Кандидат у нардепи по округу 87 на Івано-Франківщині Олександр Шевченко на онлайн-брифінгу ОПОРИ щодо процесу встановлення результатів виборів до Верховної Ради озвучив свою версію подій, які відбувалися під час перерахунку голосів окружною виборчою комісією, пише Суспільне Карпати.
Окрім Олександра Шевченка, до заходу приєднався і депутат Івано-Франківської обласної ради Микола Палійчук від партії “За майбутнє”.
Представники Громадянської мережі ОПОРА запропонували розповісти кандидату все, що відбувалося під час підрахунку бюлетенів в ОВК у Надвірній.
“Я, як заангажована сторона, можу помовчати. Микола Палійчук розкаже більш детально. Я там знаходився на місці, все це бачив, тому що я не лінувався. Поки мене не вигнали, я б там був цілодобово. Ми, крім правди, нічого говорити не можемо”, — сказав Шевченко.
Хронологія подій
Микола Палійчук розповів свою версію хронології подій, які відбувалися під час перерахунку.
“Закриття дільниць. 20-та година. Вечір неділі. Все відбулося, штаби приступають до прийому телефонних дзвінків. Менші ДВК швидше рахують, більші — довше, але підрахунок відбувається швидко. Близько 12:00 (24-ї — ред.) телефоном всі результати були внесені у комп’ютер, і ми бачили приблизні цифри. Вони показували перевагу Олександра Шевченка на приблизно 200 голосів. Ми були на зв’язку зі штабами інших кандидатів, з Марцінківим, який також підтвердив, що за їхнім паралельним підрахунком перевагу в приблизно 200 голосів має Шевченко. Також в нас був контакт зі штабом “Слуги народу”, які теж нам повідомили, що за їхніми даними виграє Шевченко. Також розповіли, що всіх місцевих із франківського штабу виставили за двері, а “Слуги”, які приїхали з Києва, почали нараду”, — розповідає Палійчук.
За його словами, приблизно о 2:30 штаб Олександра Шевченка мав усі протоколи з мокрими печатками.
“Уже вночі з неділі на понеділок, особливо під ранок, з’явилися тенденції, що ті ДВК, де перемагав Вірастюк, приймають без зауважень, а ті, де виграє Шевченко, під будь-якими дрібними приводами відправляли або на уточнення, або на перерахунок. Комісія, якою керував представник від “Слуги народу”, голосувала по команді. На той час він був довіреною особою Вірастюка — Ковальов, який в останній день підрахунків став членом комісії, і за його командою голосували. В них була більшість”, — каже Палійчук.
Депутат облради розповідає, що представників ОВК попросили, щоб вони дозволили дільничним виборчим комісіям одразу на місці перераховувати голоси, але окружна комісія проголосувала за перерахунок після прийняття документів від усіх ДВК.
“Мішки з виборчою документацією, які йшли на перерахунок, відправили в серверну. Вона була під постійним наглядом. Після цього комісія почала свідомо затягувати — то не було кворуму, то не було можливості працювати, то оголошували безпідставні перерви. Свідомо затягували час, на наш погляд, щоб якось вплинути на ті документи, що стояли в серверній. Коли вже затягнули настільки, що не було куди діватися, о 5-й годині 1-го квітня голова комісії оголосив перерву”, — каже Палійчук.
Як повідомив депутат облради, наразі вже є рішення судів першої інстанції про те, що перерву оголошували незаконно.
“Через пів години приїжджає спецпідрозділ СБУ “Альфа”. Всіх примусово виводять з приміщення і протягом 6-ти годин жоден спостерігач від жодного кандидата не мав можливості стежити за тим, що відбувається в ОВК і в кімнаті, де знаходяться бюлетені. Наші спостерігачі зафіксували на фото, як розміщені бюлетені, і опломбували приміщення. Через 6 годин прийшли і побачили, що пломби порушені, а мішки з бюлетенями розкидані в іншому порядку”, — розповідає Палійчук.
