Цей день в історії Прикарпаття. 4 квітня

  • – сьогодні  євреї відзначають Песах, або Пасху, – найдавніше з єврейських свят, яке пов’язане з однією з найважливіших подій в єврейській історії – з Виходом з єгипетського рабства близько 3300 років тому, в 2448 р. за єврейським календарем.

     

    ПОДІЇ:

    4 квітня 1350 р. – Польща й Угорщина поділили між собою галицько-волинські землі.

    – 4 квітня 1897 р. – в газеті «Галичанин» надрукована стаття депутата до Галицького парламенту Романа Яросевича про залякування українських виборців.

    Польська влада організовувала злочинні бригади з бездомних та волоцюг по 30-50 чоловік, які, при повній підтримці жандармерії,  безчинствували по селах та містечках, наводячи страх на мешканців. Населення боялося вийти з дому, не те, щоб іти на вибори. Цікаво, що такі банди злочинців в народі отримали назву «агітаторів».

    Український посол до Галицького парламенту  д-р Роман Яросевич у промові, яка була надрукована у львівській газеті «Галичанин» від 4 квітня 1897 року вказує: «У нас організовуються всюди виборчі  шайки в користь урядового кандидата. Збираються 40-50 бродяг, платять їм, дають їсти й пити [алкоголь], ті нападають на людей по вулицях, б’ють їх палками та п’ястуками, а жандарми служать їм як помічники-асистенти. Жандарми ще й арештовують побитих виборців». Банди під покровом ночі нападали і на будинки виборців-українців, наприклад, спробували виважити двері дяку Шарковському в м. Борщеві. «За виборцями влаштували полювання, як за дичиною», – підсумовує Роман Яросевич. «Шайки» не тільки залякували виборців, але й грабували їх».

    – 4 квітня 1919 р. Станіславів – Сесія УНРади затвердила закон про введення в обіг гривень і карбованців.

    – 4 квітня  1951 р. Волинська, Дрогобицька, Львівська, Рівненська, Станіславська, Тернопільська, Чернівецька, Закарпатська області – Рада міністрів УРСР і ЦК КП(б)У прийняли постанову про обмін і реалізацію конфіскованого майна господарств, які виселяються з території Волинської, Дрогобицької, Львівської, Рівненської, Станіславської, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської областей. Постанова прийнята у відповідність з постановами РМ СРСР від 21 січня 1951 року про виселення кулаків, від 13 лютого 1951 р. про виселення андерсовців і від 3 березня 1951 р. про виселення учасників антирадянської нелегальної секти єговістів із згаданих областей. В постанові надано дозвіл виселенцям брати з собою особисті цінності, домашні речі і домашнє начиння (одяг, посуд, дрібний сільськогосподарський і ремісничий інвентар), запас харчів на кожну сім’ю загальною вагою: куркулям до 2-х т., єговістам і андерсовцям до 1,5 т. Решта майна конфісковувалась.

     

    ІМЕНИНИ: Василина, Василь, Сергій, Клавдій, Таїсія

     

    НАРОДИЛИСЯ:

    – 4 квітня 1885 р. – народився в місті Коломия Яків Білоскурський (псевдонім – Кушнірюк Георгій Гаврилович; 1885-1975) – український громадсько-політичний і військовий діяч в часи СРСР.

    – народився Аронець Василь (1936) – український художник декоративно-ужиткового мистецтва (художня кераміка). На шевченківські теми виконав скульптуру «І виріс я на чужині…» та скульптурну композицію «Мені тринадцятий минало…» (обидві – 1963).

    – народився Михайлюк Ігор (4.04.1946; Івано-Франківська обл. м. Городенка) – художник, керівник дитячої студії образотворчого мистецтва при районному Народному Домі (м. Городенка). Учасник всеукраїнських і міжнародних виставок.

  • 4 квітня 1975 р. народився Олександр Акімов – коломийський художник.

     

    ПАМ’ЯТАЄМО:

     

    – 4 квітня 1919 р. – помер в місті Коломиї Володимир Войнаровський –  український громадський діяч, Земельний повітовий комісар в часи ЗУНР.

    ЦІКАВО:

             сьогодні День святого Ісидора – покровителя Інтернету

    У багатьох країнах світу щорічно 4 квітня – в день кончини святого Ісидора Севільського – відзначається День Інтернету, який в 1998 році був санкціонований Папою Іоанном Павлом II. Католицький святий Ісидор Севільський здобув популярність не тільки завдяки своєму благочестю, але і завдяки любові до наук. Він є автором однієї з перших книг з етимології, першим представив роботи Аристотеля в Іспанії, був реформатором і людиною широких поглядів.

     

     

    04.04.2015

    Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття: 1 квітня2 квітня, 3 квітня

    Цей день в історії Прикарпаття. СіченьЛютийБерезень

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!