Нові нардепи з Франківщини довірилися “старим” помічникам

  • Серед помічників народних депутатів із Франківщини є чимало тих, кому довіряли свої справи парламентарі попередніх скликань з різних політичних таборів. Як пояснюють нові народні обранці, такий вибір не свідчить про зв’язки зі старою командою, а пов’язаний з досвідом помічників у роботі певного комітету або на окрузі.

    У кого ж “позичили” помічників зі стажем новообрані народні депутати, що представляють у Верховній Раді Франківщину, проаналізував Рух ЧЕСНО.

    Крім мажоритарника Андрія Іванчука, котрого як самовисуванця в окрузі №88 переобрали до парламенту вже втретє, Прикарпаття у ВРУ представляють нові народні обранці. Це списочники чи мажоритарники від “Слуги народу”, а також одна депутатка-“свободівка”, колишня секретарка Івано-Франківської міської ради Оксана Савчук (округ №83).

    Зе!депутати по-різному підійшли до кількості та статусу своїх помічників. Станом нам 7 жовтня лише депутатка Олена Вінтоняк (№117 від “Слуги народу”) не зареєструвала жодного помічника. Вона працювала юрисконсульткою свого колеги з фракції Романа Мулика й у статусі нардепки залишається близькою до нього, адже підтвердила Руху ЧЕСНО, що з Муликом можна комунікувати через неї. Решта 10 народних обранців із Прикарпаття станом на 7 жовтня зареєстрували 27 помічників.

    Помічники з досвідом для “слуг народу”

    Нардеп Роман Мулик (№73 від “Слуги народу”) наразі користується послугами помічників безоплатно. На громадських засадах йому допомагають Галина Ляхович і Тетяна Ярова. Остання до цього тричі була помічницею народних депутатів ВРУ попередніх скликань: у 8-му скликанні – Олександра Дубініна (член президії політради партії УКРОП, обраний від БПП), у 7-му скликанні – комуніста Олександра Ганчукова, у 6-му скликанні – Івана Плюща (НУНС).

    Галина Ляхович працює директоркою Івано-Франківського навчально-наукового інституту менеджменту Тернопільського економічного університету, є секретаркою Консультативної ради при прокуратурі Івано-Франківської області. Вона має досвід політичної роботи у статусі депутатки Івано-Франківської обласної ради 4-го і 6-го демократичних скликань, куди обиралася як безпартійна. До речі, Роман Мулик теж був депутатом Івано-Франківської облради 6-го скликання від Партії регіонів.

    Підприємець із КалушаОлег Марусяк (№52 у списку “Слуги народу”) оформив зі своїми помічниками трудові відносини. Допомагають йому Роман Дутка та Христина Дутка-Гефко.

    Фото: molbuk.ua

    Роман Дутка, найімовірніше, є адвокатом. Його повний тезко 2015 року невдало балотувався до Івано-Франківської обласної ради як член партії “Громадянська позиція”.

    Христина Дутка-Гефко працювала заступницею начальника юридичного управління ДФС в Івано-Франківській області.

    Василь Мокан (№103 у списку “Слуги народу”) зареєстрував чотирьох помічників: Олексія Крука, Олену Подолян, Леоніда Суханова, яким платитиме зарплату, та Андрія Попенюка, котрий працюватиме на громадських засадах.

    Фото з Facebook-сторінки Василя Мокана

    Двоє з них мають досвід такої роботи з народними депутатами попередніх скликань.

    Олена Подолян у ВРУ 8-го скликання допомагала нардепу від БПП Олегу Велікіну. Сам Василь Мокан був помічником Велікіна на громадських засадах, коли той мав мандат депутата Київської обласної ради.

    Також Мокан два скликання поспіль працював помічником нардепа Артура Палатного, обраного до парламенту 8-го скликання від БПП, а 7-го – від партії “УДАР” Віталія Кличка.

    Андрій Попенюк у 7-му скликанні допомагав депутатці від “Батьківщини” Ксенії Ляпіній. 2014-го вона намагалася потрапити до Верховної Ради як членкиня партії “Народний фронт”, проте не пройшла. З 2015 року Ксенія Ляпіна очолює Державну регуляторну службу України.

    Леонід Суханов, найімовірніше, донедавна працював головним спеціалістом юридичного відділу Києво-Святошинської РДА.

    Депутати-мажоритарники від “Слуги народу”, які представляють у парламенті Прикарпаття, також вирішили скористатися послугами помічників зі стажем.

    Фото з Facebook-сторінки Едуарда Прощука

    Так, Едуарду Прощуку (округ №85) допомагатиме Микола Турик, екс-помічник колишнього нардепа з “Народного фронту” Анатолія Диріва у ВРУ 7-го та 8-го скликань (оплачуваний та на громадських засадах). Дирів представляв у парламенті прикарпатський округ №86, у якому балотувався й на цьогорічних виборах, однак програв кандидату від “Слуги народу” Олександру Матусевичу. Під час цієї виборчої кампанії довіреною особою Диріва також був Микола Турик.

