Пацієнта не має боліти: Франківський уролог про адекватне лікування і фантастичні проєкти

  • Недавно відділення урології і малоінвазивної хірургії, що в ЦМКЛ, суттєво оновили: зробили ремонт, пропонують якісну діагностику та оперативні втручання, після яких пацієнти йдуть додому вже через кілька днів. Завідувач відділення Ігор Білик розповідає про великий спектр обстежень і застерігає від найпоширеніших недуг. Адже є такі хвороби, з якими люди живуть роками, мордуються, але до лікаря не звертаються – бо соромно.   

    Медсестер бракує

    Урологічне лікування в Івано-Франківську на досить непоганому рівні. Свого часу медики Центральної міської лікарні одні з перших у західному регіоні розпочали в урології лапароскопічні операції, коли за допомогою кількох невеликих проколів усувають всю урологічну патологію. Йдеться про пластику сечоводів і мисок при вроджених патологіях, резекцію нирки при пухлинах, а це вважається високим рівнем оперативної майстерності. Цей спектр оперативних втручань дозволяє міській лікарні конкурувати з найкращими урологічними центрами України.

    У відділенні урології і малоінвазивної хірургії ЦМКЛ проводять лапароскопічні операції при вадах сечовидільної системи, кістах нирок, каменях різної локалізації, пухлинних захворюваннях. Значну увагу приділяють знеболенню – пацієнта не має боліти після операції.

    Також є повний спектр необхідних урологічних діагностичних процедур. Проводять цистоскопію – ендоскопічне обстеження за допомогою оптики та ендовідеокамери, яке допомагає обстежити сечовий міхур, уретру, виявити патології і найголовніше – розпізнати на ранніх стадіях рак різних локалізацій сечовидільної системи. Більшість оперативних втручань проводиться малоінвазивним методом, через природні отвори або проколи, без розрізів, і через 5-6 днів пацієнти уже вдома.

    Два місяці тому відділення переформатували, завершили ремонт, який востаннє тут робили ще двадцять років тому. Відділення розраховане на 40 ліжок, але тепер площу оптимізували, і в палатах тісняться вже не по 6-8 пацієнтів, а вдвічі менше. Крім того, кожна палата має свій санвузол, а біля кожного ліжка є дзвіночок, що приєднаний до централізованої системи для виклику медсестри. У цілодобовому режимі працюють десять урологів і четверо хірургів. Завідувач відділення фактично днює і ночує на роботі, каже, що любить медицину, бо ця справа йому дуже вдається. А ось медсестер і санітарок бракує – зарплатня невисока, а навантаження значне.

    Окрім цього, обладнання, яке зараз є, не зовсім нове. Його ремонтують і намагаються підтримувати у робочому стані.

    «Не боїмося фантастичних проєктів»

    «Нині кожна лікарня, кожне відділення бореться за своїх пацієнтів, – каже Ігор Білик. – Тим паче з 1 квітня медична реформа повинна увійти у другу фазу і НСЗУ оплачуватиме медичні послуги, які ми надаватимемо пацієнтові. Уже не буде оплачуватися ліжко-день, а тільки медична послуга. Надання допомоги у невідкладних ситуаціях теж фінансуватиметься з НСЗУ».

    Як зазначає лікар, українська медицина давно потребувала реформування, бо більше неможливо було функціонувати в такому хаосі, як досі. Взагалі на пострадянському просторі Україна – єдина, яка все ще не провела медичної реформи. З іншого боку, в жодній іншій країні аж настільки не відпускали медичні заклади у вільне плавання. Суспільство до цього не зовсім готове, та й дуже бракує інформаційної політики, люди й досі не розуміють, що означає розтиражований вислів «Гроші ходять за пацієнтом». 

  • «Зараз усе залежить від правильного менеджменту в медзакладі, – продовжує Ігор Білик. – Наприклад, ми постійно залучаємо грантові кошти. Не боїмося навіть дещо фантастичних проєктів. Як-от вертолітний майданчик з паркінгом – аби якомога швидше доправляти хворих до лікарні. Такого в Україні ще ніде нема, а в нас, сподіваюся, буде».

    Встидаються іти до лікаря

    За словами Ігоря Білика, відділення постійно переповнене. Найпоширенішими нині урологічними недугами є сечокам’яна хвороба і різні її ускладнення, які потребують оперативної, ендоскопічної корекції.

    На сечовидільну систему, зокрема нирки, негативно впливають: нераціональне харчування, вживання малої кількості рідини. Пити багато особливо важливо влітку, коли більше вологи випаровується з диханням та потом. Сеча стає більш концентрованою, збільшується ризик утворення піску. Негативним фактором є також переохолодження – перебування на протягах, сидіння на холодній поверхні. Не додають здоров’я і шкідливі звички, особливо тютюнопаління. Доведено прямий зв’язок між ними та виникненням раку сечового міхура і нирок. Дуже шкідливим є «перетримування» сечі у сечовому міхурі, що сприяє застійним явищам, провокує міхурово-сечовідний рефлюкс – зворотне «закидання» сечі з міхура у сечоводи.

    Також частими є ускладнені пухлини, з гострими кровотечами чи іншими ускладненнями, що потребують відповідної діагностики та оперативних втручань. Гіперплазії простати у чоловіків після 45 років, які лікують хронічний простатит тривалий час амбулаторно, а насправді це зовсім інша патологія, яка потребує спочатку адекватного діагностування, медикаментозної корекції, а часом і оперативного втручання.

    Але є й захворювання, з якими люди нечасто звертаються. Наприклад, стресове нетримання сечі у жінок. Як правило, у жінок після 40 років є такі проблеми. До того ж, цей патологічний стан ще й супроводжується значними психоемоційними порушеннями. Статистичні дані підтверджують, що біля 30% жінок середнього і літнього віку страждають від цієї недуги. Часто такі жінки ізолюють себе від соціуму, стають замкнутими. Інколи це призводить навіть до неможливості вийти з дому. Нерідко жінки живуть із цим роками, бо просто встидаються звернутися до лікаря. Або йдуть до гінекологів, а ті і нічим допомогти не можуть, і до уролога не направляють. Хоча ця хвороба лікується – як медикаментозно, так і оперативно.

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!