Місцеві вибори-2020: хто очолить міста і громади Прикарпаття

  • 25 жовтня прикарпатці, які прийшли на виборчі дільниці, обрали собі місцеву владу – голів сіл та міст, депутатів у сільські, міські, районні та обласні ради. Подекуди результати виявилися очікуваними, а подекуди – шокуючими. Не обійшлося й без курйозів і порушень.

    Порушення та явка

    Більшість дільниць Івано-Франківщини відкрилися вчасно – о 08:00. Лише у селі Стецева  Снятинського району виникла затримка: члени комісії замість бюлетенів з помилкою, які напередодні передруковували, випадково погасили нові бюлетені. Тож виборцям довелося чекати до 11:00 – доки друкували чергову партію нових бюлетенів. Інші 1026 дільниць в області розпочали роботу вчасно.

    На Рожнятівщині спостерігачів намагалися вигнати з дільниці. Представники ДВК при цьому посилалися на вигадану постанову. Зокрема, голова ДВК в селі Ясень оголосила, що спостерігачі «повинні покидати дільницю кожні 15 хвилин», зіславшись на вказівку згори. У Перегінській ТВК пояснили, що так вимагає постанова, яку, нібито, надіслали членам ДВК у Viber-групу. Коли члени комісії попросили надіслати цю постанову повторно, то у відповідь нічого не отримали.

    У Верховинському районі спостерігачі від «ОПОРИ» виявили кілька типових порушень. Значна кількість виборців приходила на дільницю без паспортів. Хтось пред’являв копію паспорта, дехто – військовий квиток, а були й такі, що взагалі приходили із чужим паспортом. Було зафіксовано випадки, коли люди голосували поза кабінкою для голосування. Також часто на бюлетенях ставили лише печатки комісії і не вказували номер дільниці.

    А на Богородчанщині на дільниці затримали спостерігача з ножем. На лінію «102» надійшло повідомлення, що на дільниці спостерігач від однієї з партій має кобуру, в якій, ймовірно, знаходиться ніж. На місце виїхала слідчо-оперативна група, молодика затримали. Наразі триває перевірка, пізніше  правоохоронці нададуть кваліфікацію правопорушенню.

    На Калущині було два порушення, які зафіксувала поліція. 55-річний чоловік в селі Сівка-Войнилівська прийшов на голосування в стані алкогольного сп’яніння, лаявся та порушував громадський порядок. Ще один, 36-річний мешканець Калуського району, теж перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, близько 04:00 прийшов до виборчої дільниці, що в селі Довпотів. Він порушував громадський спокій та каменем розбив вікно у приміщенні. На обох порушників склали відповідні адмніпротоколи.

    Крім цього, голова однієї із дільничних комісій прийшла на ранкове засідання із діагнозом COVID-19. Про це повідомив голова Івано-Франківської обласної ТВК Анатолій Корнійчук. Жінку відправили додому, а її обов’язки взяв на себе заступник.

    Втім, за словами правоохоронців, спостерігачів та членів виборчих комісій, вибори пройшли без серйозних і масштабних порушень на кшталт фальсифікацій, вкидання значної кількості бюлетенів, «каруселей» і тому подібних явищ. Явка в Івано-Франківській області склала 41,18% виборців – досить низький показник. Втім, він виявився шостим в Україні, де середня явка загалом склала 36,88%.

    Найбільші міста

    В Івано-Франківську результат виборів виявився сподіваним: головою Івано-Франківської ОТГ стане Руслан Марцінків. Але мало хто очікував, що його відрив від конкурентів буде настільки значний. За даними опитування, проведеного ГО «Центр розвитку ініціатив», Руслан Марцінків отримав 84% голосів виборців, 6,7% – у Петра Шкутяка, 3,6% – у Наталії Сербин, 3,4% – в Олександра Богачова та 1,2% – у Василя Стефанишина.  А в Івано-Франківській міській раді при цьому можуть опинитися лише три партії. Згідно з даними із паралельного підрахунку голосів, «Свобода» набирає 50,8% голосів, «Європейська солідарність» – 16,7%, «Батьківщина» – 5,06%.

    Богородчанську ОТГ очолить попередній голова Богородчан Ростислав Заремба, який уже подякував всім виборцям за підтримку. Це саме зробив і його конкурент Святослав Никорович, який визнав свою поразку. За словами Ростислава Заремби, попередній підрахунок голосів показав, що за нього проголосували 2899 виборців, а за Никоровича – 2730. Втім, жоден із них не оприлюднив цифр щодо виборів до ради ОТГ.