    На фото: Микола Турик (праворуч) та Анатолій Дирів (поруч із ним). Фото з Facebook-сторінки Миколи Турика

    На сайті НАЗК є декларація Миколи Турика за 2016 рік як помічника-консультанта народного депутата. У ній зазначено дві столичні квартири з двома машино-місцями, три дорогі годинники, антикварний виріб, дві автівки – Lexus і BMW, 100 тисяч доларів та 800 тисяч гривень готівкою. Цікавим є також задекларований коштовний подарунок у негрошовій формі вартістю 1,6 мільйона гривень від ще однієї помічниці екс-нардепа Анатолія Диріва Валентини Гур’янової.

    Рух ЧЕСНО поцікавився в Едуарда Прощука, чому той обрав помічника, якому роками довіряв екс-нардеп із провладної більшості в парламенті попереднього скликання. Відповідь вдалося отримати від поки що неофіційного помічника Прощука Петра Матейка – принаймні так він пояснив свій статус і право коментувати від імені нардепа.

    “Шукали людину з досвідом в екологічному комітеті. У попередньому скликанні в цьому комітеті він працював із Дирівом. Зараз членом комітету з питань екологічної політики та природокористування є Едуард Прощук. За особистими та професійними якостями Микола Турик підійшов найкраще”, – прокоментував Петро Матейко від імені Едуарда Прощука.

    Сам Матейко є головою ГО “Право та порядок”, був також секретарем громадської ради при Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

    Фото з Facebook-сторінки Зіновія Андрійовича

    Зіновій Андрійович (округ №87) також “позичив” помічника в екс-“нарфронтівця” з Прикарпаття Володимира Шкварилюка. Володимир Кучерак, який був його помічником у ВРУ 8-го скликання, зараз працює на Андрійовича.

    На фото: Володимир Шкварилюк (ліворуч) і Володимир Кучерак (праворуч). Фото з Facebook-сторінки Володимира Кучерака. 

    Вочевидь, Шкварилюк доручав Кучераку не лише представництво перед виборцями, а й представництво бізнесу дружини. В Інтернеті є документ із відкритого обговорення проектів постанов НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) про затвердження “зеленого тарифу” для ТОВ “Енергія Галича”. Співзасновницею цієї компанії є дружина екс-нардепа Олександра Шкварилюк. На комісії представником фірми зазначено Кучерака В.П.

    Андрійович запевнив Рух ЧЕСНО, що обирав помічника виключно за фаховістю й не зважав на те, що він мав досвід роботи з минулою владою.

  • “Людина з вулиці не буде працювати помічником, тому я вибрав того, хто добре робить свою роботу в частині законодавчих процесів, написання запитів, звернень, спілкуванні з виборцями”, – прокоментував Андрійович і додав, що його помічник – людина аполітична.

    Ще один помічник Андрійовича – екс-голова Богородчанської РДА (2013 р.) та екс-податківець Богдан Нагорняк.

    Фото з Facebook-сторінки Олександра Матусевича

    Зе!депутат Олександр Матусевич (округ №86) за помічницю взяв також кандидатку з досвідом Євгенію Дзекунову. У ВРУ 8-го скликання вона була помічницею нардепа з фракції БПП, екс-регіонала Вадима Нестеренка, у 5-му і 6-му скликаннях – уже покійного регіонала Олександра Савчука. У 4-му скликанні допомагала Сергієві Терещуку, обраному до Ради від блоку “За єдину Україну”, до якого входила й Партія регіонів.

    Руху ЧЕСНО Матусевич пояснив, що не цікавився тим, у кого Дзекунова була помічницею до нього, а її порекомендували як спеціалістку в роботі аграрного комітету:

    “Обирав помічницю виключно за професійними якостями. Вона працювала в аграрному комітеті понад 10 років. Зараз у цьому комітеті я”.

    На громадських засадах Матусевичу допомагають Василь Калиній та Ігор Соболевський. Калиній, імовірно, працював інспектором у Рожнятівському районному центрі зайнятості. Соболевський – пенсіонер МВС, підприємець, голова Асоціації деревообробних підприємств Прикарпаття, на цьогорічних парламентських виборах балотувався до Верховної Ради за списком партії “Сила і честь”.

    2015 року на подвір’я Ігоря Соболевського кинули гранату. Як повідомляло видання “Курс”, тоді він пов’язував ці вибухи з помстою за протидію захопленню ринку деревини в області, яке, на його думку, “кришувала” тодішня влада.

