Сьогодні, 6 квітня, відбулась позачергова сесія Івано-Франківської обласної ради.
Депутати зібралися заради розгляду єдиного питання – звернення до президента, СБУ, ВРУ та Кабміну з приводу порушень законодавства України під час проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 87.
Як повідомив голова обласної ради Олександр Сич, в залі присутні 62 депутати. Сесію провели з ініціативи всіх фракцій, крім “Слуги народу”.
До теми: Обурені прикарпатці вийшли під «білий дім» через вибори на 87-окрузі
“Для нашої політичної сили цей мандат уже не потрібен, Олександр Шевченко його не братиме – він брудний. І цей мандат стане поперек горла тим, хто займався цими фальсифікаціями”, – сказав Микола Палійчук, заступник голови Івано-Франківської обласної ради.
Він також зачитав текст звернення.
“Події у виборчому окрузі №87 неможливо назвати проявом демократії та вільними виборами. Всі ці події – підкуп, погрози, шантаж, фальсифікації, крадіжки бюлетенів та підрахунок під дулами автоматів – є брудним призначенням переможця, а не виборами. Озброєні бійці СБУ вивели з приміщення офіційних спостерігачів. Такої ганебної фальсифікації в Україні не було вже десяток років. Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, обурені цими ганебними діями”, – йдеться у тексті документу.
За словами депутатів, на виборах пропрезидентська політична партія “Слуга народу” скоїла злочин проти України та фактично повернула часи Януковича, коли робилися подібні фальсифікації.
У тексті також є низка вимог, серед яких – розслідування дій СБУ, притягнення до відповідальності організаторів викрадення бюлетенів, створення тимчасової слідчої комісії ВРУ з цього приводу. Також депутати вимагають визнати ці вибори недійсними та провести повторні вибори.
Один з депутатів спитав Палійчука, чому саме у день виборів звільнили начальника обласної поліції Володимира Голубоша. Він відповів, що, можливо, це було пов’язано з принциповою позицією Голубоша, який не погоджувався на всі ці нечесні речі.
“Все це можна було б назвати просто цирком. Але цей цирк несе загрози нашому демократичному устрою і вільному волевиявленню українського народу. Це початок формування тоталітарного режиму”, – сказав депутат облради Микола Мединський.
Зі свого боку, депутат від фракції “ЄС” Роман Ткач зауважив, що фальсифікації відбувалися і на користь Олександра Шевченка.
“Це звернення – лише частина правди. Де факти, зафіксовані спостерігачами і громадськістю, щодо агітації у церквах, щодо підкупу виборців через будівництво доріг? Треба говорити повністю про все. І вам, пане Миколо, моє товариське запитання. Ви два роки тому підтримували президента Зеленського, казали, що це надія і довіра. У мене питання – ну що, у вас відкрилися очі?”, – запитав Миколу Палійчука Роман Ткач.
Сам Палійчук на це відповів, що наразі порушили вже 48 кримінальних справ, проти різних сторін та кандидатів. Він заявив, що всі наявні факти прямого підкупу слід розслідувати, а щодо Зеленського сказав: “сподіваюся, що Зеленський все ще не знає про цю вакханалію. Інакше це початок кінця його каденції і всіх демократичних інституцій в Україні”.
На сесії виступив, зокрема, і член ОВК Артур Доронін. Він розповів, що ввечері 28 числа голова комісії заявив, що має високу температуру і усувається від виборчого процесу.
“Я в 11 вечора ледве зібрав дев’ять чоловік, і не змогли знайти ІТ-спеціаліста. В 02:00 ночі ми таки сформували склад комісії з 10 людей, почали працювати. Потім за кілька годин приїхали поліцейські, сказали, що наше приміщення замінували. Далі за пару годин знову почалася робота. І потім, після перерви, так і не вдалося зібрати кворум – нас вийшло лише 9, а треба було 10. А далі були народні депутати, які виривали у мене посвідчення і заважали працювати, було СБУ і все оце інше”, – поділився спогадами з місця події Артур Доронін.
Він звинуватив нового голову ОВК Андрія Лозинського у тому, що він посприяв крадіжці бюлетенів і завадив комісії зафіксувати всі ці факти належним чином.
Після тривалих обговорень і конфліктів з приводу точного викладення окремих абзаців тексту депутати проголосували “за” це звернення. Голоси віддали 55 народних обранців.
Нагадаємо, 28 березня, на території Івано-Франківщини відбулися проміжні вибори Народного депутата Верховної Ради України. Мова йде про 87-й виборчий округ.
Через два дні після виборів повідомили, що ЦВК опрацювала 67% протоколів. Сам же підрахунок усіх голосів тривав тиждень. За цей час декілька разів змінювали голову ОВК.
Навіть йшлося про те, що з дільниць зникло більш як 300 бюлетенів за Шевченка. А ОВК відправляла 14 ДВК на перерахунок – частину з них через сумнівні підстави.
Кандидат у народні депутати від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко заявив, що окружна виборча комісія вкрала його перемогу на виборах до Верховної Ради у виборчому окрузі №87.
Він навіть звертався до свого конкурента на виборах Василя Вірастюка із закликом не ганьбитися та сприяти чесному підрахунку голосів.