В Івано-Франківську відбулась прес-конференція з нагоди старту широкомасштабної акції “Децентралізаційний марафон”, яка охопить усі регіони України, зокрема й Прикарпаття. Захід організували з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України і обласного Офісу реформ.
“Децентралізаційний марафон” – це піврічна акція, яка включає в себе близько 1000 виїзних заходів. На Франківщині їх пройде близько 50.
Регіональні консультанти інформуватимуть людей про переваги децентралізації, роз’яснять яким чином об’єднуватимуть громади, проконсультують і допоможуть підготувати необхідні документи та проекти рішень, стверджує Олег Войтичук (виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України).
Організаторами вже було проведено близько 20 інформаційних поїздок за літній період. Дану ініціативу підтримує Кабінет Міністрів України.
Зустріч з лідерами об’єднаних територіальних громад (ОТГ) і свідомими і активними жителями зможе розширити коло прихильників децентралізації.
Валерій Крецул (керівник апарату Івано-Франківської ОДА) переконаний, що найкращим прикладом для цього стануть уже створені громади, які успішно функціонують сьогодні. Але переконаний, що цей процес рухається надто повільно. До слова, минулого року на території Прикарпаття об’єдналось тільки три територіальні громади, в той час як цьогоріч об’єдналась тільки одна. Валерій Крецул попереджав, що в процесі децентралізації буде супротив керівних еліт, адже коло повноважень звузиться, а деякі чиновники залишаться без посад.
Директор Офісу реформ Руслан Панасюк стверджує, що цього року процес створення ОТГ завершиться до кінця серпня, адже це надасть громадам величезну вигоду у 2017 році. В зв’язку з цим саме зараз запускають марафон децентралізації.
Панасюк переконаний, що до кінця 2016 року вдасться об’єднати 20 громад.
Близько шести громад готові об’єднатись уже сьогодні, в той час, як 33 ОТГ далекі від питання об’єднання.
Сьогодні потрібно розвіяти міфи про те, що при створенні ОТГ закриватимуть школи, садки, фельдшерські пункти, бібліотеки тощо, люди переживають, що це призведе до скорочення робочих місць, стверджує регіональний консультант Марія Баран.
Юрій Стефанчук (консультант з фінансових питань) ділиться, що 2015 рік був окреслений роком бюджетної децентралізації. Всі об’єднані громади показують, що фінансові ресурси в ОТГ зросли.
Метою марафону організатори називають активізацію та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних громад.
“Хто сяде в тюрму за напівутворену Білоберізьку ОТГ ?” – Василь Скрипничук.