Перші вибори для ще трьох ОТГ

  • 24 грудня в Україні відбулися перші вибори в 51 ОТГ, зокрема і в трьох на Івано-Франківщині: Делятинській (Надвірнянський р-н), Войнилівській (Калуський р-н) та Спаській (Рожнятівський р-н).

     Делятинська ОТГ

    Чи не найбільший інтерес у всіх викликали вибори саме в цій ОТГ. Це й не дивно, адже громада розташована в гірській місцевості, по дорозі на гірськолижний курорт «Буковель». До того ж Делятин називають воротами у Карпати.

    До Делятинської ОТГ увійшли села Заріччя, Чорні Ослави, Чорний Потік та, власне, селище Делятин. Загалом, громада досить велика – об’єднує 17 098 мешканців. Згідно з перспективним планом, до неї мали увійти також Білі Ослави, та вони відмовились.

    Ще у жовтні минулого року в Делятині відбулися громадські обговорення щодо формування громади. Тоді виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук стверджував, що Делятинська ОТГ після об’єднання матиме чималі фінансові переваги. Її загальний бюджет становитиме приблизно 62 млн. грн., з яких 10 млн. – власні надходження, 8 млн. – базова дотація, 33 млн. – освітня субвенція і 12 млн. – медична. Для порівняння він звернув увагу на те, що торік всі села, які належать до потенційної Делятинської ОТГ, мали загальний бюджет 4 млн. гривень.

    Тож за посаду голови громади змагалися аж сім кандидатів: п’ятеро самовисуванців та по представнику від партій «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та «Українське об’єднання патріотів – УКРОП». Цікаво, що у виборчому списку були два Богдани Клим’юки. Один – сільський голова Заріччя, а інший – лікар Надвірнянської ЦРЛ.

    Явка виборців виявилася невисокою – 43,3%. Згідно з результатами голосування, у лідери вирвалися чотири кандидати, а перемогу здобув 29-річний Богдан Клим’юк, самовисуванець, сільський голова Заріччя. За нього проголосували 2242 виборці (39,6%). Друге місце зайняв Іван Козловський (УКРОП) – 1124 голоси (20%), третє – Михайло Ерстенюк (БПП) – 1056 голосів (19%), а четверте – Петро Якимець (самовисуванець) – 966 голосів (18%). Решта кандидатів – Роксолана Іваніщак, Віктор Дейнега та Богдан Михайлович Клим’юк – не набрали навіть 1% голосів.

    У Делятинській селищній раді зафіксовано унікальний випадок: 22 з 24 депутатів є самовисуванцями.

    Втім не обійшлось і без скандалів. Ще до виборів Радикальна партія Олега Ляшка вимагала зняти з посади голови Надвірнянської районної виборчої комісії Ярослава Лесюка, який пройшов за їхньою квотою. Зрештою, Лесюк склав повноваження та став довіреною особою одного з кандидатів, а райвиборчком очолив інший представник Радикальної партії Тарас Дунець.

    «На мене як на голову Надвірнянської районної виборчої комісії робляться спроби адміністративного тиску та впливу і чиняться певні дії у вигляді шантажу з метою усунення та заміни мене на посаді голови виборчої комісії суб’єктом подання – Радикальною партією Олега Ляшка», – написав Лесюк у своїй заяві. Раніше, 17 листопада, він також заявляв, що член Делятинської сільської виборчої комісії від Радикальної партії Ляшка викрала з його кабінету виборчі документи. Хоч партія такі звинувачення відкидала, але цю жінку виключили зі складу виборчкому.

    Також голова Делятинської СВК Галина Жигалюк заявляла про погрози. Мовляв, з нею зустрілися люди, які мали своє бачення розподілу округів. Коли ж комісія поділила їх не так, як вони хотіли, то їй погрожували.

     Войнилівська ОТГ

    До Войнилівської ОТГ увійшли: смт Войнилів, села Довпотів, Дубовиця, Середня, Перевозець, Кудлатівка, Павликівка і Слобідка. Загалом – 6501 мешканець.

    У голосуванні взяли участь 65% виборців. Втім єдину ДВК у Войнилові відкрили з запізненням у зв’язку із затягненням процедури ранкового засідання.

    За крісло голови громади в ОТГ боролися аж вісім кандидатів – три самовисуванці та по представнику від УКРОПу, Народного руху України, «Самопомочі», Радикальної партії та БПП «Солідарність». Впевнену перемогу здобула Мар’яна Масляк, молодий голова Перевозецької сільради від УКРОПу. За неї проголосували 1815 виборців. Голова Войнилівської сільради Володимир Рудий від «Солідарності» набрав 625 голосів.

    Проте 14 січня у Войнилівській ОТГ будуть перевибори. Адже у двох округах кандидати набрали однакову кількість голосів.

     

    Спаська ОТГ

    До Спаської ОТГ увійшли села Спас, Підсухи, Погорілець та Луги, де загалом проживають 3146 мешканців.

    У голосуванні взяли участь 60% виборців. Втім боротьба за посаду голови ОТГ тут вже не була така напружена – змагалися лише троє кандидатів. Перемогу здобув Микола Медвідь, який до того вже двічі очолював Спаську сільраду. За цього представника «Солідарності» віддали 1031 голос. За самовисуванця Василя Максиміва проголосували 279 виборців, а за представника «Свободи» Богдана Дубровного – 271.

     Підсумки від «ОПОРИ»

    Спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» відзначили такі основні порушення: агітматеріали в день голосування; спроби виборців отримати виборчий бюлетень без паспорта; процедурні порушення з боку дільничних виборчих комісій під час проведення голосування, підрахунку голосів та транспортування виборчої документації. Однак, як зазначають в «ОПОРІ», це не мало масового характеру і на хід голосування та підрахунок голосів не вплинуло.

    Втім Громадська мережа звертає увагу на необхідність більш ретельного підходу до професійної підготовки членів ДВК з боку суб’єктів виборчого процесу, які делегують кандидатури до складу виборчих комісій. Це дало б змогу уникнути низки процедурних порушень, зокрема під час підрахунку голосів та транспортування виборчої документації, а також технічних помилок у протоколах.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!