Убити чи не вбити…

  • Одразу обмовлюсь: не засуджую, не закликаю, не переконую. Лише розповідаю про те, що мені болить. Висновки – за вами.

    Американський письменник, улюбленець мільйонів Джек Лондон міг не народитися. Його мати була на двадцять років молодшою за батька, а той категорично не хотів дитини. Вона відмовилась робити аборт і навіть погрожувала вчинити самогубство, якщо він наполягатиме на своєму.

    Один із найвідоміших футболістів планети Кріштіану Роналду став четвертою дитиною у незаможній португальській родині. Його мати – Долореш Авейру – зізналася, що хотіла зробити аборт, але (за її ж словами) Бог зупинив. Наймолодший небажаний син став одним з найуспішніших людей світу.

    Стіву Джобсу, засновнику знаменитого надкушеного яблучка, пощастило. Його батьки були учнями коледжу. На той час аборти ще були офіційно заборонені, і він отримав шанс народитись. Мати одразу відмовилась від немовляти, і малюк потрапив до прийомної сім’ї.

    Матері відомого італійського співака Андреа Бочеллі лікарі уперто радили зробити аборт, бо, на їх думку, дитина мала народитись калікою. Андреа народився з вродженою глаукомою, а в 12 років повністю осліп, що не завадило йому стати одним з найзнаменитіших співаків сучасності.

    Зірка Голлівуду, найномінованіший на «Оскар» актор Джек Ніколсон з’явився на світ завдяки тому, що його мама, дівчинка-підліток, попри тиск батьків, відмовилася зробити аборт. «Просто дякую, що живий» – говорить у своїх інтерв’ю Ніколсон.

    Це лише кілька найвідоміших прикладів. А таких історій безліч. «Просто дякую, що живу» – кажуть ті, кому дали шанс народитися. А скільком не дали?..

    За підрахунками медиків, статистика абортів в Україні за останні роки суттєво зменшилася. Це відбулося завдяки просвітницькій роботі, поширенню контрацептивів, розвитку державної та волонтерської і благодійної системи підтримки матерів тощо. Але навіть попри це, наша країна займає одне з чільних місць у світі з цією проблемою.

    Не менше 20% жінок в Україні щорічно роблять аборт. Для порівняння, у країнах Східної Європи цей показник складає 14%, а в Західній Європі – 3%.

    Чому українки роблять аборти?

    Причини різні. У кожної жінки свої. Котрась прислухається до думки медиків і робить аборт за так званими «медичними показниками», коли є загроза життю матері або ризик важких захворювань дитини.

    Втім, є непоодинокі випадки, коли всупереч порадам лікарів, жінки все ж народжували, і то цілком здорових дітей. Моя товаришка (імені не називатиму з етичних міркувань) на доволі пізньому терміні вагітності отримала рекомендацію зробити аборт через серйозну ваду розвитку дитини. Вона категорично відмовилась. Зараз її хлопчикові майже 12 років. Він абсолютно здоровий, красивий, розумний і здібний до навчання.

    Коли я народила свого другого сина, зі мною в післяпологовій лежала жінка, у якої дівчинка народилась із заячою губою. Їй також пропонували зробити аборт. Натомість майбутня мама ще вагітною поцікавилась, де і хто в Україні робить операції з усунення таких вад. Вона ще вагітною записалась на чергу до того лікаря. «Знаєш, – казала вона мені через кілька годин після пологів, – я дуже боялась, що вона буде потворною і я не зможу її полюбити, коли побачу. Але зараз я так її люблю! Це найкрасивіша дитина в світі!» – і ми обидві плакали, пригортаючи до грудей кожна своє немовля. Я не знаю, як у них справи зараз, але вірю, що все вони здолали з любов’ю!

    Розговорилась тоді зі мною в пологовому немолода санітарка. Каже: «Колись жінка бомбу в собі носила. Бо не було УЗД і того всього. Народжує. А кого народжує, знає лише Бог. І всіх їх, отих калік, лишали в нас, в обсервації. А потім, хто виживе, в притулок… Зараз такого майже нема. Всі роблять аборти».

  • …А в Залучанському дитячому будинку-інтернаті живе дівчинка, у якої не функціонують ні руки, ні ноги. Але бачили б ви, як вона малює! Тримає пензлик у роті і малює! Це геніально! А її могло не бути на світі…

    Чому ми беремо на себе роль Бога, вирішуючи, кому жити, а кому померти?..

    Канадська модель Єлизавета Булахова у 24 роки завагітніла і одразу ж довідалась, що у неї остеосаркома – рак кісток. На жінку чекала виснажлива хіміотерапія та надскладна операція. Лікарі переконували зробити аборт, щоб не втрачати дорогоцінного часу. Вона відмовилась. Шляхом кесаревого розтину народила хлопчика на 10 тижнів раніше терміну. Зараз малюкові більше року. Єлизавета поступово повертається до життя і навіть продовжує кар’єру моделі, попри страшні шрами і втрату волосся…

    Соціальні, медичні, побутові причини, які штовхають жінок на аборт, у більшості випадків можна здолати.

    Наприклад, одинока чи неповнолітня мама може отримати допомогу у Містечку милосердя святого Миколая, що під Івано-Франківськом, у с. Крихівці на вул. Вербова, 8. Там же є «Вікно життя», де можна анонімно залишити небажану дитину, і про неї подбають. Таке ж «Вікно життя» є і у міській дитячій лікарні за адресою вул. Чорновола, 44. Зрештою, відмову від дитини можна написати в пологовому. Немовля заберуть. Це в підлітків немає шансів. А немовля точно заберуть. Йому просто треба дати шанс жити!

    Насамкінець.

    Я – мати трьох дітей, очікую появи на світ четвертого – категорично проти законодавчої заборони абортів! Тільки сама жінка і ніхто більше повинна приймати доленосне рішення: убити чи не вбити. Це її тіло. Її життя. Її вибір. Ніхто не має права тиснути на неї – родичі, батько дитини, лікарі, роботодавці тощо. Тільки вона має зважено і відповідально вирішити, народжувати чи ні і що робити після народження. Зрештою, якщо вирішить залишити дитині життя, вихід знайдеться завжди. Так само, вирішивши зробити аборт, вона його зробить, хай там що. Підпільно, якщо має мало грошей, в клініці іншої країни, якщо трохи більше. Заборона не вирішить проблеми, а лише створить нові.

    Вирішення має прийти через просвітницьку роботу, через соціальну та психологічну підтримку. Заборонити найпростіше. А сенс?

    Ти завагітніла у 13? Тебе зґвалтували? Хлопець відмовився одружитись? Немає житла? Чоловік (мама, бабуся, опікун, викладач, шеф) проти? Ти вже народила одного (двох, трьох, п’ятьох) дітей і вважаєш, що досить? Не закінчили ремонт у квартирі? Щойно влаштувалась на престижну роботу? Вступила в омріяний університет? Отримала вигідний контракт? Хотіли з чоловіком «пожити для себе»? Які ще маєш причини?

    У 12 тижнів твоє ненароджене маля має серце, яке робить близько 140-160 ударів за хвилину. Має ручки та ніжки. Оченята і вушка. Тобі навіть можуть сказати його стать, щоправда, не стовідсотково. Він трохи схожий на космічного прибульця, яким його малюють у дитячих мультиках. Але це цілком закономірно – дитина ж з космосу! З небес! Це не згусток матерії. Не набір клітин. Це – людина зростом трохи менше десяти сантиметрів. Вона легко поміститься на дитячій долоньці.

    Дай йому шанс! І пам’ятай, просто пам’ятай, що це може бути єдиний шанс і для тебе…

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!