Євген КОМАРОВСЬКИЙ: «Лікування ГРВІ та грипу – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, в яких організм сам легко впорається з вірусом»

 

Як підвищити стійкість організму до вірусів, як правильно лікувати ГРВІ та грип, чи допомагають народні методи при вірусних інфекціях? Чи можуть за державні гроші закуповуватися неефективні препарати і що держава робить для того, аби цього не допустити? З цими питаннями ми звернулися до Євгена Комаровського – педіатра, кандидата медичних наук, автора популярних книг і телепрограм, присвячених здоров’ю дітей.

– В Україні триває епідемія грипу та ГРВІ. Як захистити себе від хвороби? Як підвищити стійкість організму до вірусів?

Перший і найбільш ефективний спосіб захистити себе та свою дитину від вірусу грипу – зробити щеплення. Наявні вакцини захищають від усіх варіантів вірусу грипу, актуальних саме в цьому році. Оскільки джерелом вірусу є тільки людина, то, відповідно, чим менше людей в закритому просторі оточують вас, тим менше шансів захворіти. Дуже важливо постійно мити руки, користуватися дезінфікуючими серветками, ні в якому разі не торкатись обличчя брудними руками. Медична маска вірус не затримує, відповідно, здоровій людині вона не потрібна.

Komarovskiy_Photo_1

– А під час прогулянок на вулиці вірус можна підчепити?

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. Приміщення, в якому перебуваєте ви або ваші діти, повинно обов’язково постійно провітрюватися, повітря необхідно зволожувати. Віруси годинами зберігають свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Пам’ятайте, що ймовірність ГРВІ зменшують повноцінне харчування, можливість виспатися, активний спосіб життя, любов, доброзичливість, посмішка і гарний настрій.

– Як щодо народних та імуностимулюючих засобів? Чи допоможуть вони встояти перед вірусом?

Ніяких ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто цибуля, часник та «імуностимулюючі» таблетки не здатні захистити ані від якого респіраторного вірусу загалом, ані від вірусу грипу зокрема. Все, що так яро просувається, всі ці противірусні засоби, препарати інтерферону, стимулятори імунітету і дуже корисні вітаміни – все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, які проти вірусів не допомагають.

Антитіла до вірусу грипу можуть з’явитися тільки у двох випадках: якщо ви вже перехворіли, або вакцинувалися. При цьому вакцина захищає від вірусу грипу і не поширюється на інші віруси.

– Якщо дитина чи дорослий все-таки захворіли, які методи лікування підказує світова практика медицини?

Головне, що повинні знати абсолютно всі, – лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема – це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, в яких організм сам легко впорається з вірусом. При цьому тактика дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус.

Перше – здоровий мікроклімат. У приміщенні повинно бути прохолодно і волого – температура повітря 18-20°С, вологість 50-70%. Необхідно мити підлогу, провітрювати, включати зволожувачі повітря. Принципово важливо багато і постійно пити компоти, морси, відвари, у чай дрібно порізати яблучко. Температура рідини має дорівнювати температурі тіла. У ніс необхідно часто крапати або пшикати сольові розчини. Ні в якому разі не їсти через силу.

Для боротьби з високою температурою оптимально використати парацетамол або ібупрофен. Дітям категорично не можна давати аспірин. Запам’ятайте: дитина + вірус + аспірин – це ризик смертельно небезпечного ускладнення з боку печінки.

– Ви практично не згадали про ліки. У той же час лікарі, як правило, виписують близько 5-7 лікарських препаратів при ГРВІ. Як бути з цим списком?

У сезоні 2016-2017 років тільки два препарати схвалені для лікування грипу у дітей і дорослих: озельтамівір («Таміфлю») і занамівір («Реленца»). Ще один препарат рекомендується тільки для дорослих – перамівір («Рапиваб»). Все інше не працює і не повинно застосовуватися. Не варто, наслухавшись реклами і шарлатанів від медицини, «вбивати віруси» якимись препаратами в порядку самолікування. Все це ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

– А які помилки стосовно лікування грипу та ГРВІ є стандартами поведінки в українських сім’ях?