На зауваження про те, що пломби порушені, продовжує Палійчук, голова ОВК зірвав пломбу і сказав, що немає часу і потрібно починати перерахунок.
“На нашу думку, банально відкрили мішки з 6-ти дільниць. З пачок, де були бюлетені з прізвищем за Шевченка, витягнули від 47-ми до 120-ти. Разом із 6-ти дільниць витягнули 504 бюлетені, яких у підсумку при перерахунку і не вистачило. Згодом на декількох інших дільницях через інші причини були скасовані результати виборів і приблизно 4 тисячі голосів було не враховано. На цих дільницях Шевченко переміг з відривом 933 голоси”, — каже Палійчук.
Представники ОПОРИ запитали Шевченка про роль СБУ у цих процесах, оскільки з його боку звучали серйозні звинувачення. Також в ОПОРІ висловили занепокоєння через те, що відсутні відеоматеріали з прибуття на ОВК спецпідрозділу “Альфа”, та поцікавилися у кандидата, чи є у нього матеріали про перебування та обставини діяльності спецпідрозділу в будівлі ОВК
“СБУ підтверджує, що вони отримали повідомлення, що в приміщенні утримують заручників, і по факту виїхали на місце. Зранку понеділка приміщення ОВК було під охороною поліції, їх було понад 100. В приміщення ніхто зі сторонніх не входив. Тому сам факт, що в приміщенні утримують заручників, — дивний. Коли оголосили перерву, і біля входу в ОВК залишилися спостерігачі, камери не були увімкнені. Спецпризначенці “Альфи” “залетіли”. Вони були повністю з автоматичною зброєю, гранатами, лазерами на масках. Якщо хтось щось запитував, його ставили обличчям до стіни без права щось говорити і розказувати. Можливо є відео, але воно ще неопубліковане”, — розповідає Микола Палійчук.
На це Олександр Шевченко відповів: “У них воно точно є”.
Розповідь про хронологію подій продовжив Олександр Шевченко.
“Я добре пам’ятаю той момент, коли я підійшов до уже нового керівника поліції області, і він каже: “Треба виходити всім з цього об’єкта, ми будемо брати його під охорону”. Я кажу: “Як так, враховуючи, що там спостерігачі, камера з оператором поставлена, яка знімала опломбовані двері, і поліцейськими. Це було на 2-му поверсі”, — розповідає кандидат.
За його словами, після цього він пішов, поговорив з людьми та переконав керівництво поліції не виганяти людей на вулицю, бо було холодно. Їх розмістили в актовому залі на першому поверсі, навпроти входу.
“Була розмова з керівником поліції, що він хотів зачистити всю територію, але потім пішов на поступки людям. Я поїхав звідти, не пам’ятаю в якій годині. І за пів години мені прийшла SMS від представника нашої команди. Приїхали, як вона каже, військові. Всіх, як вони сказали російською, “обличчям до асфальту”. Якщо не вийдете самі, ми вас зараз … мат-перемат, і, звичайно, вони побоялися. Там жінки були і так далі”, — розповідає Шевченко.
За його словами, у приміщенні залишилися самі працівники “Альфи”, адже на вулицю вигнали й працівників поліції.
“У них є такі повноваження і права, але сама суть в тому, хто бачив там якихось терористів, коли ми стояли спокійно, розмовляли в ефірі. Першу ніч залякали представників, що приміщення ОВК заміноване. Ну і тут зрозуміли, що другого варіанту немає, як зачистити усе приміщення і зробити свою брудну роботу. Як я казав, у кожного представника спецпідрозділу є свої камери, вони все фіксували, просто вони це не дадуть, бо це підтвердження їхнього нахабного злочину. І не тільки злочину СБУ, а усієї команди “Слуг народу” і, фактично, всієї влади. Бо таку операцію провести без залучення найвищого керівництва неможливо”, — каже Олександр Шевченко.
Представники ОПОРИ запитали, чи бачив він або ж його представники, що спецпризначенці “Альфи” піднімалися на 2-й поверх, де зберігалася виборча документація.
