Вага костюмів – до 20 кг: як на Прикарпатті в покутському селі Маланку водили

  • Із давніх-давен обряд Маланки в селі Белелуя розпочинають 13 січня, напередодні Старого Нового Року, свята Василія. З самого ранку учасники автентичної переберії, яку благословляє місцевий священник, йдуть колядувати від хати до хати, де живуть дівчата на виданні.

    За традицією, участь у маланкуванні беруть лише хлопці, що переодягаються у різних персонажів.  У  святковому магічному обряді, яскравому костюмованому дійстві, беруть участь одні ж і ті традиційні персонажі – Маланка і Василь, які є головними, а ще дід, баба, ведмідь, чорт, жид, смерть, шандарь (поліцай) та лікар, пише «Галицький кореспондент» з посиланням на Снятинську міську раду.

     Найбільш вражаючими є ведмеді, їх костюми споконвічно виготовляють із очерету, і вага їхня може сягати до двадцять кілограм. Ще одна особливість белелуйської переберії – розмальовані тканинні маски нечистої сили – чортів,  а також смертей. Виглядає все це незвично, трохи страхітливо, але дуже колоритно.

     Уже ближче до полудня в Белелуї біля Народного дому в центрі села збираються маланкарі з трьох кутів села.

     Родзинкою свята є так звана борінка – велика битва маланкарів з трьох сільських кутів. Спочатку процесія збирається біля Народного дому, що в центрі села. Туди ж сходяться всі глядачі, прибулі гості та три групи Маланок з кутів  Берестова, Соківна, Великий кут. Далі, після частувань і фотосесій, весь люд разом з маланкарями прямує до футбольного поля на околиці села, де відбувається традиційна борінка. На поле сходиться багато народу, від малого до старого, усі утворюють велике коло. Першими битися виходять два ведмеді, ведучи за руки малих ведмежат.. У двобої перемагає той, хто першим вкладе на землю супротивника.

    До теми: В Івано-Франківському медичному університеті студенти водили Маланку (фото)

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!