Всі відволікаючі процедури: банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин. Також звички парити дітям ноги, робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами – це все батьківський бандитизм.

При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні – вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) вимагають лікування виключно за висновком лікаря. Ліки, що пригнічують кашель, не можна приймати категорично. Всі «сиропчики від кашлю» дітям до 2-х років протипоказані, до 6-ти років не рекомендуються, після 6-ти років не потрібні, оскільки їх ефективність порівняно з інтенсивним питтям не доведена.

Також момент, який деякі забувають – вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

– Ви говорите про те, що лікарі виписують неефективні ліки, так звані «фуфломіцини». Як на державному рівні регламентується закупівля препаратів для хворих? Чи можуть за державні гроші закуповуватися неефективні препарати і в лікарні?

Державні закупівлі проводяться за Національним переліком основних лікарських засобів, який тривалий час дійсно включав абсолютно всі засоби, зареєстровані в Україні, без розбору. Але вже в найближчі місяці Міністерство охорони здоров’я планує затвердити перелік життєво важливих ліків, який буде відповідати стандартам ВООЗ, і державне фінансування буде поширюватися тільки на список цих ліків.

– А в чому переваги цього нового документа?

МОЗ нарешті складає список препаратів, ефективність яких доведена медичною наукою в усьому світі. Все, що не пройшло базу доказової медицини, залишилося за межами цього списку. Тобто тепер жоден «фуфломіцин» не зможе закуповуватися за державні гроші. Люди можуть їх купувати, лікарі можуть призначати, але вони не можуть оплачуватися державою для реального лікування. З моєї точки зору, це дуже важливо і потрібно. Держава не може дозволити собі фінансувати або закуповувати ліки, ефективність яких не доведена. Це один з методів уберегти людей від лікарського шарлатанства.

– Можна сказати, що ми зробимо крок до повернення довіри до вітчизняної медицини?

Безумовно, це хороший знак. МОЗ намагається відокремити цивілізовані ліки від нецивілізованих. І це дуже просто насправді. Цивілізована медицина – завжди наукова. У сучасній системі охорони здоров’я немає такого аргументу: «Мені здається, що це допомагає». Існують спеціальні протоколи досліджень, які є методичним доказом того, що певний спосіб лікування або якісь окремі ліки є ефективними.

Більше того, величезною перевагою є те, що в питаннях лікування серйозних захворювань, у питаннях медикаментів, які коштують тисячі гривень і тисячі доларів, держава буде ефективно витрачати кошти і процес лікування буде показувати максимальні результати.

– Тобто тепер у стаціонарах державних лікарень будуть даватися ліки тільки з цього списку?

Так, у стаціонарах повинні будуть використовуватися тільки препарати з цього списку ліків з доведеною ефективністю. І з набранням чинності цього документа ви зможете ставити під великий сумнів всі ті додаткові ліки, які вам буде виписувати лікар. Цей список з міжнародними непатентованими назвами ліків (МНН) буде розміщено у відкритому доступі, так само, як і інструкції до всіх хитро названих ліків, в яких можна знайти їх МНН і перевірити, чи дійсно ефективність цього препарату має під собою доказову базу.

– Як бути у випадку домашнього лікування? Чому шість із семи прописаних лікарем або звичних для лікування препаратів не увійдуть у цей перелік?

Це вже ментальність. Ми віримо в пігулки, люди хочуть від лікаря таблетки, а у лікаря немає готовності чинити опір. У результаті люди замість того, щоб лікуватися ефективними препаратами, не лікуються взагалі або лікуються неефективними препаратами. Крім того, абсолютно необґрунтовано витрачають на це чималі гроші. Шість із семи препаратів не увійдуть у цей список, оскільки їх ефективність у лікуванні певних хвороб не була доведена експериментальним методом. Вони, швидше за все, вам не нашкодять, але й користі від них ніякої. Насправді якщо провести повну реформу і заборонити лікарям виписувати «фуфломіцини», то 70% того, що продається в аптеках, виявиться нікому не потрібним.

Дуже важливо нарешті зрозуміти, що медицина буває або наукова, або ніяка.

Перевіряйте інформацію і будьте здорові!

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!