“Наша камера, яку ми залишили там, бо викинули нашого оператора, була обнулена. Ми сказали: “Добре, раз викидаєте оператора, давайте залишимо камеру”. Вони погодилися, але вони настільки були професійні, що на тій камері абсолютно жодної інформації не було, і батарея була повністю розряджена”, — відповів Шевченко.
За словами старшого аналітика ОПОРИ Олександра Клюжева, в публічному просторі лунають декілька версій прибуття СБУ. Зокрема, на одному із центральних каналів був сюжет, у якому представник комісії розповідає, що СБУ завели в приміщення ОВК члена комісії, і він “зробив якісь незаконні дії”.
На це Шевченко відповів: “Цей член комісії, якого ми називаємо Ковальов, він — працівник спецслужб. Він, фактично, полковник однієї з прикордонних служб. Він взагалі не мав права там перебувати. Він чітко знав, де є відсутність тих бюлетенів, тобто він чітко досліджував ту чи іншу папку, і знав, що і звідки треба витягувати”, — розповідає Олександр Шевченко.
Голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська сказала, що питання стосувалося людини, яка давала коментар та бачила, як “Альфа” завела когось у приміщення, – Артура Дороніна, члена ОВК, який 30-31 березня, коли ОВК не збиралася, тимчасово виконував функцію голови.
“Наразі ніхто не знає, хто це зробив, це здогадки, але ніхто не сумнівається, що втручання у виборчу документацію було саме тоді. Для нас неважливий мандат для Шевченка, для нас важливо, щоб такі прецеденти не повторювалися”, – сказав Микола Палійчук.
Депутат облради продовжив: “Що сьогодні поліція робить? Вони допитують простих людей, які йшли від кандидатів, які не потрапили в топ 3. На яких підставах їх допитують. Це люди по селах, вони не знають, що робити, звертаються та кажуть: “Зараз нас зроблять винними, що ми покрали бюлетені в мішках”. А це від 2 до 5 років”, – розповідає Палійчук.
Також він сказав: “Мандат я б радив Олександрові Шевченку взагалі не брати, якщо навіть виграє всі суди. Це брудно, низько та цинічно”.
Представники ОПОРИ запитали, як зберігалася виборча документація, коли комісія не працювала, оскільки відеостріми свідчать про те, що у серверну, де вона розташовувалася, заходили різні люди.
“Я там був і можу сказати, що безперешкодно ніхто не заходив, тільки члени комісії і той комп’ютерник, що там був. Коли втік голова комісії і той, який мав уводити дані, 10 людей побачили цю всю історію явного злочину і почали діяти відповідно до закону. І було прийнято багато ДВК і документів. Влада побачила, що так відбулося, вони дуже кардинально і різко замінили представників. Прочекавши понад добу, ми побачили, що приїхала велика кількість нових людей, яка забезпечила владі новий кворум. Якраз після цього все почалося”, – розповідає Шевченко.
Також кандидат прокоментував приїзд на ОВК нардепів від “Слуги народу”: “Приїжджає нардеп з великою кількістю депутатів своїх у “підтанцьовці” і, відповідно, вони роблять хаос на дільниці. Мене безпідставно вилучають із засідання з усіма спостерігачами. Пропрацювавши там 5-6 годин, вони закінчують роботу і відкривають можливість СБУ створити ті передумови, щоб вчинити крадіжку”, — каже Олександр Шевченко.
На запитання представників ОПОРИ, чи залучали його правоохоронці як свідка, і чи, на його думку, “є якийсь рух у цій справі”, Шевченко відповів: “Не залучали. Для чого їм залучати особу, в якої крадуть перемогу”.
Наступне запитання ОПОРИ стосувалося заміни начальника обласної поліції, а саме — з чим це, на думку Олександра Шевченка, пов’язано.
“Це пов’язано з тим, що попередній не хотів брати участь у брудних схемах, які йому нав’язували”, – сказав кандидат.
