«Дністер» наступає

  • Громада повстала, влада мовчить, власник приховує документи і уникає коментарів. Скандал довкола реставрації пам’ятки архітектури, колишнього готелю «Дністер», наростає.

    Небайдужі містяни вимагають відповідей від міської ради, посадовців ОДА та реставратора: хто, коли і за яких умов допустив збільшення поверховості, скління колон, приватну паркову та зміну фасаду знакової будівлі у самісінькому серці Івано-Франківська.

    Громада хоче експертизи

    Активні франківці створили громадську організацію ГО “Кам’яниця Австрія”, гуртуються у мережі, виходять на акції протесту і запевняють, що варіант реставрації «Дністра», яку пропонує власник історичної кам’яниці – відомий у місті готельєр Мирослав Бойко, не пройде.

    Минулого тижня вони зібралися під стінами готелю і висунули свої вимоги. Чітко і без зайвих емоцій. Головне, щоб їх почули.

    Відтак, з-поміж іншого, люди вимагають від міського голови та міськвиконкому забезпечення фахової міжнародної експертизи будівлі з фіксацією всіх порушень; до завершення експертизи заблокувати проведення будь-яких інших робіт на об’єкті; негайного оприлюднення інформації, хто є автором архітектурного проєкту реставрації готелю і хто відповідальний за його затвердження.

    Очікують і на оприлюднення всієї дозвільної документації на проведення робіт, прізвищ відповідальних осіб, які її затверджували, та на яких підставах було видано дозвіл на приватизацію земельної ділянки під готелем і під пішохідною колонадною галереєю.

    Ще одна важлива вимога – розблокування колонади для жителів міста, демонтаж самовільно встановлених скляних перегородок, відновлення первинної конфігурації колон та керамічного покриття пішохідної частини, а також забезпечення вільного пересування пішохідною вулицею, демонтаж обмежувальних стовпчиків та дротів біля будівлі.

    Ну, і, звичайно ж, притягнення до відповідальності замовника робіт за вандалізм та нехтування законом України про охорону культурної спадщини.

    А ще просять провести експертизу виконаних будівельних робіт на предмет їх безпечності для гостей готелю та мешканців житлової частини будинку по вул. Шевченка, 1.

    “Готельєр позбавив місто пам’ятки архітектури, це – чорний гріх. Він прибудував три різновеликі вікна нагорі, бо йому так захотілося. Він позбавив пам’ятку статусу… Історичної пам’яті цей готель вже не має. Якщо знову втручатися, тоді потрібно демонтувати це все, повертати автентичний дизайн вікон і знімати цих два поверхи. Стосовно цього ми хочемо звернутися до Бойка. Це буде для нього матеріальна втрата, але це буде покаранням за ганьбу. В іншому випадку буде бойкотовано його бізнес”, – каже в ефірі одного з місцевих каналів член ГО “Кам’яниця Австрія”, художник Андрій Єфіменко.

    Мер мовчить

    Колись виступав проти незаконних забудов та кувалдою трощив паркани, а тепер мовчить. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який завжди має що сказати, цього разу обачніший у своїх висловлюваннях.

    За місяць, відколи про проблему дізналася громадськість, містяни так і не змогли почути від нього чіткої позиції щодо «Дністра».

    «Якщо питання про колони, то це погодження київського Держархбудконтролю. Зараз є створена розпорядженням міського голови комісія, перевіряємо документи, і колони мають бути обов’язково з публічним доступом», – скупо прокоментував у одному зі своїх ефірів Руслан Марцінків, уникнувши при цьому інших питань щодо пам’ятки.

    Згодом вже в іншому ефірі додав, що шукатимуть компроміс.

  • «Мав зустріч із мешканцями будинку по вулиці Шевченка, 1. Маємо дорожню карту і звернення до підприємця з тим, як виходити з ситуації. Намагатимемося знаходити компроміс», – зауважив мер.

    “Ми як такої влади не маємо. Бойку посприяли всі. В нього ніхто не питав про дозвільні документи, його ніхто не гальмував, бо казали, що якщо він порушує, то в нього є для цього дозволи. Насправді вийшло так, що Бойко ховається зараз і не надає дозвільних документів. Мер не хоче підставлятися, обладміністрація також. Це і їхня компетенція також, вони теж повинні це захищати, не лише Марцінків. Це все буде мати продовження, це все буде цікаво”, – говорить художник Андрій Єфіменко.

    Відповідати громадськості взялася профільна заступниця міського голови Вікторія Сусаніна. Посадовиця каже, що міська рада ще з 2019 року намагається отримати інформацію щодо дозвільної документації у підрядника та Управління культури, національностей та релігій ОДА. Однак відповіді немає досі.

    «Ми зверталися до обласного Управління культури, національностей та релігій, щоб вони надали нам інформацію щодо того, чи мають вони якісь проєкти і чи видавали якісь погодження. Ще у 2019 році збиралася архітектурно-консультативна рада, і тоді ми так само зверталися до підрядника і до обласного управління культури, щоб нам надали документи. І до 2021 року цих документів нам не надали», – пояснила Сусаніна.

    Відтак створили комісію, яка першого квітня оглянула об’єкт реставрації.

    Комісія збирає документи

    «За дорученням міського голови була створена комісія. Ми бачимо у соцмережах, що до цієї комісії поставилися неоднозначно. Вона не створювалася з метою вийти і щось розбити чи повалити, а створювалась зі спеціалістів різних галузей, щоб вони могли кожен зі своєї сторони опрацювати документи. Це і земельники, і представники архітектури, і юридичного відділу, і КП «Добродій». Ми знаємо, що комісія двічі виходила на об’єкт. І тільки за третім разом, 1 квітня, її допустили, бо була попередня домовленість із власником. Хочу сказати, що документів на саме скління нам не надали. Буде висновок – ми його оприлюднимо і відповідно прийматимемо рішення», – додала Вікторія Сусаніна.

    На місці членам комісії, як говорить Сусаніна, показали вже виконаний обсяг робіт. Міжколонний простір зараз дійсно засклений. З проєкту комісії надали для ознайомлення тільки одну сторінку. Однак на тому документі не було підписів і погоджень. Увесь проєкт членам комісії так і не представили.

    «У міському департаменті архітектури такі дозволи не надавались. За погодженням паспорта опорядження фасадів, який мав би підписати головний архітектор міста, не звертались. Тож місто звернулось до Управління культури, національностей та релігій ОДА як спеціального уповноваженого органу у сфері охорони культурної спадщини з проханням надати наявну документацію щодо будь-якого погодження ними робіт із заскління цього міжколонного простору», – додає заступниця міського голови.

    Також, як розповів після візиту на об’єкт голова комісії, начальник Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Орест Кошик, стало відомо, що об’єкт вже зданий в експлуатацію.

    Начальник відділу охорони культурної спадщини Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак каже, що зараз колони повністю збиті до залізобетонної основи і у них вже вмонтовано віконні конструкції.

    «Претензії до реставратора є, бо нам не показали ні автора проєкту, ні на яких підставах це було зроблено. Я особисто просив представника власника будинку показати мені штамп автора проєкту, мені відмовили, – розповідає фахівець. – На першому поверсі дійсно засклена колонада. Вільного проходу вже немає».

    «Ця колонада – остання барикада Івано-Франківська. Це проблема цілого міста, а не тільки мешканців цієї вулиці», – говорять активісти ГО «Кам’яниця Австрія» і закликають франківців приєднуватися до акцій протесту, бо інакше скоро усі пам’ятки будуть продані і перетворені на торгові центри і готелі.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!