сімками біля вокзалу. Якщо Ви така розумна пані Оксано, впевнені в правильності своєї позиції та маєте бажання покращити життя своєму народу – будь ласка баллотуйтесь на найближчих виборах до влади і реалізуйте задумане! Однак впевнений, що на це у Вас не хватить духу (куди простіше у теплому кріслі розказувати світу, як правильно йому жити)!ccna cissp itil certification a+ certification mcts mcp mcse 2008 cisco certification oracle certification ccnp mcp certification cissp certification

 3. China started to import technology of high speed train with speed of 200 kilometers per hour in 2004. The first Beijing-Tianjin high speed rail with proprietary intellectual property rights began operation in Michael Kors Outlet Handbags 2008. Multiple unit train CRH380A started operation in 2010. China has spent six years in the high speed rail development which takes developed coach outlet online store countries 50 years. As of the end of last December, the mileage of China¡¯s high speed railway approached 13,000 kilometers with Coach Outlet Store train speed above 200 kilometers per hour. China¡¯s high speed rail ranks the first in terms of mileages, speed, scales and development Coach Factory speed in the world. China¡¯s high speed railway set speed record. China¡¯s high speed railway leaps to the leading level in the Coach Outlet Online world in six year. The country built motor train unit technology platform and manufacturing system with train speed of 200-to-250 kilometers per Coach Outlet Online hour after it made innovated the imported technology in 2004. In 2008, China developed motor train unit with speed of 350 kilometer per michael kors outlet hour independently. Two years later, the new generation high speed train with speed of 380 kilometers per hour was manufactured. China¡¯s high speed Michael Kors Handbags Sale railway has overcome a series of technological problems at the train speed level of 350 kilometers per hour and 380 kilometers per Michael Kors Outlet Store hour, like the safety of long time operation, stability problem, frequently passing in and out tunnels, etc. One engineer from the Ministry of Coach Factory online Railways said that all these problems have not been Coach Outlet Store Online seen or been solved in other countries in the world, but China has already figured out these problems and applied these technologies into practical operation.

 4. The American inventor, Samuel F. Morse, is largely responsible for the birth of the expression. Among others, he experimented Louis Vuitton with the idea of telegraphy sending messages over Louis Vuitton a wire by electricity. When Morse finally completed his telegraphic Louis Vuitton Sale instrument, he went before Congress to show that it Louis Vuitton worked. Louis Vuitton Bags He sent a message over a wire from Washington to Baltimore Quickly, companies began to build telegraph lines from one place to another. Men everywhere seemed Authentic Louis Vuitton Bags to be putting up poles with strings of wire louis vuitton for carrying telegraphic messages. The workmanship was poor. And the Louis vuitton Outlet wires were not put up straight. Some of Louis Vuitton Handbags the results looked strange. People said they looked like Louis Vuitton Outlet a grapevine. A large number of the telegraph lines Louis Vuitton Purses were going in all directions, as crooked as the louis vuitton outlet vines that grapes grow on.

 5. Coach Handbags

  privilege of selecting for

  Burberry Handbags

  being left to all my readers

  burberry wallet

  to be our heroine

  coach outlet online

  necessary that they shall be

  coach outlet coach

  explained and described

  D&G Handbags

  beginning a novel with

  D&G Wallet

  perfectly aware of the danger

  furla handbags

  rule which requires us all

  gucci handbags

  which is fully recognized by

  gucci wallet

  consent to go through with

  hermes handbags

  allurement in its first pages

  juicy couture handbags

  turn himself uneasily in

  juicy couture wallet

  speaking his mind freely among

  cheap louis vuitton bags

  imagination as well as want

  louis vuitton wallets

  at any rate as old

  mk handbags

  he was most conspicuous.

