Ґвалт навколо інтернату

  • Днями керівник місцевої благодійної організації заявив про численні порушення прав дитини і недбальство в Залучанському дитячому будинку-інтернаті, що на Снятинщині. Працівники закладу обурені безпідставністю звинувачень, а представники обласної влади обіцяють негайно розслідувати ситуацію.

    Не радимо матеріально допомагати

    «Дітей в інтернаті купають в одній і тій самій воді; працівники їдять дитячу їжу; одяг крадуть у той самий день, коли його передали благодійники; дітей рідко виводять надвір; фізичної реабілітації немає – є діти, які просто лежать; у багатьох дітей від лежання сформувався вивих тазостегнового суглоба; дітей, які хочуть рухатися, навмисно обмежують у ліжках…»

    Нещодавно очільник БО «Українська благодійницька мережа» (УБМ) Василь Футерко опублікував у соцмережі гучну заяву про те, що УБМ тимчасово призупиняє надання матеріальної допомоги Залучанському дитячому будинку-інтернату – закладу ІІІ-IV профілю, де мешкають діти й молоді особи з найскладнішими фізичними та психічними вадами, від яких відмовилися батьки. Таких закладів в Україні є лише кілька.

    Василь Футерко пояснив, що рішення зумовлене безперервним нехтуванням прав дітей, байдужістю і зловживаннями з боку адміністрації та працівників дитбудинку. Керівник організації також зазначив, що подасть звернення з пропозицією про звільнення з посади директора Залучанського дитячого будинку-інтернату Миколи Сухолиткого, а також передасть до правоохоронних органів наявні матеріали про порушення прав дітей та інші зловживання, які кояться в інтернаті. При цьому наголосив, що значна частина цих матеріалів уже є в правоохоронних органів і буде надсилатися їм повторно.

    Призупинення передання матеріальної допомоги жодним чином не стосується відвідувань дітей волонтерами, які будуть продовжуватися, а також програм сприяння усиновленню та доброчинної ініціативи «Літні Янголи» (щотижня у п’ятницю, суботу і неділю охочі пенсіонери на платній основі допомагають доглядати за вихованцями Залучанського інтернату).

    «Наполегливо не радимо передавати жодної матеріальної допомоги у дитбудинок до зміни адміністрації, якщо ви не впевнені (не можете за цим простежити) у її подальшому використанні за цільовим призначенням», – зазначила координатор «Літніх Янголів» Віра Гаврильців.

    залуччя 6

    Останнє китайське попередження

    «За останніх кілька тижнів я говорив про це часто, але у приватних бесідах, – розповідає Василь Футерко. – Значна частина проблем неодноразово порушувалась, в тому числі й максимально публічно. Та коли я остаточно переконався, що останнє китайське попередження не діє, вирішив викласти усе, як є».

    У банний день, який відбувається раз на тиждень, дітей купають у тій самій воді. «Купили додатковий бойлер для нагрівання води, пропонували іншу допомогу – все одно нічого не міняється, – каже Футерко. – 20 людей – в одній воді. Таке купання ще й сприяє передачі захворювань». Економія води чи звичайні лінощі? Благодійник схиляється думки, що причина в останньому.

    Василь Футерко також стверджує, що працівники їдять дитячу їжу. Навіть няні, які безпосередньо доглядають дітей, регулярно дозволяють собі їсти ту їжу, що призначена для дітей. Добра їжа у вихованців є лише тоді, коли присутні волонтери. В інший час якість їжі незадовільна (м’ясо, соки, фрукти – рідко). Переважно дають класичний набір «по-залучанськи»: буряк, картоплю та щось схоже на перемелені кості із залишками м’яса, іноді –котлети.

    Багато одягу, який благодійники передають для дітей, крадуть майже одразу, стверджує Василь Футерко. Представники УБМ уже давно масово не передають одяг та іграшки. Бо переконані, що до дітей вони все одно не дійдуть. «Недавно благодійники передали одяг, а коли вже їхали (тобто в той самий день), то побачили працівницю інтернату, яка, абсолютно не ховаючись, йшла по селу в одній з переданих одежин», – пригадує Футерко. Одягу передавали дійсно багато, однак узимку, коли хотіли взяти дітей на прогулянку, виявилося, що у них чомусь немає верхнього одягу. Керівник БО зазначає: у разі слідства наявність переданого одягу можна буде перевірити за відповідними актами.

