Обіцянка – цяцянка, а виборцю радість

  • Місцеві вибори-2020 все ближче. Партії та кандидати розсипають перед виборцями обіцянки вирішити абсолютно всі проблеми – аж очі розбігаються. Але чи у всьому можна їм вірити?

    Про що слід пам’ятати

    25 жовтня на місцевих виборах ми обиратимемо, як і випливає з самої назви, владу на місцях – сільських та міських голів, голів ОТГ, депутатів до міських, районних та обласних рад. У компетенції органів місцевого самоврядування – ремонти місцевих доріг, встановлення тарифів на воду й опалення, розвиток інфраструктури населених пунктів, робота громадського транспорту, розподіл земельних ділянок, підтримка малого бізнесу.

    А от впливати на зовнішню політику держави, вирішувати питання війни на Донбасі,  змінювати мінімальні зарплати та пенсії, розмір загальнодержавних податків, встановлювати чи змінювати закони місцева влада не може. За все це відповідають президент України, Верховна Рада та Кабінет міністрів.

    Тобто політичні партії, які на місцевих виборах дають обіцянки підвищити зарплати або пенсії, завершити (виграти \ припинити) війну на Донбасі, знизити податки чи відремонтувати абсолютно всі дороги (значна частина з яких є державними), відверто брешуть своїм виборцям. Цьогоріч подібними обіцянками «грішить» значно менше партій, аніж п’ять років тому, але такі речі все ще трапляються.

    А тепер детальніше поглянемо на те, що обіцяють франківцям та прикарпатцям політичні партії напередодні місцевих виборів-2020.

    Європейська Солідарність

    Ця партія відзначилася тим, що встигла наобіцяти франківцям багато і в різних сферах.

    Зокрема, «ЄС» розмістила в Івано-Франківську декілька білбордів зі слоганом «Два нових мости на Пасічну». Зазначимо, що міст, який наразі будується, уже коштує близько 600 мільйонів гривень, тож абсолютно незрозуміло, звідки ця політична сила планує взяти кошти на два мости. Але чого лише не вигадаєш, щоб себе розрекламувати.

    При цьому «ЄС» побудувала свою виборчу кампанію в місті на докорах чинному міському голові Руслану Марцінківу саме в надмірному піарі своєї діяльності. «Місто без боргів, робота без піару» – білборд з таким гаслом з’явився серед перших, натякаючи, що за чинної влади Івано-Франківськ «заліз» у борги, а на рекламні заходи міського голови витратили аж 38 мільйонів гривень.

    Крім цього, «Європейська Солідарність» дала прикарпатцям низку більш реальних обіцянок – створити 10 тисяч нових робочих місць, відремонтувати двори, запустити якісний громадський транспорт у новоствореному районі тощо. Ці речі місцева влада, при бажанні, зможе втілити.

    Свобода

    ВО «Свобода» практично не давала виборцям обіцянок. Ця партія на Івано-Франківщині і особливо в самому обласному центрі займається іншим – використовує для самореклами авторитет міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа та досягнення, які вдалося здійснити за попередніх п’ять років (звісно, не згадуючи про провали). На їхніх білбордах – загальні фрази на кшталт «Івано-Франківськ виріс – далі буде» та заклики «Підтримай команду Руслана Марцінківа».

    Свободівці йдуть на місцеві вибори, за словами першого номера списку, заступника голови ВО «Свобода» Олександра Сича «з добрими зробленими справами попередніх каденцій», обравши собі гасло: «Професіоналізм, патріотизм і відповідальність». Що ж, принаймні їх не вдасться звинуватити в невиконанні обіцянок, яких вони й не давали. Зазначимо також, що серед кандидатів у депутати від цієї політичної сили чимало тих, хто вже відбув бодай одну каденцію в радах.

    Слуга народу

    Президентська партія «Слуга народу» користується схожим прийомом – апелює до авторитету лідера та не обіцяє майже нічого конкретного. Втім, є суттєві відмінності.

