«Зима виснажує безбарв’ям»: Калуська художниця розписала гігантську писанку «Ранкова зоря»

У квітні в Києві відбудеться Фестиваль писанок – фестиваль писанкового шаленства. Це виставка національного мистецтва, яка триває не лише у столиці, а подорожує впродовж року по всій Україні та за кордон.

Організатори запропонували розписати писанку-мальованку та Великоднього зайчика. Зайчик розписується в авторському стилі, писанка – в традиційному, інформують «Вікна».

Участь у виставці візьме і писанка з Калуша у виконанні художниці Вікторії Гетьманської.

За її словами, дві восьмираменні зірки на писанці — це знак сонця. У давнину зорю також пов’язували з Великою богинею, чий чоловік – божество неба – Місяць. Стародавнє зображення півмісяця з зіркою символізує цю пару. В українському фольклорі зіронька — це символ дівчини, місяць — символ парубка. В українських обрядових піснях зоря оспівана як панна-красуня. На світанку вона розсипає по луках і садах срібну й перлинну росу. Вікторія Гетьманська розповідає:

“Зорю зображають по-різному. Буває п’яти- шести- семи-, восьмираменна. Шестикутна зірка з’явилася ще на початку Неоліту. Це знак шести сторін горизонту, проте співвіднесених не із землею, а з небом. Це також знак року: дві половинки по шість місяців. Зображення шестираменних зірок поширені у традиційному різьбленні українців. Восьмикутна зірка часто присутня на українських вишивках і ткацьких виробах”.

Містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. В народній символіці — незмінний символ любові.

 

Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні. Рожевий колір — пом’якшений червоний, він об’єднує пристрасть і чистоту. Цей колір асоціюється з романтикою, свіжістю, витонченістю і ніжністю. Художниця розповідає, що мала інший задум:

“Спершу була ідея виконати лемківську писанку, білими вкрапленням по рожевому, такі мені дуже подобались в дитинстві. Але не хотілось копіювати, тому залишила рожевий колір.
Мені подобається зображати зорю як солярний символ: від неї йде особлива енергетика. На попередній писанці, яка мандрувала до Києва, теж були елементи руж, тому я її назвала «Карпатські зорі». І на писанці, яку розписувала для Калуша, теж зобразила восьмираменну зорю”.

В писанці використані елементи Сокальського району Львівщини, але в інтерпретації художниці:

“В основу ліг рожевий колір, тому що зима виснажує своїм безбарв’ям. А ще в мене періодично змінюються улюблені кольори, мабуть, це залежить від якогось внутрішнього емоційного стану, наразі це рожевий”.

Назву писанку «Ранкова зоря», каже Вікторія Гетьманська. Сьогодні ж писанка помандрує до Києва.

Нагадаємо що мисткиня — автор першого у Калуші муралу — вуличного розпису, присвяченого святому Архистратигу Михаїлу.

До теми, Канада випустила монету у формі української писанки.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!