Цей день в історії Прикарпаття. 21 липня

 • – 21 липня вшановується пам’ять святого великомученика Прокопія.

   Святий Прокопій – християнський великомученик 4-го століття зі Святої Землі. Був читцем при церкві в Скитополі (сьогоднішній Бейт-Шеан, Ізраїль), проганяв злих духів покладанням рук. Став першим мучеником за Христову віру в Палестині.

  У народі святого Прокопа називали Жнивником, оскільки у цей час починали в’язати снопи. За народними спостереженнями, з 21 липня починається найсильніша спека.

  ПОДІЇ

  – 21 липня 1759 р. – почалася перебудова вірменського костелу в Тисмениці, який у ході російсько-турецької війни був пограбований і спалений московськими військами. Перебудова здійснювалася за проектом архітектора Шліцера, коменданта Станіславської фортеці, у вигляді фортеці з двома вежами, дзвіницею, в неороманському стилі. Миколай Потоцький у 1764 р. пожертвував на будівництво цього костелу 19000 польських злотих. У пам’ять про це на мармуровій таблиці було написано: «Memento Nicolai Potocki».

  – 21 липня 1773 р. – цісарським патентом заборонена діяльність єзуїтського ордену. Восени єзуїтський костьол у Станиславові офіційно закрили. Його приміщення планували передати гімназії.

  – 21 липня 1912 р. – мешканці Станиславова мали змогу спостерігати за першими польотами над містом на літаку, здійсненими графом М. Скіпіо дель Кампо. Політ тривав 12 хвилин і викликав величезне захоплення городян.

  М. Скіпіо дель Кампо

  – 21 липня 1924 р. – Станіславський нафтоперегінний завод, організований 1900 р., перейшов у власність акціонерного товариства «Габер і компанія».

  – 21 липня 1934 р. – розпорядженням Міністра внутрішніх справ Польщі «Про поділ повіту Рогатинського у воєводстві Станіславівському на сільські гміни» 1 серпня 1934 року в Рогатинському повіті були утворені такі сільські ґміни: «Большовце, Букачовце, Бурштин, Журув, Кнігиніче, Конкольніки, Конюшки, Ліпіца Дольна, Подкамєнь, Пукув, Рогатин».

  – 21 липня 1935 р. – відбулася нарада жіноцтва Коломийського повіту в справі виборів до сейму та ролі жінки у громадському житті. Виступила сенаторка Ольга Кисілевська.

  – 21 липня 1941 р. – політична служба ОУН(Б) підготувала відповідь на заяву рейхсміністра закордонних справ німецько-фашистської окупаційної влади, що проголошення незалежної Української держави «не має жодного конституційного значення». У документі зазначалося, що державна самостійність України не підлягає дискусії, тому «проголошення української державності у Львові – це вже існуючий і довершений факт. Всі акти з цього моменту виконуються від імені української держави. Це стосується всієї української, вже визволеної, національної території».

  – 21 липня 1948 р. – розпочато буріння глибокої розвідувальної свердловини № 256-Битків. Роботи тривали три роки і в 1951 р. з глибини 1808 метрів отримали промисловий приплив нафти – 22,9 тонн на добу.

  – 21 липня 1997 р., Львів – розпочався Всесвітній з’їзд українських вояків-ветеранів УПА.

  ІМЕНИНИ: Прокопій, Кирило, Панкрат

   

  НАРОДИЛИСЯ

  – 21 липня 1946 р. – у Коломиї народився Віктор Боярський – кандидат у майстри спорту з важкої атлетики, суддя республіканської категорії.

  – День народження Сергія Романюка (1953) – народного артиста України (1998), відомого кіноактора, актора Івано-Франківського обласного музично-драматичного театру.

  Сергій Романюк

   

  ПАМ’ЯТАЄМО

  – 21 липня 1941 р. – у Кракові помер відомий український письменник Богдан Лепкий («Видиш, брате мій», цикл історичних романів про Мазепу – «Мотря», «Не вбивай», «Батурин», «Полтава», «З-під Полтави до Бендер»). Бував на Прикарпатті, у 1930–1939 рр. проживав у с. Черче –  спочатку в пансіонаті «Роксоляна», з 1933 р. – на віллі «Богданівка».

  Богдан Лепкий

   

  ЦІКАВО

  – 21 липня 1992 р. – уранці сторожовий корабель Чорноморського флоту СКР-112 (командир екіпажу – капітан-лейтенант Сергій Настенко) підняв український прапор і вирушив із Донузлава до Одеси з метою увійти до складу ВМС України.

  Це було наслідком принизливого ставлення на Чорноморському флоті до тих, хто прийняв присягу народу України. Незважаючи на Дагомиську угоду, на кораблях і в частинах посилився тиск на українців. Частині офіцерів, які присягнули Україні, безпідставно не присвоювали наступні військові звання, виключали неблагонадійних зі списків на отримання житла.

  Російська сторона намагалася атакувати СКР-112 з води і повітря. Але відповідь капітана другого рангу Миколи Жибарєва, який очолив повстання, на спробу сил ЧФ «усіма силами зупинити корабель і повернути на базу» була така: «Я йду під державним прапором України в її територіальних водах і прямую в український порт Одесу. На провокації відповідати не буду, але готовий себе захищати».

  В Одесі екіпаж СКР-112 вітали як героїв.

  У 1996 р. СКР-112 розрізали на брухт, попри спроби патріотичних сил перетворити легендарний корабель на музей (за матеріалами http://ledilid.livejournal.com/236963.html).

  Микола Жибарєв

  «Разітєльний» переслідує СКР-112

                                            Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк

   

   

   Читайте також:

  Цей день в історії Прикарпаття: 1 липня2 липня3 липня4 липня5 липня6 липня7 липня8 липня9 липня10 липня11 липня12 липня13 липня14 липня15 липня16 липня17 липня18 липня19 липня, 20 липня

  Цей день в історії Прикарпаття: СіченьЛютийБерезеньКвітеньТравеньЧервень

  21.07.2015

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!