    Фото з Facebook-сторінки Ігоря Фріса

    Ігор Фріс (округ №84) користуватиметься допомогою Марини Константинової, екс-помічниці нардепа-“укропівця” ВРУ 8-го скликання Віктора Шевченка. Сам Фріс у 7-му та 8-му скликаннях допомагав на громадських засадах братові Віктора Шевченка – теж прикарпатському екс-нардепу Олександру Шевченку. Як зазначало місцеве видання “Галка”, Фріс з’явився в публічному просторі як один із членів команди Олександра Шевченка, з яким його пов’язують дружні стосунки. За інформацією видання, родина Фрісів має ресторанний і готельний бізнес на курорті “Буковель”. Хазяїном цього курорту “Наші гроші” називають Олександра Шевченка, а засновником – компанію “Скорзонера”, бенефіціарами якої є олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

    На громадських засадах Ігорю Фрісу допомагатиме екс-кандидат у народні депутати в окрузі №83 від “Слуги народу” Андрій Сторожук. Уже згаданий екс-нардеп Олександр Шевченко саме на його користь зняв свою кандидатуру на цьогорічних виборах до Верховної Ради. Сторожук, як і Фріс, був помічником Шевченка у ВРУ 7-го та 8-го скликань. Також їх пов’язує ГО “Громадський рух Олександра Шевченка “Країна гідності та правди”, де Сторожук є співзасновником разом із Шевченком. До речі, ця громадська організація частково фінансувала виборчу кампанію Шевченка.

    Як видно з декларації Сторожука, він є членом ГО “Інститут розвитку міста “Новий Івано-Франківськ”, кінцевим бенефіціаром якої є Олександр Шевченко.

    Фото з Facebook-сторінки Володимира Тимофійчука

    Помічника з команди “укропівців” узяв і мажоритарник Володимир Тимофійчук (округ №89), оформивши трудові відносини зі своїм дядьком Богданом Тимофійчуком, який є депутатом Івано-Франківської обласної ради від партії УКРОП.

    Також помічниками Тимофійчука є двоє адвокатів – Віктор Курилюк і Денис Бережний. Останній, імовірно, є сином судді Хмельницького апеляційного суду Сергія Бережного.

    Перевірені помічники Іванчука та Савчук

    Фото з Facebook-сторінки Андрія Іванчука

    Нардеп Андрій Іванчук (округ №88), який у парламенті вже не вперше, зареєстрував двох помічників – Ірину Дятлову та Юрія Матруновського. Останній працював з Іванчуком у двох попередніх скликаннях, а в 6-му скликанні допомагав Арсенію Яценюку (прем’єр-міністр України у 2012-2014 роках, голова політради партії “Народний фронт”). 2014 року Матруновський був у списку партії “Народний фронт” на виборах до Верховної Ради. Його прізвище згадувалось у публікації “Наших грошей”, де йшлося про те, що “нарфронтівці” зливають мільйонний тендер на ремонт офісу “Укргазтехзв’язку” “фірмі-прокладці”.

    Ірина Дятлова в минулому скликанні допомагала нардепу від БПП Валерію Карпунцову.

    Фото з Facebook-сторінки Оксани Савчук

    Єдина “свободівка” у Верховній Раді, мажоритарниця Оксана Савчук (округ №83) наразі зареєструвала найбільше платних помічників з-поміж нардепів із Прикарпаття. Їй допомагають Ольга Альберт, Юлія Висоцька, Уляна Павликівська, Христина Равлюк та Олег Ткаченко. На громадських засадах – Віталій Крушельницький та Олег Шеремета.

    Троє з них уже були помічниками в нардепів попередніх скликань. Ольга Альберт і Христина Равлюк допомагали однопартійцям Савчук – “свободівцям” Андрію Іллєнку та Михайлові Головку (у 8-му скликанні), Олегові Махніцькому (у 7-му скликанні). Равлюк також була помічницею народного депутата Романа Зварича у 6-му скликанні.

    Олег Ткаченко – теж помічник із досвідом. Щоправда, у 8-му скликанні він допомагав нардепу з “Народного фронту”, колишньому очільнику фракції “Народний фронт” в Івано-Франківській обласній раді Юрію Бабію. У 7-му скликанні був помічником Олени Колганової, обраної до ВРУ за списком ВО “Батьківщина”. Згодом Колганова стала членкинею “Народного фронту”.

    На фото: Юлія Висоцька (ліворуч) та Уляна Павликівська (праворуч). Фото з Facebook-сторінки Юлії Висоцької. 

    Юлія Висоцька та Уляна Павликівська – з команди Савчук в Івано-Франківській міськраді. Павликівська була помічницею Савчук як депутатки Івано-Франківської міської ради. Вона фігурувала в журналістському розслідуванні видання “Курс” про фірми подруг Оксани Савчук, які без конкурсів освоювали бюджетні гроші.

    Юлія Висоцька працювала в експертно-аналітичному відділі секретаріату Івано-Франківської міськради. До обрання народною депутаткою Оксана Савчук була секретаркою Івано-Франківської міської ради.

    Віталій Крушельницький є заступником директора Департаменту освіти при Івано-Франківській міськраді з господарських і соціально-економічних питань.

    Олег Шеремета – лікар-терапевт, кандидат медичних наук, засновник приватної медичної клініки в Івано-Франківську, брат відомого українського економіста Романа Шеремети.

    Відповідно до частини першої статті 34 Закону України “Про статус народного депутата України”, кожен парламентар може мати до 31 помічника-консультанта. Ними можуть бути лише громадяни України, які здобули середню спеціальну чи вищу освіту. Щомісячний фонд оплати праці помічників становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на 1 січня календарного року. У 2019 році – 46 325 грн. Ці кошти нардеп розподіляє між помічниками на власний розсуд.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!