Цукровий діабет: чому потрібно прислухатися до свого організму?

14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом.  Дата обрана невипадково – на знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Федеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Починаючи з 2007 року, відзначення цього дня відбувається під егідою Організації Об’єднаних Націй.

А вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений Міжнародною діабетичною федерацією і ВООЗ 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі.

Що це за хвороба?

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і триває впродовж усього життя. Чітко прослідковується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія. Розрізняють цукровий діабет І типу (інсулінозалежний) і цукровий діабет ІІ типу (інсулінонезалежний). Катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукровим діабетом ІІ типу, частка якого становить понад 85% всіх випадків.

Цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії: за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 347 мільйонів людей у світі хворі на діабет, а до 2030 року їх кількість може перевищити 530 млн.  Діабет – одна з провідних причин передчасної смертності, оскільки часто призводить до ампутації кінцівок, втрати зору, ниркової недостатності та провокує серцево-судинні захворювання.

Згідно з українською статистикою, близько 1,3 мільйона жителів нашої країни хворі на цукровий діабет. Однак багато українських лікарів-ендокринологів переконані, що діабетиків серед українців в 2-2,5 разу більше, ніж показує офіційна цифра. Через нестачу знань більшість із них не підозрює про свій діагноз, поки не почнуть розвиватися ускладнення.

Як виявити ознаки хвороби?

Багато ознак розвитку діабету видно неозброєним оком. Якщо вчасно звернути на них увагу, важких наслідків хвороби можна уникнути.

Запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того, як буде проведено аналіз крові на рівень цукру.  Досить прислухатися до свого організму. Отож, які ознаки і сигнали організму повинні насторожити?                                                                    

Ожиріння. Причина цукрового діабету – високий вміст глюкози в крові, викликаний нестачею гормону інсуліну, який перестає вироблятися підшлунковою залозою (діабет І типу) або його вироблення порушене (діабет ІІ типу). 90% хворих страждають на діабет ІІ типу. У людей з ожирінням цукровий діабет або вже є, або з’явиться найближчим часом, якщо вони не нормалізують вагу. Надмірна вага знижує чутливість клітин до інсуліну. Нечутливість до інсуліну свідчить про розвиток цукрового діабету II типу. Залишаючись у крові, глюкоза руйнує судини, і людині загрожують гангрена, інфаркт, інсульт.

Підвищений апетит і потяг до солодкого. Головному мозку для живлення потрібна глюкоза. Після прийняття їжі концентрація глюкози в крові збільшується. Але якщо чутливість до інсуліну порушена, глюкоза не надходить у мозок, а перетворюється на жирові тканини, що додатково збільшує резистентність до інсуліну. А мозок, як і раніше, вимагає їжі, особливо солодкої. Тому людина більше їсть і ще більше гладшає. 

Хронічна втома. Таку приховану ознаку цукрового діабету багато хто намагається пояснити високою завантаженістю, браком сну, неправильним харчуванням, стресами. Насправді при цукровому діабеті підвищена стомлюваність – результат того, що м’язи і мозок не отримують достатньої кількості глюкози.

Через постійну слабкість і підвищений апетит людина, в організмі якої розвивається діабет, менше рухається, тож вага продовжує зростати і ситуація погіршується.

Наявність цих трьох ознак – серйозний привід виміряти рівень глюкози в крові і не відкладати візит до лікаря.

Симптоми цукрового діабету

Крім того, цукровий діабет можна виявити за такими симптомами:

  • посилена спрага, часте сечовипускання. Щоб позбутися від зайвої глюкози у крові, ниркам доводиться посилено працювати, тому людина часто ходить в туалет, особливо вночі. Відчуття спраги виникає тому,  що організм хоче заповнити втрату рідини;
  • швидка втрата ваги. На тлі діабету може відбуватися не тільки швидкий набір ваги, але й стрімка її втрата. Цей симптом особливо характерний для цукрового діабету І типу. Інсулін не справляється з транспортуванням глюкози в клітини, щоб використовувати її як джерело енергії. У результаті організм відчуває голодування і починає видобувати білок з м’язів. Нирки посилено працюють, виводячи надлишок глюкози з крові, що погано впливає на них і також веде до втрати калорій;
  • шкірний свербіж, гіперпігментація, огрубіння шкіри. Виникає в результаті сухості шкіри і порушеного кровообігу. При цьому навіть при нормальному рівні глюкози у людини вже може бути резистентність до інсуліну;
  • повільне загоєння ран. Надмірна кількість цукру пошкоджує кровоносні судини, що ускладнює надходження крові до місця рани і гальмує загоєння;
  • грибкові інфекції (у тому числі постійні вагінальні інфекції жінок). Грибки і бактерії затишно почуваються в середовищі, багатому на цукор;
  • нечіткість зору. При цукровому діабеті можуть виникати розпливчастість зору, відчуття плаваючих предметів і спалахів перед очима. Високий рівень глюкози впливає на форму кришталика. При нормалізації рівня глюкози в крові цей симптом може зникнути;
  • оніміння, печіння в кистях і стопах, набряклість. Діабет може пошкодити нервові закінчення. Якщо ці симптоми з’явилися недавно, то контроль над рівнем цукру дозволяє від них позбутися.

Норми цукру в крові і відхилення

Існує й предіабет, тобто стан, коли вуглеводний обмін порушений, але ще не настільки, щоб цю патологію називати діабетом.

Є затверджені критерії діагностики, які визначають порушення толерантності до глюкози: це коли показник цукру крові вищий від норми, наприклад, понад 5,6, однак не сягає 6,5 (визначається натщесерце). Порушення толерантності до глюкози, навіть за відсутності цукрового діабету, повинно насторожувати.  

Явний цукровий діабет – це такий стан, при якому рівень цукру натщесерце понад 7 ммоль/літр.  

Крім того, існує і такий контрольний показник, як глікований гемоглобін (глікогемоглобін, HbA1c, глікозильований гемоглобін) – біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період (до трьох місяців), на відміну від вимірювання глюкози у крові, яке дає уявлення про її рівень тільки на момент дослідження. Якщо результат понад 5,6 і менше 6,1 – це предіабет. Тут слід задуматися про зміну способу життя. Понад 6,5 – це вже цукровий діабет.

Підступність цукрового діабету – у відсутності симптомів на ранніх стадіях, адже багато хворих приходять до лікаря лише з появою ускладнень. Будьте уважні до свого здоров’я!  Не затягуйте з походом до лікаря! Якщо вас турбує здоров’я – потрібно перевіритися!

 

С.М. КОРЖЕНЬОВСЬКА, лікар-ендокринолог                                                

 

 

 

 

 

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!