Нову програму для першокласників розробили ініціативні групи з Facebook

  • За декілька днів – 1 вересня і українські діти йдуть до школи. Для вчителів, батьків, і навіть для бабусь та дідусів цікаво, як вплине реформа освіти в молодших класах на успішність та сприйняття навчання у школі їх дітей та чи готові наші школи до цих змін. Чи є нові адаптовані програми та підручники? Чи наші діти будуть виступати «піддослідними кроликами»?

    На питання, як саме здійснювався відбір викладачів та батьків, які розробляли програму, за якою вчитимуться діти 1-4 класів вже з 1 вересня, Володимир Бахрушин – головний експерт з питань освіти РПР пояснив наступне.

    «Я так думаю, що в першу чергу, все ж таки це була ініціативна група. Був певний процес самоорганізації. Навіть у Facebook були декілька груп, які вже не один рік обговорюють всі ці проблеми і як їх можна вирішувати. І оскільки зараз починається така комплексна реформа, то ось вони «вийшли» на Міністерство і запропонували свою допомогу у розробці нових програм. Міністерство, наскільки я розумію, з цим погодилося і десь там разом з працівниками Міністерства вони попрацювали і винесли це як «чернетку». А далі, щоб долучався будь-хто, хто має таке бажання розмістили проект в інтернеті. Інформація про це була всюди. Понад 4000 людей брали участь у цій роботі.

    Отже, була сумісна робота великого колективу людей. Ми зараз не маємо нового закону «Про середню освіту», тому вони намагалися робити ті зміни, які можна робити в межах чинного законодавства. Тому там нічого особливо радикального немає. Там, наприклад, перенесено щось з одного класу до іншого. Таблиці віднімання, додавання не вчити напам’ять, а просто на прикладах, щоб діти опрацьовували і отримували такі навички. Літературні твори поміняти на інші або авторів. Але відносно змісту освіти немає якихось радикальних змін.

    Початкова школа – це чотири роки. Переважна більшість змін до підручників не будуть стосуватися першого класу. Є підручник, де та сама таблиця додавання і віднімання розміщена щоб її вчити напам’ять і викладачам оцінювати те, як дитина її запам’ятала. А треба просто вміти використовувати ці таблиці, інші методи додавання-віднімання, які вже є у цьому підручнику. Тому, я думаю, зміни будуть стосуватися не того, що потрібні саме підручники, а того, яким саме чином з цими підручниками працювати.»

    Щодо пристосування викладачів до нових програм експерт зауважив, що викладачі теж є різні. «Хтось легко адаптується, дехто взагалі вже багато років самостійно так робить, а комусь, мабуть, доведеться піти на тренінги, додаткові роз’яснення, методичні вказівки. Скоріш всього, це навчання буде на рівні школи чи району, обласних управлінь та інститутів післядипломної освіти.

    За програмою «Нова школа» (яку планується впровадити з 2018 року) передбачається, що до 9-го класу всі будуть вчитися по єдиній програмі. Там можна спробувати, що певні теми можуть бути варіативні, методика викладання, яка більш придатна до конкретного учня і конкретного вчителя, але загалом зміст освіти той самий. А ось старша школа, передбачається, буде профільною.

    Програму «Нова школа» розробляла Академія педагогічних наук, науковці, батьки, педагоги – досить багато людей. Це на сьогоднішній день більш узгоджений проект концепції того, що треба закласти в закон «Про освіту» і в інші нормативні документи. Але це поки для обговорення – не кінцевий варіант.

    Коташевська Тетяна

    Матеріал підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!