Коли не можна, але хочеться…

  • Надворі літо, і школярі відпочивають на канікулах. Більшу частину часу діти перебувають без догляду дорослих, в компанії друзів, однолітків або й старших за віком товаришів. При цьому не обходиться без вживання алкогольних напоїв, нехай і неміцних, та тютюнових виробів. “Галицький кореспондент” вирішив перевірити, наскільки важко чи, навпаки, легко в Івано-Франківську підліток може придбати заборонені для продажу неповнолітнім особам товари.

    Такий доступний алкоголь

    Віталію Деркачову 15 років, він погодився взяти участь у нашому експерименті і спробував придбати алкогольні напої та тютюнові вироби в Івано-Франківську. У першому магазині на вул. Мазепи, 11 хлопець отримав відмову. Продавець зауважила, що за порушення закону передбачено великий штраф. Хлопець сказав, що має намір придбати слабоалкогольний напій, але продавець відповіла, що різниці немає.

    А от уже в наступному магазині “Нівроку” на вул. Гординського, 2 на вік хлопця ніхто не звернув уваги. Віталій підійшов до холодильника, взяв пляшку напою “Бренді-кола”, попрямував до каси. Продавець не запитала, скільки йому років, не попросила посвідчення особи – продала товар без будь-яких документів. Крім того, не видала касовий чек.

    На місце прибули працівники поліції, які відразу ж склали протокол, попередили про відповідальність, передбачену законом. У приміщенні магазину немає жодних попереджувальних таблиць про шкоду від паління, вживання алкоголю, особливо неповнолітніми особами. Власник закладу, який відразу нагодився, пояснив, що магазин функціонує лише чотири місяці, а продавець – на випробувальному терміні, працює тільки тиждень.

    Свої дії продавець намагалася виправдати втомою, відсутністю досвіду та великою кількістю відвідувачів. Хоча, окрім хлопця, в магазині перебувало ще двоє людей і особливого навантаження, а тим паче підстави не перевірити вік у молодого покупця у неї не було.

    Крім того, як розповів підліток, його друзям тут і раніше продавали алкоголь. Магазин “Нівроку” розміщений на розі Гординського та Мазепи і має входи з обох вулиць. За кількасот метрів на протилежному боці вулиці – школа №23, тож можна лише припустити, чи не продають тут заборонені для продажу підліткам товари у навчальний період.

    “Я вражена цим фактом, – каже мати хлопця, письменниця Ольга Деркачова. – Магазин поблизу школи, не хочу навіть уявляти, що відбувається, коли діти відвідують навчальний заклад, і що вони можуть тут придбати. Найбільше мене вразило у цій ситуації, що і в продавчині, і у власників є діти. Невже люди не усвідомлюють, що так само, як роблять це вони, хтось в іншому магазині продасть пляшку їхнім нащадкам. Наскільки люди переймаються тими кількома гривнями, які вони на дитині заробили, що й не думають про власних дітей. Вражає, як українці (бо ж спиртне моєму синові продала в українському магазині продавчиня-українка) спокійно нищать своє ж майбутнє і навіть не задумуються над цим”.

    Ольгу Деркачову також вразило те, якою тривалою і складною є процедура засвідчення факту продажу алкоголю неповнолітнім. “Складається враження, що вчителя, який отримав букет квітів на останній дзвоник, легше звинуватити у корупції, аніж притягти до відповідальності людей, які продають дітям алкоголь. Це набагато серйозніша проблема, аніж химерні мурали та обдертий асфальт. З жахом розумію, що все, на що мені залишається сподіватися у цій ситуації, – це на свідомість моєї дитини. А ми і далі розводитимемо руками і дивуватимемося, звідки у нас підлітковий алкоголізм та наркоманія”, – додала вона.

    13487684_901720933284147_1811656386_n

    Порушення та наслідки

    “Від початку року в Івано-Франківську задокументовано 10 фактів продажу алкогольних та тютюнових виробів дітям, в області – 92. Відносно продавців, які вчинили такі правопорушення, матеріали направляються на розгляд адміністративної комісії за місцем проживання порушника, винні особи притягуються до відповідальності відповідно до ч. 2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, – розповідає начальник сектору управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Алла Бойчук.

  • Рішення адмінкомісії разом із копією матеріалів направляється до Державної фіскальної служби для застосування фінансових санкцій до суб’єкта господарювання. Правопорушення тягне за собою штраф та позбавлення ліцензії, наголошує працівник поліції.

    З початку 2016 року за реалізацію спиртних напоїв та цигарок неповнолітнім особам податківцями застосовано штрафних санкцій на суму 54,4 тис. грн., повідомили у прес-службі ДФС в Івано-Франківській області. Крім того, анульовано сім ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, з яких чотири – на алкоголь і три – на тютюн.

    Відповідно до чинного законодавства, продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім карається анулюванням ліцензій та штрафними санкціями. Розмір штрафу, який застосовується до суб’єкта господарювання, складає 6800 гривень. Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону про РРО (реєстраторій розрахункових операцій – ред.), до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту проведення розрахункових операцій з використанням РРО на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи, невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: вчинене вперше – 1 гривня; вчинене вдруге та за кожне наступне – 100 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (послуг).

    Посадові особи та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг притягуються до адміністративної відповідальності органами Державної податкової служби України згідно зі ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення в розмірі від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на осіб, які здійснюють розрахункові операції, та на посадових осіб – від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

     Купити – не проблема 

    У кількох торгових точках на вулиці Чорновола цигарки хлопцеві продати відмовилися. Попри запевнення, що це для дідуся чи тата, продавці відповідали, щоб ті, кому треба, купували самі, а без документа, який посвідчує особу, товар не реалізують. Історія повторилася і в кіоску з тютюновими виробами на багатолюдній зупинці біля поштамту. А от в сусідньому торговому закладі попросили паспорт. Хлопець запитав, чи можна показати документ когось із батьків, й отримав позитивну відповідь. Пред’явив паспорт матері і сказав, що вона зламала ногу, тож він купує цигарки для неї. Попросив пачку “Вінстон”, оскільки їх не було, купив інші. Чек хлопцеві не видали.

    У магазині “Гурман” на вулиці Бачинського, що в самісінькому центрі міста, Віталій придбав ще й слабоалкогольний напій. У продавця питань щодо віку підлітка не виникло. Чек із касового апарату тут також не надали. За кілька днів до того у тому ж магазині хлопця попросили показати паспорт і тоді погодилися продати товар, який не можна реалізовувати дітям.

    Віталій каже, що і в центрі міста, і на околицях купити алкоголь – не проблема. Те ж стосується і цигарок. При цьому документи ніхто не перевіряє. Якщо в магазині не продають алкоголь чи тютюн без документа, можна попросити когось зі старших. Це обійдеться у гривню-дві-п’ять або й задарма. Хоча з огляду на те, що у половині торгових закладів дитині без проблем, питань чи перевірок продали заборонений товар, за який передбачений немалий штраф та інші наслідки, нікого й просити не треба. Не тут, то в іншому місці продадуть алкогольний напій чи пачку цигарок. А потім ті ж продавці констатують сумну статистику зі зростання рівня алкоголізму в країні, не усвідомлюючи, що й самі приклалися до такої тенденції. Все починається з дитинства, і залежність – також…

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!