День світла та чаю: 15 грудня в історії

  • 15 грудня світ відзначає День приручення вуличних ліхтарів, День світла і світлових технологій, День Заменгофа, Міжнародний день чаю.

    В Україні – День працівників суду, у США – День «Білля про права», День кексу, День котячих пастухів, у Нідерландах – День королівства, в Греції – День пам’яті жертв «Грецької операції» НКВС.

    Іменини у Афанасія, Віри, Андрія, Тамари, Марії, Дмитра та Сергія.

    Цього дня:

    1791-й – у США після ратифікації набув чинності Білль про права.

    Білль про права – десять поправок і доповнень до конституції 1787 року, які законодавчо закріпили основні цивільні права (свобода совісті, слова і друку, зборів і носіння зброї).

    1939 рік – в Атланті відбулася прем’єра фільму “Віднесені вітром”.

    1941 – у Дробицькому яру під Харковом нацисти розстріляли майже 15 тисяч євреїв.

    1963 – радянському воротареві Льву Яшину присуджено “Золотий м’яч” і титул кращого футболіста Європи від журналу “Франс футбол”.

  • 1964 року в Канаді прийнятий державний прапор із кленовим листом.

    В 1970 році уперше на іншу планету здійснив посадку космічний апарат, посланий з Землі, – поверхні Венери досягла радянська міжпланетна станція “Венера-7”.

    1993 – прем’єра фільму Стівена Спілберга “Список Шиндлера”.

    1995-го Європейський суд виніс рішення у так званій “справі Босмана”, яка спричинила переворот у футбольній трансферній політиці. За поданням бельгійського футболіста Жана-Марка Босмана ухвалено постанову, за якою гравці отримали право вільно переходити в інший клуб після закінчення терміну контракту з попереднім клубом (без грошових компенсацій попередньому клубу). Також було скасовано квоти на легіонерів із країн ЄС.

    2000-й – на знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва були встановлені перші намети. Організаторами акції “Україна без Кучми” виступили 14 політичних партій і сім громадських об’єднань, які створили Громадянський комітет захисту конституційних прав та свобод людини (співкоординатори – Юрій Луценко й Володимир Чемерис).  Детонатором акції непокори стала інформація, оприлюднена лідером Соцпартії Олександром Морозом, про причетність вищих посадовців держави до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. На тлі “касетного скандалу” та масових маніфестацій українці побачили істинне обличчя тієї влади: знесення наметів, провокації, міліція з кийками та ін. Розв’язка настала 9 березня 2001 року, коли в Києві відбулися сутички демонстрантів із загонами міліції й сотні активістів опинилися за ґратами.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!