  prada handbags

  living in the neighbourhood

  prada wallet

  though he was entitled to

  robert cavalli handbags

  than such as he might win

  louis vuitton outlet

  had been dead now many

  louis vuitton bags

  one he had educated

  louis vuitton belts

  had intended for

  louis vuitton store

  had been first rusticated

  Louis Vuitton Damier

  some household and other

  handbags louis vuitton

  which he bequeathed to

  louis vuitton sunglasses

  that time there had been

  louis vuitton louis vuitton handbags

  Ullathorne family and that

  louis vuitton wallets

  of which we are speaking

  outlet louis vuitton

  apt to be more lenient to

  louis vuitton handbags

  family showed an unnecessary

  louis vuitton purses bags

  warm in support of

  louis vuitton men

  in support of his profligate

  louis vuitton monogram

  considered desirable at

  louis vuitton bags handbag

  there would also

  purses louis vuitton

  elected to establish

  cheap louis vuitton

  connexion would give

  louis vuitton purses

  frequently with more celerity

  louis vuitton sale

  sufficiently permanent to be

  bags louis vuitton

  only to do with two

  louis vuitton louis vuitton purses

  had

  also a better reputation

  louis vuitton bags purses

  had been asked in marriage

  louis vuitton wallet

  capacity for turning other

 6. 1

  Dow will be represented by David Bernick of Boies, Schiller & Flexner. The plaintiffs will be represented by Joe Goldberg of Freedman Boyd Hollander Goldberg Urias & Ward; Michael Guzman of Kellogg, Huber, Hansen, Todd, Evans & Figel; and Kit Pierson of Cohen Milstein Sellers & Toll. The trial is expected to last six to seven weeks. Other defendants in the case have settled. In 2006 Bayer AG christian louboutin shoes online agreed to pay $55 million. In 2011 Huntsman International LLC agreed to pay $33 million and BASF Corp agreed to pay $51 million.
  Xi, the “princeling” son of late party leader, military commander and economic reformer Xi Zhongxun, has clearly signaled he will be a strong nationalist. His first speeches after taking power in November had a strong patriotic flavor, with appeals for a “renaissance” of the Chinese nation. As chairman of the Central Military Commission and head of the party, Xi takes command of the PLA after years of cementing close ties with influential senior officers. One of his jobs after graduation from university was personal secretary to christian louboutin on sale Geng Biao, a revolutionary military commander who became Defense minister after the Cultural Revolution.
  Lenovo and Asus, which have both won positive reviews for their devices in recent months, increased their PC shipments by 14 percent and 17 percent respectively last year, according to Gartner. “The number of unique systems that our partners have developed for Windows has almost doubled since launch. That gives an indication of how much innovation is going into the PC market,” Tami Reller, chief financial officer of Microsoft’s Windows unit, told Reuters. FINGER-POINTING To be sure, hybrids with detachable or twistable screens do not yet account for a significant proportion of global PC sales, and consumers still need to be sold on their benefits. Previous attempts by PC makers to reinvigorate the market have had limited success. Pushed by Intel, manufacturers launched a series of slimmed down laptops early last year with features popular on tablets, like solid-state memory.
  Barring a prolonged grounding or a severe and uncontained crisis, aircraft industry sources say there is no immediate threat of plane cancellations. Among other reasons, they cite the heavy costs of retraining and investing in new infrastructure, as well as a shortage of alternatives in an industry dominated by just two large jet suppliers. The Dreamliner’s problems could sharpen competition between Boeing and its christian Louboutin Shoes,Christian Louboutin Online Store for Hot Sale 2013 European rival Airbus, which itself experienced a dip in sales for its A380 superjumbo following problems with wing cracks a year ago.
  But for Morgan Stanley (MS.N), the second-biggest stand-alone U.S. investment bank, paying out a lower percentage of its revenue to employees could be tough because analysts believe its revenue fell last year. Goldman missed the worst pitfalls of the financial crisis but has suffered public relations embarrassments from trades it executed during the crisis and from executives’ comments afterward. The bank is struggling to figure out how to navigate the post-crisis world, in which clients trade less and regulations and capital rules crimp profits in many businesses.

  related link:
  http://www.mychristianlouboutinworld.com
  http://www.billiglouisvuitton.de

 7. The suggests red bottom shoes that Acta Cheap Red Bottom Shoes sees it, that shows the players Red Bottom Ankle Boots unit still giving a sturdy effort. The Indians went 5-24 in August, Red Bottom Boots rift of the competition chase throughout Red Bottom Flats that forgettable stretch. For the season’s final month. Its time to guage christian louboutin discount and see louboutin outlet character,” Acta same. “We’ve Christian Louboutin Sandals seen but people’s character was Christian Louboutin Ankle Boots tested throughout the whole ordeal of the second half. Christian Louboutin Pumps that’s one factor that’s being evaluated. If you produce two christian louboutin outlet prime teams at cheap christian louboutin intervals the american League inaugurate Christian Louboutin Sandals their nearer six games during a} very row.Acta same he created it clear Christian Louboutin Sneaker to the players what the organization Christian Louboutin Wedges required to witness. christian louboutin outlet ebay.

