«Дружба» понад усе

  • У неділю, 29 травня, розпочав роботу ЛОК «Дружба», що на Долинщині, поблизу села Новоселиця. Заклад уже 31-й рік поспіль широко відчинив двері для першої зміни дітлахів. За час перебування у ньому діти матимуть нагоду відпочити після виснажливого навчального періоду, оздоровитися, знайти нових друзів, відвідати цікаві місця, проявити свої вміння та здібності у спортивних змаганнях або творчих гуртках, здобути нові знання та весело, креативно і незабутньо провести літні канікули.

    Інфраструктура закладу

    Площа комплексу – понад три гектари, сторонніх на територію не пускають. Для дітей тут створені максимально комфортні умови для відпочинку, оздоровлення та цікавого проведення дозвілля.

    Впродовж останніх років у ЛОК «Дружба» зроблено капітальний ремонт спалень, медичного та адміністративного корпусів, їдальні, встановлено вентиляційні системи, замінено меблі, постільну білизну, кухонне обладнання, придбано інвентар для кухні, спортивного залу. Здійснено роботи з перекриття даху, пофарбування фасадів приміщень, поліпшення побутових кімнат.

    IMG_0580

    У «Дружбі» чотири корпуси. Вони однакові, ззовні зазначений номер кожного. Кімнати типові, у номерах по п’ятеро чоловік. В кінці коридору кімната вожатих. Санвузол один на кілька кімнат, з сучасною сантехнікою, зручний та чистий. На кожному поверсі є ігрові та побутові кімнати, де діти збираються разом, спілкуються, обмінюються враженнями, граються та відпочивають. На території збудовано окремий корпус на 20 місць з усіма зручностями у кімнатах.

    При в’їзді на територію розміщені три фонтани, поряд з ними – гойдалки. По всьому периметру – альтанки, лавочки, облаштовані місця для відпочинку. Поряд спортивні майданчики. Тут є окреме поле для волейболу, футбольних турнірів, баскетбольних матчів. Останнє при потребі легко трансформується у тенісний корт чи поле для бадмінтону. Для всіх видів спорту є відповідний інвентар: ракетки, м’ячі, воланчики, скакалки. Діє окремий спортивний зал, тож навіть у прохолодну погоду діти мають змогу займатися фізичними вправами. Тут також є тренажерний зал із найновішим обладнанням, індивідуальна зала зі столом для гри у більярд.

    IMG_0463

    Як для малечі, так і для дітей старшого віку облаштовано безліч місць для розваг: найрізноманітніші гойдалки, спортивні снаряди, батут, сучасні актовий, диско, відео та комп’ютерний зали, бібліотека, кімнати для дитячої творчості.

    В адміністративному корпусі функціонує «живий» куточок, де можна зустріти кроленят, папуг та інших звірів. У тому ж приміщенні є капличка, сюди приходить духівник із Гошівського монастиря. Традиційно кожну зміну розпочинають із підняття національного стягу, спільної молитви та настанов святого отця на гарний відпочинок. Увагу тут приділяють і патріотичному вихованню молодого покоління. Проводяться конкурси «Моя Україна», «Українські вечорниці», благодійні концерти на підтримку військових. До речі, коли почався збройний конфлікт на сході України, діти малювали малюнки для бійців, їх передавали на схід для підтримки бойового духу солдатів. Крім того, у ЛОК кожної зміни безплатно оздоровлюються діти учасників АТО.

    По цілій території облаштоване WI-FI покриття, зауважує заступник керівника Богдан Тимчук. Діти мають вільний доступ до мережі, можуть користуватися інтернетом з  планшетів чи телефонів. Окрім того, діє комп’ютерний зал, де відвідувачі мають нагоду пограти комп’ютерні ігри або освоїти нові знання у сфері ІТ-технологій.

    «Тут діти можуть як розважатися, спілкуватися через соцмережі, так і навчатися. Відвідувачів навчаємо основам написання сайтів, програмування, встановлення операційних систем. Для кожного віку окрема програма», – розповідає завідувач комп’ютерного залу, психолог Ростислав Крижановський.

    Починаючи із другої зміни, у комплексі на волонтерських засадах працюватимуть студенти факультетів іноземних мов. Для усіх дітей будуть діяти гуртки для поглиблення знань з англійської. «Дружба» також співпрацює з міжнародною студентською організацією, раніше сюди приїжджали іноземці з різних країн, розповідали дітям про свою культуру, традиції. Та останніх два роки через збройний конфлікт на сході візити призупинилися. Наразі планують відновити традицію і знову прийняти іноземних гостей.

    Одна з основних функцій закладу – оздоровлення дітей. Тож у перший день проводиться антропометрія, медичні працівники визначають ріст дітей, вагу, вимірюють артеріальний тиск, збирають анамнез, після цього діти проходять поглиблений медогляд.