    У боротьбі за посаду міського голови Бурштина лідирує Василь Андрієшин, представник партії «ЄС». На другому місці – підприємець Андрій Іваськів, представник «Батьківщини». Різниця у кількості голосів між кандидатами поки що мінімальна – втім, точних цифр щодо голосів виборців наразі немає. Нічого ще не відомо і про Бурштинську міську раду.

    За попередніми даними, на виборах на посаду голови Верховинської ОТГ перемагає чинний селищний голова Василь Мицканюк, який був кандидатом від ВО «Батьківщина». Про це повідомила кандидатка Марія Маківничук, яка привітала свого конкурента  з перемогою. Але точних цифр ніхто наразі не оприлюднив – ні щодо голови ОТГ, ні щодо місцевої ради.

    Мером Галича, ймовірно, стане заступник директора ПП «Галицький ринок» Олег Кантор. Таку інформацію надала журналістка місцевого ЗМІ Ольга Гургула. Однак, за її словами, офіційних результатів виборів ще немає ні щодо виборів до міської ради, ні щодо голосування за очільника громади.

    У Долині боротьба між двома основними кандидатами була запеклою. Але, за попередніми підрахунками, чинний голова Володимир Гаразд програв конкуренту Івану Диріву. За даними спільноти «Долина LIVE», Дирів набрав  6054 голосів виборців, а Гаразд – 5542. Володимир Гаразд уже визнав свою поразку. Щодо Долинської ради ОТГ, нічого ще не відомо.

    За попереднім підрахунком голосів, у Городенківській ОТГ перемогу здобув висуванець “Платформи громад” Богдан Кобилянський, обійшовши вісьмох своїх конкурентів. Такі дані підтвердили у штабах двох різних партій. Другим став висуванець партії “За майбутнє” Іван Візінський. Щодо міської ради інформації наразі немає.

    Новим головою Калуської ОТГ стане Андрій Найда. За нього проголосували 11 155 виборців, а за його конкурента Ігоря Насалика – 8924. Кандидат вже отримав перші привітання – зокрема, й від свого конкурента, ексміністра енергетики. Щодо Калуської міської ради, до неї можуть пройти аж 9 партій із такими результатами: ВО “Свобода” – 15,2%, ВО “Батьківщина” – 14,3%, “Українська партія” – 12,2%, “Платформа громад” – 11,3%, “Європейська солідарність” – 8,8%, “Слуга народу” – 8,4%, “Народний рух України” – 6,5%, “УДАР” – 5,6%.

    У Коломиї змагалися два основних кандидати – чинний мер Ігор Слюзар та його конкурент Богдан Станіславський. За попередніми даними, оприлюдненими місцевим журналістом Олександром Котеленцем, перемогу здобув Станіславський – у нього 38,63% голосів виборців, а у Слюзара – 26,19%. А до Коломийської міської ради ОТГ можуть увійти аж вісім партій: «Європейська солідарність» – 14,95%, «Самопоміч» – 14,37%, «Батьківщина» – 12,29%, Українська народна партія – 11,28%, «Свобода» – 6,74%, «Народний Рух України» – 5,95%, «Слуга народу» – 5,39%, «За майбутнє» – 5,11%.

  • У Косові з великим відривом переміг чинний міський голова, «свободівець» Юрій Плосконос. Про це повідомив місцевий активіст та журналіст Віталій Мацьоцький. До ради Косівської ОТГ попередньо проходить п’ять партій – ВО “Свобода”, “За майбутнє”, “ЄС”, “Батьківщина” та КУН. Втім, цифр Мацьоцький не навів.

    Головою Надвірнянської ОТГ став народний депутат від партії «Слуга народу» Зіновій Андрійович. За його словами, він набрав близько 60% голосів. Андрійович заявив, що складе повноваження нардепа – задля роботи на посаді голови ОТГ. Інформації щодо майбутнього складу Надвірнянської міської ради ОТГ наразі немає.

    На виборах голови Рогатинської ОТГ перемогу здобуває чинний очільник міста Сергій Насалик. Він із помітним відривом обійшов голову Рогатинської районної ради Романа Гринишина, якого висувала партія “Слуга народу”. У Насалика – близько 83%, за даними попереднього підрахунку голосів. За це крісло змагалися лише два кандидати. А щодо міської ради даних наразі немає.

    Щодо Рожнятова інформації наразі вкрай мало. За даними місцевої спільноти «Рожнятівщина PROZORRO», головою Рожнятівської ОТГ став Василь Рибчак. Про міську раду Рожнятівської ОТГ інформації немає, як і про кількість голосів виборців за Василя Рибчака.

