5 порад, які допоможуть зберегти зір

 • Комп’ютерний зоровий синдром включає різні очні проблеми, викликані роботою за комп’ютером. Він проявляється у 40% активних користувачів наприкінці дня, а у 92% з’являється тільки при великому навантаженні.

   

  Зорові симптоми – це погіршення зору, затуманення, уповільнення перефокусування, сильна стомлюваність при читанні, двоїння в очах, удавана зміна забарвлення предметів, надмірна світлочутливість.

  Очні симптоми – це відчуття печіння, піску під повіками, почервоніння, болю в ділянці очних ямок і в очах при їхньому русі. Іноді, навпаки, очі сльозяться без видимої причини. Буває, що з’являється ефект Мак-Калаха: якщо швидко перевести погляд з екрана на чорний або білий предмет, він набуває кольору, який домінував на екрані.

  Що робити?

  Найлегше, звичайно, запобігти проблемі. Лікування комп’ютерного зорового синдрому ґрунтується на виключенні факторів, що його провокують. Очні краплі – це лише тимчасове рішення.

   zrenie_3

  1. Ергономіка

  Важливо правильно розташувати монітор: уникайте малої відстані від нього до очей і занадто високого розташування екрана. Встановіть монітор прямо перед собою, а не збоку чи навскіс.

  В ідеалі «кут погляду» (кут між лініями, що з’єднують центр монітора з оком і горизонталлю) має бути 15-20 градусів. Якщо він більший, то очі розкриті ширше, рідше кліпають, і з поверхні ока випаровується більше вологи, воно пересихає: здорова людина кліпає 18 разів на хвилину, а коли сідає за комп’ютер – усього 4. Якщо ліньки визначати кут, то можна просто розташувати центр екрана нижче рівня очей. Щоб обчислити відстань від очей до монітора, скористайтесь табличкою:

   

  Горизонтальна відстань від очей до монітора Вертикальне зміщення центру монітора вниз
  40 см 10-12 см
  50 см 13-15 см
  60 см  16-18 см
  70 см   19-20 см

   

  Важливий крок – запобігання відблисків на екрані. Потрібно розташувати монітор так, щоб на ньому не виникало відблисків від вікна і ламп. Використовуйте жалюзі та штори, щоб розсіювати світло. Краще, якщо вікно збоку від дисплея, але не навпроти стіни. Уникайте потрапляння прямого світла в очі. Рекомендовано використовувати матову поверхню стола. Ще краще забрати з поля зору яскраві предмети та ті, які дають відблиск.

  1. Налаштування комп’ютера

  Використовуйте сучасні якісні монітори: їх можна налаштувати так, щоб знизити небезпеку для зору. Яскравість монітора повинна відповідати освітленню у приміщенні. Це легко зробити: відкриваєте порожню сторінку в документі Word, потім порівнюєте її яскравість із лампою. Якщо сторінка схожа на сяючу лампу, то зображення занадто яскраве, а якщо здається сіруватим, то яскравість недостатня. Потім відрегулюйте контрастність – вона повинна бути високою.

  Розмір шрифту легко розрахувати за «потрійним правилом». Налаштуйте комп’ютер так, щоб добре бачити текст на екрані з відстані, яка в три рази перевищує вашу звичайну робочу дистанцію. Наприклад, відстань від очей до монітора становить 60 см – отже, ви повинні розрізняти букви з відстані 180 см.

  Спектр випромінювання екранів не збігається з колірною чутливістю людського ока. Зменшення синьої частини спектра і використання зеленувато-коричневих кольорів допоможуть поліпшити чутливість. Застосовуйте оптимальні опозитні поєднання кольорів на кшталт: чорний-білий, жовтий-синій, червоний-зелений.

   Режим роботи

  Важливо виробити свій режим, а на початковому етапі можна вдатися до безкоштовних програм, які будуть вам нагадувати, що настав час для міні-перерви. Серед них, наприклад, EyeDefender, EyeLeo, Eyes Relaxing and Focusing та інші.

  Під час перерви важливо періодично переводити погляд з екрана монітора вдалину, вибравши якийсь предмет у кімнаті на відстані не менше шести метрів. Або просто подивитися у вікно, покліпати, заплющити очі на кілька секунд.

  Під час міні-перерви можна зробити прості й легкі вправи: блукання погляду по різних предметах, «ближче-далі», обертання очей (до появи тепла), зажмурювання, розглядання хаотичних випадкових природних процесів (дощ, листя, сніг). Наліпіть на монітор папірець із нагадуванням покліпати.

  Друкуйте «наосліп». Сильно навантажує очі необхідність постійно переводити погляд з екрана на клавіатуру, з екрана на папірець. Сліпий десятипальцевий метод набору – ідеальний. А якщо постійно працюєте з паперовими документами і комп’ютером, то розташовуйте папери на спеціальному кріпленні збоку від екрана, щоб не «бігати» очима.

   Приміщення

  У приміщенні найкраще центральне яскраве освітлення. Це важливо, щоб вам не довелося використовувати яскраве місцеве світло при роботі з паперами, адже це робить їх надмірно яскравими, порівняно з екраном. Робоче місце слід розташувати так, щоб яскраве джерело світла не потрапляло в поле зору користувача.

  Для профілактики сухості очей вологість повітря повинна становити не менше 50%. Невеликий зволожувач повітря біля робочого стола забезпечить комфортний мікроклімат, а від протягів можуть захистити звичайні скляні окуляри.

  1. Зверніться за допомогою

  При появі відчуття сухості в очах допомагають препарати-замінники сльози. Вони бувають різної в’язкості. Якщо є виражені проблеми із зором, обов’язково зверніться до окуліста. У багатьох людей є прихована косоокість, яка може викликати головні болі, втому і біль в очах. Крім того, фахівець проведе спеціальні проби, щоб визначити, чи достатньо сльози в очах. Робота за комп’ютером у лінзах – фактор негативного впливу.

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!