Старший аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев сказав, що, на його думку, були конфліктні ситуації не тільки з представниками “Слуги народу”, але й з боку Олександра Шевченка, зокрема, були заклики щодо мобілізації та блокування роботи комісії. Аналітик запитав, чи вважає Шевченко правильним те, що робив.
“Коли я сидів не першу добу і бачив, що з ДВК не приймаються документи без жодних на те підстав і комісія не голосує, тоді, можливо, декілька хвилин я був емоційний. Я не відмовляюся, я казав людям, що без них неможливо отримати справедливу вашу, не мою, перемогу: “Приходьте сюди, щоб забезпечити волевиявлення”. Можна бути доволі емоційним, але це було декілька хвилин. Я не міг бути неемоційним, я бачив, як порушується закон. В другій половині того “Мерлезонського балету”, коли приїхали нардепи, я просто сидів і спостерігав, тому що розумів, що на те, що відбувається, вплинути неможливо”, – каже Шевченко.
Ольга Айвазовська запитала у кандидата, яку він бачить перспективу у судових справах, яких, за її словами, станом на 10:00 8-го квітня — 31.
“Ми відстоюємо свої законні права та тих вибрців, які віддали за мене голос, та всіх виборців. Я не суджуся за мандат, а за справедливість, щоб такого не відбувалося в майбутньому. Ми будемо однозначно судитися у першій і другій інстанції. Але інколи судді сидять у нарадчій кімнаті і по 10-12 годин. Це говорить про те, що здійснюється шалений тиск адмінресурсу на судову гілку влади, яка мала б бути незалежна. Я поважаю всіх — і судову гілку влади, але в даному випадку не можу сказати, чи законність буде на стороні закону. Краще чесно програти, аніж нечесно виграти. Я вважаю те, що зробила влада – це був перший крок у прірву. Вони пішли шляхом самознищення”, – сказав Олександр Шевченко.
На запитання ОПОРИ, як оцінює заяву ЦВК, про те, що вони чекатимуть закінчення всіх судів, щоб визначити переможця, Шевченко відповів: “Від ЦВК я нічого не надіюся. Вони будуть працювати та діяти в рамках, що їм скажуть із владних кабінетів. Якби вони хотіли дійсно втрутитися в те, що відбувалося на ОВК, і забезпечити законність, вони б дійсно це зробили, а вони просто були спостерігачами і потурали владі”.
На запитання, що кандидат хотів би зараз побачити від правоохоронців, Шевченко відповів: “Щоб була законність. У “Альфи” були камери – нехай їх покажуть. У поліції були камери – нехай їх покажуть. Нехай суди приймуть рішення згідно із законом, а не згідно з вимогою. Але головне, щоб ми не замовчували те, що бюлетені були просто вкрадені”.
Нагадаємо, що 7-го квітня свою версію подій, які відбувалися під час перерахунку голосів в окружній виборчій комісії розповів кандидат у нардепи по округу 87 Василь Вірастюк.
Нагадаємо, 28 березня, на території Івано-Франківщини відбулися проміжні вибори Народного депутата Верховної Ради України. Мова йде про 87-й виборчий округ.
Через два дні після виборів повідомили, що ЦВК опрацювала 67% протоколів. Сам же підрахунок усіх голосів тривав тиждень. За цей час декілька разів змінювали голову ОВК.
Навіть йшлося про те, що з дільниць зникло більш як 300 бюлетенів за Шевченка. А ОВК відправляла 14 ДВК на перерахунок – частину з них через сумнівні підстави.
Кандидат у народні депутати від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко заявив, що окружна виборча комісія вкрала його перемогу на виборах до Верховної Ради у виборчому окрузі №87.
Він навіть звертався до свого конкурента на виборах Василя Вірастюка із закликом не ганьбитися та сприяти чесному підрахунку голосів.
До теми: “На 87 окрузі були не вибори, а брудне призначення переможця”, – Івано-Франківська обласна рада
Обурені прикарпатці вийшли під «Білий дім» через вибори на 87-окрузі (ФОТО)