Пішки до Матері Божої

  • Щороку у липні сотні прочан з України та Польщі приходять до Чудотворної ікони Матері Божої, копія якої є у костелі Благовіщення в селищі Більшівці Галицького району, а оригінал – у Гданську, в костелі св. Катерини.

    Давній костел

    Костел Благовіщення є однією з найвизначніших і найбільш збережених пам’яток пізньобарокової архітектури ХVІІ-XVIII ст. Первісно у 1624 р. на цьому місці був збудований дерев’яний костел. Фундатором його будівництва вважався тогочасний власник цих земель – польський коронний гетьман Мартин Казановський, за розпорядженням якого тут також було споруджено монастир кармелітів. Під час війни у 1655 р. костел та будівлі монастиря були зруйновані.

    Будівництво мурованого храму, який зберігся і досі, розпочав у 1718 р. Ян Ґалецький, полковник війська Польського, як вдячність за чудотворне оздоровлення. Згідно з наданим привілеєм папи Климентія XIII, 18 серпня 1777 р. відбулася урочиста коронація ікони Матері Божої Більшівцівської. Визнання головою Католицької Церкви чудотворності цієї ікони, а відтак і її коронація були найважливішими подіями в історії цього місця.

    Проте протягом своєї історії храм не раз був зруйнованим. Найбільшої руйнації костел зазнав під час Першої та Другої світових воєн. Однак у 2001 році він повністю відновив свою діяльність і ним почали опікуватися ченці-францисканці.

     

    Понад півтисячі паломників

    Вшанувати Матір Божу Більшівцівську прочани приходять кожного року, тут часто відбуваються реколекції та зустрічі молоді, а в липні – великий відпуст. Тож 8 липня до Більшівців прибули паломники римо-католицького обряду зі Львова, Івано-Франківська, Снятина, Тернополя та Польщі. Вони подолали чималий шлях, замислюючись над словами з Євангелія від Матея (5,7), адже тема цьогорічного паломництва «Величає душа моя Господа: таємниця Діви Марії, яку потрібно відкрити, прийняти і нею жити».

    За традицією, Львівський митрополит, архиєпископ Мечислав Мокшицький хоча б на день приєднується по черзі до кожної з груп, щоб разом з ними молитися та долати шлях до Матері Божої. Першого дня паломництва митрополит відвідав львівську групу, наступного – очолив урочистості у Летичеві, а в п’ятницю, 7 липня, вже зустрічав у Підгайцях паломників з Тернополя. Після кількох десятків кілометрів він попрощався з ними та приєднався до групи зі Снятина. У Єзуполі Тисменицького району митрополит відслужив Святу Месу та повернувся до Львова, щоб на другий день зустрітися з усіма паломниками вже у Більшівцях.

  • Архиєпископ дуже тішиться, що кожного року кількість людей в групах збільшується. Цього року до Більшівців прибуло 260 паломників зі Львова, 150 – зі Снятина та Заболотова, 60 – з Тернополя і трошки менше з Івано-Франківська. Серед них багато монахів, молоді та дітей. Були й такі, які в силу певних обставин не змогли йти пішки разом з усіма, але приїхали на Святу Месу, яка відбулася 9 липня. Її очолив митрополит, Львівський архієпископ Мечислав Мокшицький, якому співслужив єпископ-помічник Львівської Архідієцезії Едвард Кава.

     

    За мир та єдність

    Згадали під час Меси і про Росію. У молитвах просили Матір Божу послати в Україну мир та у важкому часі заступилися перед вогняним драконом. «Нехай світла молитва приведе до навернення світу, в тому числі і Росії. Якщо має прийти перемога, нехай вона прийде через Марію», – зазначив Едвард Кава та закликав усіх молитися на вервиці за мир.

    У понеділок, 10 липня, відбувся Фатімський молебень вулицями селища за мир в Україні та світі, а наступного дня – хресна дорога. У середу, 12 липня, після спільної молитви та благословення всі роз’їхалися по домівках. Весь цей час паломники також мали можливість взяти участь у конференціях, попрацювати в групах та прогулятися селищем, в якому колись, за легендами, з’явилась Матір Божа.

    Наталя КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!