Як не набрати вагу під час свят: 10 порад від тренерів та дієтологів

  • Як не набирати зайві кілограми і завжди бути у формі? Особливо актуальним це питання є в період новорічних свят, коли столи переповнені різноманітними стравами, які, на жаль, не завжди є низькокалорійними та корисними. Дотримуватись дієти і режиму тренувань в цей час важко. Що ж робити в таких ситуаціях? «Галицький кореспондент» зібрав найкращі поради тренерів та дієтологів, як вберегти фігуру під час святкувань.

    Взагалі, стежити за своєю фігурою та здоров’ям потрібно весь рік, а не лише до конкретної дати чи події. Але багато хто починає худнути саме після новорічних свят та Різдва, адже літо не за горами і хочеться виглядати гарно.

    Порад, як не набрати зайвих кілограмів, море. Ми розпитали у тренерів та дієтологів, які з них найбільш дієві.

    Норма калорій на день: що це таке?

    Владислав Матейко, тренер фітнесклубу «Ідеал Спорт», каже, що найкращим способом зберегти фігуру є підрахунок калорій. За допомогою спеціальних формул ви розраховуєте свою норму калорій для нормалізації ваги і дотримуєтесь її. Для кожної людини вона є індивідуальною, адже залежить від низки факторів: ріст, вік, швидкість метаболізму тощо.

    Можна під час свят вживати будь-яку їжу і при цьому не набрати жодного кілограма за умови, якщо ця їжа за калорійністю не виходить за межі норми.

    «Не йди в гості голодним!»

    «Досить відома порада: перед кожним прийомом їжі випивати склянку води. Вона заповнює шлунок і створює відчуття насиченості», – зазначає Ольга Іванчук, лікар-дієтолог у «Першій приватній дитячій поліклініці».

    Випивши склянку води, ви обманюєте мозок, і їсти хочеться не так сильно, тож з’їдаєте менше.

    У народі досить поширеним є правило, що в гості не можна йти голодним. Популярна телеведуча Ольга Фреймут розповідала, що перед тим, як вона йшла в гості, мама годувала її манною кашею, щоб їй у гостях не хотілося багато їсти. І справді, якщо за святковий стіл сідаєш неголодний, то з’їси набагато менше.

    Фізична активність – панацея для схуднення?

    Карантинне життя, на яке накладеться майже місяць висококалорійних новорічних свят, несе для багатьох великий ризик набрати ті ненависні зайві кілограми, які для декого виявляться непозбутніми.

    «Ясно, що одним лише обмеженням у харчуванні не обійдешся. Фізичну активність ніхто не скасовував», – переконана лікар-дієтолог Оксана Скиталінська.

    Дієтологиня каже, що фізична активність для людини, яка веде звичайний спосіб життя, тобто малорухливий, має становити 50 хвилин вправ 6 днів на тиждень. Стереотипного «двічі на тиждень» буде мало.

    Щоб підтримувати свій метаболізм у нормальному стані, варто бути активним впродовж усього дня: багато гуляти, при нагоді завжди йти пішки, а не їхати транспортом.

    Голодувати корисно?

    Підрахунок калорій, активність – це все зрозуміло, але як бути тим, хто не хоче рахувати калорії? «Ми вже розібрали, що набір ваги відбувається через переїдання: систематично, регулярно, на постійній основі. Тому ще одна корисна порада: слід вставати з-за столу трішки голодним. Проте недоїдати треба грамотно», – стверджує Віктор Мандзяк, професійний тренер.

    Він додає, що контроль порцій є одним з найкращих способів у боротьбі з голодом. Тоді на допомогу нам приходять білки та клітковина. На практиці в день недоїдання ви маєте харчуватись овочами, нежирним м‘ясом, рибою, а на вечір можна трохи кефіру. Головне – змусити організм витратити той жир, який є у тілі.

    Жодне застілля не минає без алкоголю. Шампанське і вино є чи не найпопулярнішими напоями, особливо в новорічні свята. Хоч алкоголь не містить жодних поживних речовин, не варто думати, що калорій там також немає. Ні, вони є. Це так звані «пусті калорії». Якщо не можете обійтись без міцного напою, тоді надайте перевагу незначній кількості (до 150 мл) сухого червоного вина.

    «Без води ні туди, ні сюди»

    Чи не на кожному кроці лікарі, тренери та дієтологи говорять про користь води для організму, і це правда!

  • Дієтологиня Оля Тильчик, яка схудла на 62 кілограми, вважає, що достатнє вживання води має стати звичкою.

    «Раніше я не пила води зовсім. Зранку філіжанка кави, вдень – горнятко чаю, та й все. А від звичайної води мене нудило, тільки могла пити солодку, але користі з неї жодної».

    Вода не містить калорій, але є для нас чи не найпоживнішою. Вона допомагає регулювати температуру тіла, доставляти поживні речовини до клітин організму. Особливо вода впливає на стан шкіри.

    Крім того, як було сказано раніше, склянка води перед сніданком, обідом чи вечерею допоможе спожити набагато менше їжі, тому що наповнює шлунок і створює відчуття ситості.

    Детокс – спасіння для організму?

    Люди досить часто «зашлаковуються» під час новорічних свят, тому після переїдання доцільним буде провести детоксикацію організму. Для цього варто пити багато води, а у кого здоровий шлунок, можна додати скибку лимона.

    Фітнестренерка та дієтологиня Ірена, відома в Instagram під ніком irena_sportpro, рекомендує впродовж дня випити детокс-смузі зі шпинату, ківі та яблук.

    Після очистки організм звільниться від усіх токсин і функціонуватиме краще.

    Здорова альтернатива

    Не таємниця, що усі страви, які готуються на період свят, не є найкориснішими: жирне, смажене, залите майонезом. Така калорійна бомба залишить слід як на фігурі, так і на самопочутті.

    Лікар-дієтолог Ольга Іванчук радить замінювати такі продукти, як майонез, на грецький йогурт чи сметану. Замість ковбаси, шинки та копченого краще приготувати м‘ясо на грилі чи рибу, а також овочі. Шлунок не буде перевантажений, і ви почуватиметесь здоровіше.

    Їсти треба повільно

    Коли людина дуже голодна, вона намагається їсти якомога швидше і, як наслідок, з’їдає більше, ніж потрібно, оскільки не контролює відчуття голоду.

    Владислав Матейко зазначає, що відчуття ситості настає через 20 хвилин після прийому їжі. Саме тоді в мозок надходить сигнал, що шлунок повний. Тому краще їсти повільно, насолоджуватись кожним шматочком і, звісно, не допускати відчуття сильного голоду.

    ***

    Усі ці поради є умовними, оскільки організм кожної людини індивідуальний і потребує особливого підходу.

    Дбати про своє здоров’я та фігуру слід постійно, а не лише перед святами чи після них. І найголовніше: якщо вже так сталось, що ви переїли, не картайте себе, адже ситуації це не змінить, а настрій зіпсує.

    Уляна ПИЛИПЕЦЬ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!