    Зуби дітям особливо не чистять. Це роблять лише деякі добросовісні працівники або ж діти, які можуть самі виконати цю процедуру. Такого висновку дійшла комісія лікарів ще минулого року. Згідно з інформацією ДОЗ Івано-Франківської ОДА від 31.05.2016 р., в усіх 39-ти неповнолітніх вихованців виявили неналежний стан ротової порожнини. А ще ж є 85 повнолітніх, яких не обстежували. Окрім цього, у звіті представників уповноваженого Верховної Ради з прав людини зазначили, що вихованцю, хворому на псоріаз, не надавали допомогу без поважних причин. За цими фактами влітку минулого року порушили кримінальне провадження. Як інформував начальник Снятинського відділення поліції Роман Запоточний, воно й досі відкрите.

    За словами Василя Футерка, коли нарешті вирішили виправляти ситуацію, то не вигадали нічого кращого, як пролікувати дітям зуби за гроші самих дітей, тобто за ті мізерні відрахування, які залишаються на їхніх особистих рахунках. Чомусь не знайшлося безкоштовного лікування для сиріт з інвалідністю, і навіть не пробували залучити допомогу благодійників.

    Активної фізичної реабілітації немає. Чимало дітей мають набутий вивих тазостегнового суглоба, який виник через те, що з ними ніхто не займався. У фахівця з Києва, який був у дитбудинку минулого тижня, склалося враження, що до багатьох дітей взагалі не торкалася рука фізичного реабілітолога. А куди дивилися медики? Чому не діагностували вивих?

    Таким дітям необхідно робити масажі щодня. Натомість вони вже звикли тільки лежати в закритих ліжках з високою боковиною, які, до речі, теж є давньою проблемою. Благодійники вже не раз пропонували для багатьох дітей замінити їх на низькі ліжка, аби вихованці могли самостійно рухатися. Однак така заміна незручна для персоналу, бо з низьких ліжок дітей важче перепеленати, годувати, підіймати з такої висоти. Та й за дітьми, які матимуть можливість самостійно рухатися, потрібно буде постійно наглядати. Це додатковий клопіт.

    З іншого боку, як розповідає жінка з «Літніх Янголів» (своє ім’я не хоче розголошувати), бувають різні випадки. Наприклад, 10-річному Вадиму показаний рух. Але проблема в тому, що він дуже буйний і жінкам просто фізично не вдається з ним впоратися. Мало того, «літній янгол» каже, що перед початком зміни працівниці моляться, аби робочий день минув спокійно – там є дуже важкі діти.

    Басейн не використовується. «Мають чудовий басейн (багато закладів про такий мріють) і не користуються, – розповідає Футерко. – Вже й перевели його на електричне опалення, і наче проблем немає з дезінфікуючими засобами, але басейн все одно не працює». Коли приїжджала комісія, то в басейні перебували діти, які там просто купалися, а не з метою реабілітації. Взагалі, як зазначає Футерко, в Залучанському інтернаті є дуже багато різноманітного обладнання для полегшення догляду за вихованцями, для їхньої реабілітації тощо, але цими інструментами чомусь майже не користуються.

    Також діти рідко бувають надворі. За словами керівника БО, дуже часто, коли заїжджаєш на територію інтернату, нікого немає. Наче всі вимерли. Для персоналу виведення дітей на свіже повітря – наче не частина їхніх безпосередніх обов’язків. Вихованці вже звикли, що прогулянку треба випрошувати.

