Чому померла риба, або Про що мовчить підприємство

  • Масову загибель риби нещодавно виявили на Прикарпатті. Таке найчастіше стається через задуху – смерть від нестачі кисню. Та мешканці села, де трапився інцидент, вважають, що мор риби стався через підприємство «Карпатнафтохім» та витік їхньої продукції з труб.

    Хто відповість за мертву рибу?

    Ще 18 листопада у річці Сівка, яка є притокою Дністра, поблизу села Мошківці Сівко-Войнилівської сільської ради інспектори рибоохоронного патруля виявили мертву рибу. Підрахували збитки. Спочатку їх було на 4,5 мільйона гривень. А потім збитки зросли до 8 мільйонів.

    За словами сільської голови Сівко-Войнилівської сільської ради Оксани Галки, скоріш за все, риба загинула через витік відходів з однієї із труб виробництва. Адже саме після стоку відходів виявили мор. Оксана Галка, хоч нікого й не звинувачує, акцентує, що саме біля труб підприємства виявили мертву рибу.

    «Кількість риби була дійсно великою. Хоча потоком ріки рибу трохи змило, та по краях все одно можна було бачити її», – каже сільська голова.

    Збитки підрахували, проби взяли

    Мешканка Калущини Марія Бурко розповіла, що це вже не вперше, коли риба гине. Таке уже було і восени 2019 року, і влітку 2020-го. Правда, риби тоді загинуло значно менше.

    «Уже тоді люди дивувалися, чому помирає риба. Є підозри, що стався витік з труб підприємства. Туди ж нікого не пускають, глянути, що там відбувається, не можемо. Тому і закралися підозри, що керівництво щось недоговорює. Якщо б провели повну перевірку, то ми б перестали переживати», – каже Марія Бурко.

    Вона додає, що дехто з річки бере воду для певних потреб – квіти полити, помити щось і т.д. Жінка переживає, щоб та вода не нашкодила ще й людям і не викликала отруєння.

    «Нехай на «Карпатнафтохім» навідається поліція, інспекція і все якісно перевірить. Ми ж не кажемо закривати це підприємство, просто хочеться знати правду», – підсумовує прикарпатка.

    Чоловік Марії, Олег Бурко, вважає, що навіть якщо підприємство й винне у загибелі риби, то відповідальність за це нести не буде.

    «Ну, знайдуть там порушення, і що далі? Думаєте, буде штраф? Ні. Далі будуть собі працювати. Домовляться з кимось, і про цю ситуацію всі забудуть. А на жителів байдуже. От так і живемо», – каже Олег Бурко.

    На звернення занепокоєних мешканців із річки взяли проби води, а також екземпляри риб. Їх відправили на експертизу в головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

    За словами начальника відділу організації протиепізоотичної роботи управління Держпродспоживслужби області Івана Васьківа, у рибі не знайшли жодної інфекційної та паразитарної хвороби. Це означає, що вона загинула не від захворювання. А от у воді, де була мертва риба, виявили підвищений вміст аміаку… у шість разів. Це свідчить, що є протікання в річку стічних вод. Втім, заявляти, що стоки йдуть саме з труб підприємства, не можна. Адже це потрібно довести.

    Хотіли перевірити – не пустили

    Мешканці Калущини вирішили не здаватися. Вони відправили скаргу до Державної екологічної інспекції Карпатського округу. Інспектори, в свою чергу, пішли на позапланову перевірку.

  • Однак охорона підприємства не допустила інспекторів до проведення перевірки, мотивуючи відмову карантинними заходами та відсутністю керівництва. Працівники екологічної інспекції склали акт про недопуск на виробництво. Також відповідальній посадовій особі направили вимогу з’явитись в інспекцію для з’ясування обставин і притягнення до адміністративної відповідальності.

    Трохи про «Карпатнафтохім»

    Підприємство ТОВ «Карпатнафтохім» було створене у Калуші в 2004 році. Зараз працює у звичному режимі. Хоча у 2008 році у зв’язку з відсутністю попиту на основну продукцію підприємства на світовому ринку «Карпатнафтохім» навіть призупинив її виробництво.

    Однак реконструкція підприємства тривала. І в 2008–2010 роках російська нафтова компанія «Лукойл» інвестувала у «Карпатнафтохім» близько 400 мільйонів доларів США. Влітку 2010 року підприємство повністю відновило свою роботу.

    Основним власником ТОВ «Карпатнафтохім» до 2017 року була російська нафтова компанія «Лукойл». У лютому завод продали британській компанії Techinservice Limited.

    Підприємство «Карпатнафтохім» є єдиним в Україні виробником такої хімічної і нафтохімічної продукції, як етилен, бензол, фракції С9, каустичної соди, а також поліетилену та полівінілхлориду суспензійного.

    З цієї продукції виробляють труби, шланги, кабелі, упаковки для харчових продуктів, одноразовий посуд, пакети, плівку і т.д. Та чи можуть викиди від виготовлення продукції забруднити річку так, аби це призвело до загибелі риби? Франківський хімік Назар Малинський гадає, що так.

    «Найбільшим джерелом забруднення водойм вчені вважають стічні води з різними шкідливими домішками неорганічного (кислоти, луги, мінеральні солі) та органічного (нафта й нафтопродукти, миючі засоби, пестициди тощо) складу, – каже Малинський. – Крім того, із стічними водами до річок потрапляють різні мікроорганізми, спори грибів, яйця гельмінтів, багато з яких є хвороботворними для людей, тварин і рослин».

    А ще найбільшою причиною забруднення води досі залишається витік нафти. Вона завдає особливої шкоди водоймам. Адже саме ці продукти  утворюють на поверхні води плівку, що перешкоджає газообміну між водою та атмосферою і знижує у воді вміст кисню. Внаслідок розливу однієї тонни нафти плівкою покривається 12 кв. км води. Згустки мазуту осідають на дно і вбивають донні мікроорганізми, які беруть участь у процесі самоочищення води. Внаслідок гниття цих осадів, забруднених органічними речовинами, виділяються шкідливі сполуки, зокрема сірководень, що отруюють усю воду в річці. Через це може загинути риба.

    «Карпатнафхтохім» винен?

    Журналісти «Галицького кореспондента» подали запит у «Карпатнафтохім», в якому поцікавились: чому мешканці села припускають, що підприємство може бути винним у загибелі риби? Чи є підстави вважати, що «Карпатнафтохім» спричинив мор риби? Які відходи залишаються внаслідок роботи підприємства? Які з відходів є найнебезпечнішими для навколишнього середовища?

    На жаль, підприємство відписало кількома реченнями, уникнувши відповідей на більшість запитань. По-перше, вони стверджують, що 18 листопада аварій чи інших інцидентів на ТОВ «Карпатнафтохім» не було. Підприємство здійснювало свою господарську діяльність у штатному режимі.

    Крім того, директор підприємства Іван Підсадюк додав, що ТОВ «Карпатнафтохім» провадить свою діяльність виключно згідно з вимогами чинного законодавства України та відповідно до наявних дозвільних документів, які видані товариству.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!