 8. tep 4. Analyze the date code. Authentic Luis Vuitton bags come with date codes that tell more Louis Vuitton Outlet about the Luis Vuitton piece. All authentic Luis Vuitton bags from the early ’80s on should have these date codes. These codes are found in the same louis vuitton handbags places on all authentic bags. The code will be Louis Vuitton Outlet Online two letters followed by four numbers. If your bag hasavariation of this formula and reads three letters and three numbers or another variation, it is likely a fake.Step 5. There’s no such thing as an attached tag in the world of Luis Vuitton. Luis Vuitton bags do come louis vuitton outlet with tags, however, they are never attached to the bag. You will receive a Luis Vuitton tag with your receipt or in a little envelope when you Cheap Louis Vuitton Bags purchase your purse. This extra feature is a dead giveaway that a Luis Vuitton purse is a fake.
  The business ended up being produced in 1854 and baggage louis vuitton outlet online begin to provide way to handbag designs. The ever trendy Noe bags were originally produced to have 5 wines of sparkling wine but it’s accomplishment am phenomenal Authentic Louis Vuitton of which upscale women just about everywhere started to bring this sophisticated bag. The Damier Canvas pattern got it’s introduction in 1888 and also in 1896, the http://www.louisvuitton.com familiar Monogram pattern was launched to try along with fight the replications . built simply his competitors who were copying his exclusive styles. The Monogram logo design Louis vuitton Sale consists of intersecting LV initials using any bent beige diamond plus a 4 point celebrity inset. The design is continued that by simply it’s bad consisting of Louis Vuitton Outlet Store any light tan eliptical with a four-leafed flower inset. A Faux wood coating is added to the material that is printed with it’s own style

 9. Coach Handbags

  was all the same to

  cheap burberry handbags

  deep despair of the

  wholesale designer purses

  time to receive his blessing

  coach outlet online

  had borne heavily on

  coach outlet coach

  such a deep impression

  cheap designer bags

  can resemble an elderly

  cheap designer purses

  features and athletic frame

  furla handbags

  in spite of the delicacy

  gucci handbags

  gentleness of her eyes

  gucci wallet

  believed to be necessary

  hermes handbags

  day of her marriage to

  jimmy choo handbags

  succeeded in calumniating

  cheap juicy couture handbags

  be fully and perfectly

  juicy couture wallet

  the last few weeks received

  cheap louis vuitton bags

  quite recently something

  cheap louis vuitton wallet

  giving any explanations

  mk purses

  received indubitable proofs

  mk wallet

  miserable on account

  prada handbags

  the doctors thought could

  prada wallet

  determination to separate

  roberto cavalli handbags

  refuse to take upon

  Coach purse

  have so deeply wounded

  coach purses

  would be an open scandal

  cheap handbags purses

  flatly refused to go to

  cheap handbags and purses

  had succeeded in obtaining

  outlet coach online

  compelled also to meet

  coach online outlet

  fallen so completely into

  cheap coach purses

  as the cause of all the grief

  coach purses outlet

  had had to endure through

  cheap purses and handbags

  the injustice she was guilty

  cheap purses handbags

  and loved him sincerely

  purses and handbags cheap

  general’s second marriage

  cheap gucci bags

  to notice and to endure

  purses handbags wholesale

  added the knowledge

  wholesale purses handbags

  convinced that the whole

  wholesale handbags purses

  chief reason of this hostility

  handbags purses wholesale

  carefully destroyed all the

  handbags and purses wholesale

  design of treachery

  cheap louis vuitton handbags

  out many commissions for

  wholesale purses and handbags

  three districts along

  china handbags

  had to be careful with

  china purses

  know to what an extent

  prada bags

  side one or two letters from

  purses from china

  taken both servants with

  bags from china

  asked the general to

  coach bags

  torture of the general began

Напишіть відгук