    Зокрема, кандидат на посаду міського голови Івано-Франківська Олександр Богачов активно критикує Руслана Марцінківа за його діяльність на посаді мера Франківська і не бачить жодних досягнень теперішньої місцевої влади. Зрештою, цей прийом використовує кожен конкурент чинного мера.

    Головними гаслами стали традиційні «Україна – це ти» з місцевою варіацією «Івано-Франківськ – це ти». Судячи з виборчого списку, «Слуга народу» веде на місцеві вибори команду, в якій чимало нових та молодих облич. Чи буде така ставка виграшною – покаже час.

    Тим часом Олександр Засідко, який балотується від «Слуги народу» на голову все ще не створеної Галицької ОТГ, обіцяє, що першим його кроком на цій посаді стане будівництво «якісних доріг до кожного села». Обіцянка видається геть фантастичною, враховуючи, що якісний капітальний ремонт одного кілометра дороги коштує близько 10 мільйонів гривень.

    За майбутнє

    Партія «За майбутнє», агітуючи на Прикарпатті, робить основні акценти на будівництві доріг.

    Так, екснардеп Олександр Шевченко, який наразі очолює список від цієї партії в обласну раду, розміщує агітаційні білборди зі словами «Дороги, що ведуть у майбутнє». Також в одному з агітаційних матеріалів Шевченко обіцяв «працювати над тим, щоб якісні дороги були до кожного прикарпатського села», а в іншому – відремонтувати всі дороги в Коломиї.

    Слід зазначити, що компанія «ПБС», яка афілійована з Олександром Шевченком, справді ремонтує значну частину доріг Івано-Франківщини – за бюджетні кошти, звісно, та отримуючи при цьому прибуток. Наразі на техніці «ПБС» розміщено наліпки «За майбутнє» – таким чином, ця політична сила отримує піар на бюджетних коштах.

    В Івано-Франківську також було розміщено декілька білбордів «За майбутнє» із зображенням лідера цієї партії Ігоря Палиці та слоганом «Досвідчений лідер – сильна економіка». Не зовсім зрозуміло, про якого лідера йдеться – адже 25 жовтня українці обиратимуть не президента. В іншій агітці Ігор Палиця заявляє про те, що «високі податки роблять українську продукцію неконкурентоспроможною», хоча місцеві політики не мають жодної можливості змінити щось у цій сфері.

    Українська Галицька партія

    «Українська Галицька партія» однією з перших висунула кандидатуру на посаду міського голови Івано-Франківська – відому волонтерку Наталію Сербин. Вона вже протягом тривалого часу критикує діяльність Руслана Марцінківа на посаді мера, тож подібна риторика збереглася і під час виборчої кампанії.

    У рекламі партії звучать такі фрази, як «Гроші мали – міст не збудували». Крім того, за словами самої Наталії Сербин, у Франківську не обходиться без розкрадання бюджетних коштів і нераціонального використання комунального майна та землі. Свою програму Наталія Сербин будує як альтернативу такому стану речей.

    Також вона акцентує на тому, що представляє всіх жінок, які мають бажання йти в політику, але відчувають супротив. До речі, Наталія Сербин стала першою жінкою, яка балотується у мери Івано-Франківська.

    На білбордах «УГП» в Івано-Франківську – лише обличчя Наталії Сербин та її ім’я, без жодних слоганів та лозунгів.

    Голос

    Партія «Голос» в Івано-Франківську широко веде свою агітацію, уникаючи надто популістських гасел.

    «Голосівці» використовують гасла «Твій голос здатен» з різними варіантами закінчення фрази – «створити умови для чесного бізнесу», «зламати корупційні схеми», «контролювати владу на місцях» тощо. Не обійшлося й без критики чинної влади – було зафіксовано агітматеріали зі словами «Твій голос здатен забезпечити свободу вибору, а не вибір «Свободи».

    У своїх агітаційних зверненнях кандидати від цієї політичної сили наводять детальні переліки справ, якими обіцяють зайнятися. Це, наприклад, створення студентської біржі праці, боротьба із корупцією, реформування системи шкільного харчування, захист дітей-сиріт та дітей, які постраждали від насильства.