    У Снятинській ОТГ перемогу впевнено здобув нинішній голова громади Анатолій Шумко. Згідно з даними попереднього підрахунку голосів, результати з голосування на посаду голови ОТГ виглядають так: Анатолій Шумко – 7027 голосів, Іван Рурик – 3298 голосів, Богдан Свіщовський – 737 голосів. Щодо міської ради, жодних цифр наразі не повідомляють.

    Єдиною жінкою серед переможців виборів у містах Прикарпаття стала Тетяна Градюк. Вона очолить Тисменицьку ОТГ. Про це повідомив секретар Тисменицької міської ради Олег Шкрумида. Він також додав, що до міської ради ОТГ пройде п’ять партій – «ЄС», «Батьківщина», «Слуга народу», «Удар» та «Свобода». Щоправда, цифр при цьому Шкрумида не навів.

    Тлумацька ОТГ, ймовірно, також отримає нового голову. Чинний міський голова Тлумача Роман Круховський, який був кандидатом від партії «За майбутнє», наразі програє вибори своєму найближчому опоненту – Ігорю Петруку, який був чинним головою села Палагичі та балотувався від ВО «Батьківщина». Але деталей та цифр наразі бракує.

    У Яремче головою ОТГ, за попередніми даними, став Андрій Мироняк. Про це у соцмережі повідомив місцевий підприємець Андрій Дзвінчук. За посаду голови ОТГ змагалися 11 кандидатів. Чинний голова за посаду не змагався. Інформації щодо результатів виборів до Яремчанської міської ради ОТГ поки що немає.

    Область, райони та інші громади

    Згідно з даними паралельного підрахунку голосів, до Івано-Франківської обласної ради проходить шість партій. Такі цифри оприлюднив журналіст Олег Головенський. За його даними, результати такі: «Свобода» – 23%, «За майбутнє» – 20%, «ЄС» – 15%, «Батьківщина» – 14,5%, «Слуга народу» – 7%, «Платформа громад» – 6%.

    Інформації щодо жодної з шести новоутворених районних рад Івано-Франківщини наразі ще немає. Зазначимо, що чимало людей лише на виборчих дільницях дізналися, що обирають ще й районні ради.

    Очільники багатьох ОТГ Івано-Франківщини залишилися на своїх посадах. Це й не дивно – адже багатьох з них обрали лише два-три роки тому. Зокрема, Назарій Іванів залишиться у кріслі голови Брошнів-Осадської ОТГ, Ярослав М’якущак і далі очолюватиме Нижньовербізьку ОТГ, Ігор Довірак – Печеніжинську ОТГ, Дмитро Іванюк – Білоберізьку ОТГ. Андрій Гунда залишиться керівником Пасічнянської ОТГ, Володимир Ружанський – Загвіздянської ОТГ, Василь Саноцький – Більшівцівської ОТГ, Мирослав Вівчаренко – Угринівської ОТГ, а Мар’яна Масляк знову очолить Войнилівську об’єднану громаду.

    Втім, в інших громадах головами обрали нових людей. Зокрема, Космацьку ОТГ, за попередніми даними, очолить Дмитро Мохначук, Верхнянську громаду – Михайло Маліборський, а Перегінську ОТГ – Ірина Люклян, яка наразі є головою Рожнятівської РДА. Солотвинську ОТГ очолить «свободівець» Манолій Піцуряк, а Новицьку громаду – Богдан Дадяк, директор місцевого ліцею.

    Крім того, Ланчинську ОТГ тепер очолюватиме Надія Данилюк, Дзвиняцьку ОТГ – Ганна Вітюк, Ворохтянську ОТГ – Олег Дзем’юк, який набрав на виборах понад 84% голосів, Букачівську громаду – Олександра Вітер-Любевич, Обертинську ОТГ – Віктор Хамут, Старобогородчанську ОТГ – Володимир Петришин, Болехівську ОТГ – Іван Яцинин, Яблунівську ОТГ – Юрій Коваль, Переріслянську ОТГ – Василь Молдавчук.

    Тарас Волошин

    Вся інформація у цій статті є попередньою, адже базується на даних із паралельного підрахунку голосів, та актуальною станом на 16:00 27 жовтня. Джерела: кандидати, сайти «Суспільне.Карпати», vikna.if.ua, firtka.if.ua, galka.if.ua,blitz.if.ua, районні журналісти.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!