    Один з найкращих

    Працівники Залучанського дитячого будинку-інтернату обурені такими образливими звинуваченнями, називаючи їх цілковито безпідставними і ганебною наругою над колективом. Стверджують, що до якості їжі не може бути жодних претензій; кожну дитину купають в іншій воді; зуби чистить нянька, бо більшість вихованців самі не можуть, тому стандарт якості виконання цієї процедури є індивідуальний; діти регулярно проходять медогляди; басейн використовують у відповідні години, адже такі водні процедури мають свої протипоказання, наприклад, за годину до та після обіду або ж після припадку. «До нас волонтери приїжджають із США, Нідерландів та багатьох інших країн, – кажуть працівники. – І всі вражені й дякують нам за виконану роботу».

    Директор закладу Микола Сухолиткий припускає, що за допомогою цих наклепів Василь Футерко просто намагається піарити себе і свою організацію. «Він сумнівається в роботі взагалі всіх, крім себе», – додає Сухолиткий.

    Також керівник дитбудинку гадає, що основним поштовхом до гучної заяви благодійника послугувало нещодавнє переведення вихованця інтернату Сашка Корнелюка до обласної психіатричної лікарні №2, що в с. Підмихайлівці на Рогатинщині. Однак туди його направив не Сухолиткий, а районний фтизіатр Людмила Сойчук, адже у хлопця запідозрили закриту форму туберкульозу. Василь Футерко опублікував у мережі цитати зі звіту представників уповноваженого Верховної Ради з прав людини, які 10 лютого перевіряли той заклад. Йшлося про вкрай погані умови утримання пацієнтів психлікарні. Керівник БО також виклав відео, на якому Сашко скаржиться, що його там б’ють і не лікують.

    Як каже Василь Футерко, директор інтернату Микола Сухолиткий формально не причетний до переведення вихованця саме в той заклад. Але він, будучи колишнім заступником Михайла Вишиванюка, міг вплинути на цей процес і посприяти Сашкові. «Він добре знає, що таке психлікарня в Підмихайлівцях, – додає благодійник. – Сашко має дуже легку форму розумової відсталості, він – найуспішніший школяр в інтернаті, й при цьому хлопця помістили в середовище до психічно хворих людей, часом навіть агресивних».

    На думку в. о. директора департаменту соцполітики Івано-Франківської ОДА Віталія Яворського, стан Залучанського дитячого будинку-інтернату можна оцінити на трійку з мінусом, але попри це, заклад є одним із найкращих в Україні. Звісно, великою мірою завдяки зусиллям благодійників.

    Посадовець запевняє, що всі факти звинувачення у зловживаннях обов’язково перевірять – робота в цьому керунку вже стартувала. Але досі критичних зауважень до закладу не було. «Найлегше – зчинити ґвалт і осоромити область, але ж питання потребує детального вивчення. Не можна опиратися лише на пости в соцмережі, – додає Яворський. – Якщо в дітей крадуть чи має місце недогляд, то будемо вживати жорстких заходів».

    За словами івано-франківської волонтерки, яка часто їздила до Залучанського інтернату, Ольги Пітулей, через різні фактори догляд за вихованцями закладу не є на найвищому рівні, але дівчина з упевненістю переконує, що більшість працівників дійсно люблять тих дітей. Інакше вони просто не змогли б там працювати.

    Хвора система

    Віталій Яворський зазначає, що є суттєві зауваження загалом до всіх інтернатів в Україні – проблема в самій системі. А Василь Футерко підкреслює: волонтери, благодійники, добросовісні працівники інтернату і навіть деякі представники обласної влади намагаються зробити те, що у їхніх силах, аби справді змінити умови життя дітей. Не показово до якогось свята, а системно. І йдеться не лише про матеріальне покращення.

    «Однак є ті, які кажуть, мовляв, навіщо взагалі витягувати цих дітей? – обурюється керівник БО. – Ті, які виправдовують свої злодіяння чимось на кшталт «чому ці діти алкоголіків мають багато, а наші діти на це не заслужили?»

    Координатор «Літніх Янголів» Віра Гаврильців наголошує, що, можливо, трохи занадто згущені барви навколо Залучанського інтернату, але часом потрібні кардинальні дії, аби нарешті здійснити революцію в головах, бо зазвичай проблема саме у свідомості людей.

     

    Наталя МОСТОВА

     

    До теми: Колектив Залучанського інтернату відповів на звинувачення франківського благодійника

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!