    Девізом партії на цих виборах стала фраза «Більше молодих – менше зелених», яка містить натяк на президента Зеленського та його партію «Слуга народу».

    Платформа громад

    «Платформа громад» – це новий політичний проєкт. Втім, у рядах партії досить відомі на Івано-Франківщині люди: ексголова ОДА Олег Гончарук, депутати облради Тарас Виноградник та Дмитро Дзвінчук.

  •  Ця партія акцентує на тому, що країна починається з громади. Саме таку фразу «Платформа громад» використовує як девіз.

    В агітації у «платформівців» – мінімалістський стиль: на білбордах лише напис «Країна починається з громади». Кандидати від «Платформи громад» використовують в агітації тези про перевагу досвідчених людей та про голосування за імена, а не партійні бренди. Вони обіцяють масштабувати досвід успішних громад на всю Україну.

    Критика чинної влади також присутня. За словами одного з кандидатів від цієї партії Тараса Виноградника, «владі байдуже, як і де вчитимуться наші діти, якої якості освіту вони отримають», а інший, Микола Броніцький, обіцяє «перезавантаження».

    Батьківщина

    Партія «Батьківщина» наразі майже не веде активної політичної агітації на Прикарпатті – принаймні на рівні білбордів та сітілайтів. Втім, ця політична сила зареєструвала своїх кандидатів на всіх округах, тож явно планує боротися за депутатські мандати.

    Список «Батьківщини» до Івано-Франківської міської ради очолив Руслан Терешко – директор Івано-Франківського локомотиворемонтного заводу. У своїх агітматеріалах цей кандидат акцентує на своїх успіхах на цій посаді, також він заявляє, що «настав час завершити етап невігластва, приколів і відосиків та запровадити справді професійне управління».

    Інший відомий представник «Батьківщини»,  депутат облради Олександр Левицький, обіцяє, що його пріоритетами стануть соціальний захист родин учасників АТО, сприяння подальшому зростанню громад, залучення активістів до контролю дій влади, участь у міжнародних грантових проєктах та розвиток сіл.

    Слоганом «Батьківщини» стала фраза «Івано-Франківськ – наша Батьківщина». Партія критикує центральні органи влади та акцентує на необхідності контролювати ситуацію на місцях саме місцевими радами.

    УДАР

    Партія «УДАР» позиціонує себе як проєвропейська правоцентристська сила. Вони уже представили своїх кандидатів на всіх округах Прикарпаття. Серед них – чимало підприємців та посадовців.

    Обласний список партії очолює екснардеп Юрій Соловей. Він заявляв, що партія визначила освіту, медицину та спорт пріоритетними сферами своєї діяльності, оскільки вважає першочерговим завданням «створення комфортних умов життя у громадах вже сьогодні».

    Реклами на білбордах та сітілайтах в «УДАРу» обмаль. Втім, в Івано-Франківську зафіксовано декілька таких агітматеріалів із кандидатом Тарасом Іщенком – без жодних слоганів та обіцянок.

    Сила і честь

    Партія Ігоря Смешка «Сила і честь» не веде активної агітаційної діяльності на Івано-Франківщині.

    Однак низку агіток все ж вдалося зафіксувати. На одному із сітілайтів у Коломиї розміщено зображення керівника партії Ігоря Смешка – без жодних слоганів та інформації про кандидатів по округу.

    Одним із кандидатів цієї партії стане Олександр Долішній – віцепрезидент обласної федерації боксу та ексголова Ради підприємців при ОДА. Він балотуватиметься до Івано-Франківської міської ради.

    Девізом партії на виборах стала фраза «Добробут, справедливість, безпека».

    Наш край

    Партія «Наш край» йде на вибори, позиціонуючи себе як «партію господарників та професіоналів». Як відомо, в партійних рядах є чимало колишніх членів «Партії регіонів».

