Дмитро ЗОЛОТУХІН: «Своїм завданням вбачаю надання людям простих інструментів для роботи з інформацією»

  • Днями в Івано-Франківську у формі відкритого тренінгу журналістів, громадських активістів та блогерів навчали інформаційній розвідці. Навчання провів радник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін, який поділився основними навиками роботи з інформацією для журналістів і блогерів.

    Дмитро Золотухін – незалежний експерт з питань інформаційної війни та конкурентної розвідки, засновник проекту Razvedka.in.ua, керівник платформи «OSINT Academy», яка займається навчанням інформаційної розвідки та OSINT-технік, та радник Міністерства інформаційної політики. Більше – у розповіді Дмитра Золотухіна «Галицькому кореспонденту».

     

    Про міністерство

    Співпраця з міністром відбулася невимушено. Прийшов на зустріч уже зі своїми пропозиціями, основною ідеєю яких було залучення якомога ширшого кола громадськості до діяльності державних органів. Хотів використати величезний ресурс з людей, які готові були навіть на громадських засадах надавати поради, ділитися контактами, щоб зробити щось позитивне для держави.

    Міністр ініціативу підтримав. Одразу міністерством була створена експертна рада з працівників медійної сфери, яка весь 2015 рік працювала над концепцією інформаційної безпеки України. Навряд чи цю стратегічну роботу зміг би виконувати хтось із чиновників.

    На момент проведення цієї роботи в мене не було мети стати радником міністра, але співпраця вдалася. Наразі допомагає досвід роботи у спецслужбах, у секторі державної безпеки.

     13432330_588976187951885_1800095859687654207_n

    Про непосильні завдання

    Зараз найболючішим питанням, над яким працює держава у сфері інформаційної безпеки, є відновлення мовлення на Донбасі, поширення українського мовлення, що на сьогодні пов’язане виключно з питаннями фінансування й адміністративними процедурами.

    Ще є питання з великою кількість «виливів» у інформаційний простір. Особливо інтенсифікується цей процес у період політичних протистоянь. Наприклад, дні прийняття загальнодержавних рішень, на кшталт обрання нового уряду чи парламенту, називаю «жнивами» для себе, адже намагаюся зібрати якомога більше інформації у такий період.

    Про загрози для громадськості

    Загрозами для громадськості є тотальна корупція на всіх рівнях та гібридна війна (в сенсі постійного розповсюдження нерелевантної інформації). Проблемою для українців заразом є і постійний інформаційний пресинг на кшталт про «зраду» і «перемогу», про події на сході та багато іншого.

    Переконаний, що державні інституції не в змозі захистити нас від цих проблем, тож сьогодні вирішити їх може тільки громадське суспільство. Це мотивує проводити навчання, адже країні потрібні люди, які не просто вірять політикам і телевізору, а воліють перевіряти ту інформацію, яка до них надходить. Своїм завданням вбачаю надання людям простих інструментів для роботи з інформацією. Тому таку роботу починаю з людьми, які в інформаційній царині є найбільш досвідченими: з журналістами, блогерами, працівниками медійної сфери, тобто з людьми, які можуть поширити ці навички.

    В ідеалі бажаю, щоб вміння працювати з інформацією стало культурою для широкого кола людей. Навчати цьому потрібно ще змалечку нарівні з основами безпеки життєдіяльності, адже, наприклад, для зловмисників в соціальних мережах підлітки і діти є джерелом наживи.

  •  

    Про роботу

    Зараз на своїй платформі активно працюю у напрямку подолання корупції та спростування неправдивої інформації. Проведення тренінгів є тільки першою сходинкою. Планую підтримувати і розвивати спільноту розслідувальних команд у містах, готовий допомагати методичними матеріалами. Хочу бачити громадський рух, який буде просувати цю культуру і надалі.

    Сьогодні ретельний і глибокий підхід до інформаційного простору, що нас оточує, є однією зі складових розбудови національної безпеки в державі. Ми маємо самі вміти себе захищати від шахрайства, корупції і неправдивої інформації, а не тільки сподіватись на роботу правоохоронних органів.

    Інколи способи інформаційної розвідки доводилось використовувати і у власному житті. Зараз перевірка інформації увійшла вже у звичку.

     

    Про однодумців

    Довго намагався об’єднати людей, які працюють в інформаційній царині. Сьогодні зібрати команду однодумців нелегко.

    Приємно бачити, коли журналісти об’єднуються заради вирішення якоїсь однієї проблеми. Зараз потрібне це єднання задля подолання корупції у державі. Наприклад, потребують висвітлення корупційні схеми у податковій сфері, у ДФС, на митниці, в МВС та в багатьох інших напрямках, у яких потрібно ретельно працювати. Висвітлення потребують питання закупівлі. Адже, наприклад, сьогодні часто ставлять палиці в колеса при запровадженні системи електронних закупівель «ProZorro».

    У пріоритеті сьогодні розслідування, пов’язані з викриттям тих людей, які загрожують українському суверенітету. Це спецслужби країни-агресора, приватні військові компанії, найманці та все, що пов’язане з супротивниками України.

    Записала Ольга НИЧАЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!