Тисячі тонн відходів: депутати облради хочуть покращити екологічну ситуацію у Калуші

Сьогодні, 12 травня, у Калуші розпочалась виїзна сесія Івано-Франківської обласної ради.

Засідання розпочалось з нагородження команд, що перемогли на депутатській спартакіаді. Голова облради Олександр Сич запропонував якось стимулювати команди тих рад, які участі у спартакіаді не брали. Відтак перші три переможці отримуватимуть вагомі призи, наприклад, облаштування спортивного майданчика у громаді на суму у 500 тисяч гривень.

Цього разу сесія присвячена екологічним проблемам області, відтак її вирішили провести у Калуші. Депутати перед сесійним засідання встигли відвідати Домбровський кар’єр та солеві хвостосховища.

«Домбровський кар’єр був єдиним відкритим кар’єром з видобутку калійних руд. На базі цієї місцевої сировини працював хімічний переробний комплекс з хвостовим господарством та магнієвий завод. Крім цього, був побудований хімзавод, розвивалися промислові об’єкти», – каже заступник начальника управління екології та природних ресурсів Андрій Пліхтяк.

На сьогодні переважна більшість із цих підприємств припинили свою діяльність і знаходяться в стані руйнації. Це призводить до економічних й екологічних наслідків, зокрема – до втрати тисяч робочих місць та затоплення Домбровського кар’єру. Руйнуються борти кар’єру по всього його периметру.

Досі не локалізований негативний вплив на довкілля полігону токсичних відходів ТОВ «Оріана-Галев», на якому захоронені відходи із вмістом гексахлорбензолу.

«Питання «Оріана-Галев» вже роками не порушується. Або порушується так, щоб його не вирішити. Останніми роками його розглядають на загальному рівні. Борг підприємства складає більше 5 млрд гривень перед кредиторами. У суді зупинили процес визнання банкрутства та почали процес санації», – каже депутат Андрій Левкович.

Великою проблемою є затоплення Домбровського кар’єру та вимивання розчинних солей, яке різко загострить екологічні проблеми Калуського та Галицького районів.

«Можуть бути втрачені питні водозабори міста Калуш, Калуського та Галицького районів, ймовірне забруднення солями й канцерогенами річки Дністер. Нагадаю, Дністер протікає територією 7 областей України та Республіки Молдова і є джерелом питного водопостачання для більше 10 млн людей», – переконує Андрій Пліхтяк.

Експерт Юрій Садовий каже, зараз питання стосується тисяч, а можливо і мільйонів тонн відходів. Та додає: «Ми спостерігаємо не витоки солей, а те, як бездарно та безповоротно витікають надра. Задля їх видобутку люди за них втрачали життя та здоров’я  які просто викидаються в річку. Ми говоримо вже десятки років про ці кричущі випадки. Всі рішення приймалися в Києві, де просто ділились кошти не на користь громади».

Відтак, задля того, щоб уникнути екологічної катастрофи, депутати просять керівництво країни посприяти у проведенні комплексу робіт. Адже хоч указом президента у 2010 році територію міста Калуш, сіл Кропивник та Сівка-Калуська оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації, з 2012 року жодні роботи тут не проводяться.

Зокрема депутати просять виділити кошти з державного бюджету на зменшення водопритоку, завершити реабілітаційні роботи на території полігону токсичних відходів ТзОВ «Оріана-Галев» та відселити мешканців з території просідання шахтних виробіток.

Читайте також: “Катастрофа наступила, просто ми не помітили”, – експерт про Домбровський кар’єр.

IMG_7940 IMG_7941 IMG_7943 IMG_7945 IMG_7946 IMG_7947 IMG_7949 IMG_7950 IMG_7951 IMG_7952

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!