    Команду партії в Івано-Франківській області представив голова обласного осередку партії Руслан Гусак – ексзаступник голови ОДА часів президента Януковича. Він стверджує: «Людям все одно, яка політична сила буде вивозити сміття, прибирати, забезпечувати комфорт. Людям найголовніше, щоб у тому домі, де вони живуть, був затишок, діти росли здорові, щасливі».

    Проте наразі у партії немає одноосібного лідера. Єдиний політичний лідер, за словами Гусака, може стати «ідолом, який не завжди належним чином поводить себе і кидає тінь на цілу політичну силу».

    Золоті гори популізму

    Обіцянки багатьох партій з року в рік майже не змінюються. Політики обіцяють золоті гори, говорять про те, що почують кожного, що зроблять все для всіх і що думка кожного виборця вкрай важлива. Проте за цим популізмом часто немає реальних програм і планів дій.

    «Наші політичні партії в боротьбі за виборців часом говорять про речі, на які вони взагалі не можуть впливати, – каже Віталій Світлик, координатор руху «ЧЕСНО» в Івано-Франківській області. – Але цей популізм працює, бо наші виборці так само не розуміють, хто і за що відповідає у нашій країні. Органи місцевого самоврядування не займаються податками, пенсіями, питаннями війни і так далі. Місцеві депутати відповідають за «комуналку» і діяльність самої ОТГ».

    Віталій Світлик, зокрема, вважає необґрунтованим популізмом обіцянку «Європейської солідарності» про два нових мости на Пасічну, адже у міста навіть близько немає стільки вільних коштів, в нинішній ситуації добре було б розібратися з одним.

    «Вони говорять про місто без боргів і роботу без піару, але депутати від фракції «БПП» у міській раді разом зі «Свободою» голосували за всі ці рішення, тож відповідальність за це несуть і вони. При цьому вони не спромоглися збудувати і одного моста», – додає експерт.

    Втім, він відзначає зменшення рівня популізму порівняно із попередніми місцевими виборами, на яких політики говорили про припинення війни.

    «Партія «За майбутнє» говорить про якісні дороги до кожного села, але ж насправді вони не можуть на це впливати, бо мова йде про величезні кошти з державного бюджету. Це якісь фантастичні обіцянки, які не будуть виконані», – зазначає Віталій Світлик.

    За його словами, в Україні ніколи не було відповідальності за невиконання передвиборчих обіцянок – ні адміністративної, ні кримінальної, і це погано, бо дає політикам відчуття безкарності та можливість обіцяти наївним виборцям будь-що.

    «Міський голова Руслан Марцінків пішов іншим шляхом. Ось є новина про те, що за три тижні до виборів він пообіцяв виплатити гроші пенсіонерам віком понад 80 років. Це схоже на явне використання адмінресурсу і грошей платників податків для свого піару. Мер не робив публічних консультацій, не збирав якихось експертних думок – просто взяв і зробив це. На минулих виборах він обіцяв безкоштовний проїзд учням. Все це – чистий адмінресурс, адже ставить учасників виборів не у рівні умови», – аналізує Світлик дії чинної міської влади.

    Також він визнає: нові політичні сили використовують нові підходи у боротьбі за голоси виборців, і іноді це спрацьовує.

    «Щодо «Слуги народу», ця партія використовує імідж свого лідера, який на «хайпі» виграв президентські вибори. За останній рік у Зеленському розчарувалося чимало людей, але все одно рейтинг президента ще досить високий. І представники його партії на місцях все ще намагаються прийти до влади на цьому рейтингу, тому пов’язують себе із Зеленським для отримання електоральних балів. Відповідно, їм не треба ніяких особливих політичних гасел», – ділиться думками Віталій Світлик.

    Експерт також пояснює: депутати часто йдуть у міські та обласні ради, щоб відстоювати там інтереси людей, які оплатили їм виборчі кампанії. Адже іноді кандидати витрачають на рекламу сотні тисяч гривень, якщо не мільйони – між тим, депутат місцевої ради не отримує зарплати і є, по суті, волонтером. І в такому разі виникає питання: а для чого вони так рвуться у ради?

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!