Нині держава виробляє чимало товарів і надає багато послуг у сфері оборони, правопорядку, освіти, медицини, інфраструктури і т.д. Насправді, цей перелік дуже довгий. Для того, аби все це робити і забезпечувати певні потреби громадян, державні органи чи місцева влада наймають багато людей і витрачають велику кількість коштів платників податків на закупівлях: починаючи від канцелярії до будівництва заводів. Тому потрібно розуміти, що від того, наскільки ефективно та правильно (законно) витрачатимуться податки громадян, залежатиме якість умов нашого проживання у конкретній громаді, місті та країні в цілому.
Минулого року відбувся масштабний перехід від паперових закупівель до електронних. Так, від 1 серпня 2016 року місцеві ради, державні адміністрації, державні та комунальні підприємства почали відбирати тих, у кого купуватимуть щось через електронні аукціони, і публічно звітувати про усе придбане в системі електронних публічних закупівель ProZorro. Завдяки аукціонам, за повноцінний рік роботи ProZorro вдалось зекономити для громадян України 25 мільярдів гривень на майже 400 тис. тендерах, розвивати конкуренцію – залучити 110 тис. учасників компаній та підприємців до участі в закупівлях, але найголовніше – зробити впевнений крок на шляху до електронного врядування. За те, що чималу кількість проблем вирішує ProZorro, її визнано однією з найкращих систем закупівель у світі, але все ж що має від цього Івано-Франківська область?
- Ми відійшли від паперових закупівель
Електронізація закупівель зробила більш доступною можливість для бізнесу брати участь у тендерах. Тим не менше, завдяки цьому будь-хто з нас тепер може, не виходячи з дому, дізнатись, у кого і за скільки департамент освіти купив послуги харчування для шкіл, де вчаться наші діти, чи купувала лікарня необхідні нам ліки, хто і доки має збудувати 2500 метрів дороги, по якій щодня ми їздимо на роботу, тощо. Цей принцип дозволяє також замовникам слідкувати за ціновим ринком на різні товари чи послуги та перевірити контрагента онлайн, а бізнесу знати, що є в попиті для держави, та завжди отримувати сповіщення про пропозиції до участі в тендерах з різних куточків країни.
- Ми маємо інструмент для контролю
Максимальна публічність та електронізація посприяли більшому контролю з боку контролюючих органів та громадськості. Також сьогодні успішно функціонує і розвивається моніторинговий портал DoZorro, який об’єднав громадські організації, що професійно оскаржують порушення в закупівлях. У Івано-Франківській області над цим працює ГО «Центр «Антикорупційна платформа», якою надіслано понад 20 звернень, за якими розірвано незаконно укладені угоди про закупівлі та відкрито кримінальні провадження.
- Ми економили, але не все
За круглий рік Івано-Франківщині вдалось зекономити 535 млн. грн. Однак могло б бути ще краще. Чинне законодавство визначає обов’язковий поріг на суму 200 тис. грн. для товарів і послуг (1,5 млн. грн. для робіт), за якими замовник обов’язково купує через електронний аукціон на ProZorro. Для нижчих сум нема такого обов’язку, проте теж є можливість проводити електроні аукціони. Наприклад, на Івано-Франківщині таких закупівель близько 80%. Здійснювати електронні закупівлі, наприклад, не від 200 тис. грн., а від 50 тис. грн. і нижче стало вдалою практикою економії та публічності використання бюджетних коштів. Переважно така практика є політичним рішенням депутатського корпусу місцевої ради чи керівництва місцевої адміністрації. До прикладу, Івано-Франківська міська рада могла б зекономити всього лиш 69 мільйонів, але використовуючи ProZorro, заощадила на 12 мільйонів грн. більше. Проте поки не все керівництво області готове йти на такий крок з незрозумілих причин, громади Івано-Франківської області не зможуть отримувати максимальної вигоди від закупівель.
- Ми професіоналізувалися
Командою ProZorro та ГО «Центр «Антикорупційна платформа» у 2016 році проведено 16 семінарів, в яких взяли участь біля 900 розпорядників публічних коштів. У 2017 році створено 12 регіональних центрів компетенцій ProZorrо. Нашому Центру вже вдалось провести 11 семінарів в області для близько 500 замовників, учасників, журналістів та громадських активістів. Команда ProZorro активно працює над підвищенням рівня знань та компетенції усіх, хто має і хоче мати відношення до публічних закупівель.
- Ми можемо краще
На Прикарпатті прослідковується не надто активний рівень конкуренції на закупівлях. Як це стосується нас? Якщо буде більше пропозицій на закупівлях, у нас буде більший вибір та можливість отримати максимальну якість. Наразі в закупівлях ще присутня недосконала конкуренція, або ж олігополія – коли невелика кількість фірм, які домінують у певних галузях, стабільно постачає певні товари чи послуги. Місцева влада може ще зробити чимало за допомогою ProZorro для того, аби потреби громади забезпечувались на належному рівні та розвивалась конкуренція серед малого і середнього бізнесу. Наприклад, забезпечити повністю прозорий та ефективний відбір постачальників на максимально великій кількості закупівель, працювати над залученням бізнесу до продажу державі, проводити публічні зустрічі та заходи, аби актуалізовувати ці питання. Для цього достатньо просто бажання, ініціативності та політичної волі.
Христина ЗЕЛІНСЬКА, координатор Центру компетенцій ProZorro в Івано-Франківській області