    «Відповідно до групи здоров’я, призначаємо процедури кожній дитині індивідуально. Якщо хронічних чи інших захворювань у відвідувачів немає, з профілактичною метою задля оздоровлення призначаються лікувальні процедури», – розповідає педіатр закладу Ірина Яремків.

    У лікувальному комплексі найновіше медичне обладнання – кисневий фільтр, нуга-бест, вібромасажер. Для дітей проводиться фітотерапія, готуються сертифіковані лікувальні чаї. Є окрема масажна кімната, де працюють два масажисти. У приміщенні є ОВЧ, кварц, інгалятори. Постійно діє критий басейн з роздягальнями та душовими, душ Шарко, бальнеологічна ванна. Поряд сауна, але нею можуть скористатися лише діти старшого віку. Новинкою цього року стала спелеотерапія. Для цього облаштована відповідна соляна кімната із шезлонгами та світлом, яке змінює колір. Діє також кімната, де проводиться ароматерапія.

    Харчування у закладі п’ятиразове. Готують здебільшого страви, які полюбляють діти, при цьому не забувають про прописані у нормативних актах вимоги щодо харчування. «Родзинкою» шеф-кухаря комплексу Руслани Славської є відбивна по-бойківськи, відбивна куряча, котлета по-вигодськи, картопля смажена. Обов’язковими є перші страви. На підвечірок подають фрукти, випічку, кондитерські вироби, шоколад. Розмір порції різниться відповідно до віку – старшокласникам накладають більше їжі. Біля кухні розміщена контрольна порція, тож, прийшовши на сніданок, обід чи вечерю, діти відразу бачать, що їм пропонують.

    Підйом у «Дружбі» пізно, адже це канікули і дітям необхідний міцний сон для відновлення сил. Час підйому діти визначають самі шляхом голосування. Прокинувшись, вони вмиваються, виходять на свіже повітря. Для них проводиться аеробіка, яка закінчується кросом. Далі – прибирання у своїх кімнатах. Загальне прибирання проводить персонал. Після сніданку розпочинаються різноманітні заходи, оздоровчі процедури. Обід о 14-ій, після нього «тиха година». О 17-ій годині розпочинається загальнотабірний захід. Після вечері дискотека або інші розважальні заходи, залежно від вподобань дітей.

    IMG_0503

  • Кожен ранок у комплексі починається із планірки для керівного складу та вихователів. Планується день, розписуються заходи. У першій половині дня проводять тематичні заходи, після обіду – загальнотабірний захід. У програмі передбачені екскурсії: відвідини аквапарку в Івано-Франківську чи у Львові, Льодового палацу у Калуші, цього року дітям ще запропонують поїздку у дельфінарій в Трускавці, імовірно, також у зоопарк на Львівщині.

    «Наша програма побудована на всебічному розвитку, індивідуальному підході до кожного. Діти цікавляться різноманітною тематикою: одні – спортивними заняттями, інші мають більше творчих задатків. У нас постійно працюють різноманітні гуртки, спортивні секції. Яка б дитина до нас не потрапила, ми створюємо всі умови, щоб вона почувала себе комфортно. У дітей завжди є вибір, чим вони хочуть займатися – у жодному разі не спонукаємо усю групу займатися тією чи іншою справою, якщо діти цього не хочуть. Під час «тихої години», якщо відпочиваючі спати не хочуть, вони можуть займатися на майданчиках, у відеозалі, у комп’ютерному класі, бібліотеці тощо. Це відбувається під контролем вихователів, інструкторів, адже безпека і якісний відпочинок дітей – перш за все», – розповідає методист табору Віталій Дем’янчук.

    Попри труднощі

    ЛОК «Дружба» перебуває на самофінансуванні, функціонує за рахунок реалізованих путівок. Жодних дотацій з бюджету чи пільг не має. На практиці пільги, які б мав отримувати заклад, що кожного року оздоровлює майже дві тисячі дітей, не надаються.

    «Відповідно до закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», державою б мали надаватися пільги на оплату за воду, електроенергію. Але жодних послаблень немає. За електроенергію ми сплачуємо за ціною промислових підприємств. Навіть для населення вартість енергоносіїв висока, а ми платимо втричі більше. Крім того, сплачуємо орендну плату НГВУ «Долинанафтогаз» впродовж цілого року, незважаючи на те, працюємо ми чи ні. А це понад 200 тисяч гривень. Податки також платимо на загальних засадах», – розповідає керівник табору Михайло Гродзіцький.

    Крім того, для адміністрації комплексу залишається незрозумілим ажіотаж на путівки другої, третьої та четвертої змін, на першу ж та п’яту зміни путівки до кінця не реалізовані. Наразі тут пустує 120 місць. Цю проблему штучно створюють як самі діти, так і батьки, адже зміни жодним чином не відрізняються одна від одної. А ще погода наприкінці травня та на початку червня часто буває кращою, ніж в середині літа.

    IMG_0505

    Пан Михайло розповідає, високопосадовці часто говорять, що спрощують для бізнесу умови роботи, проте на практиці все навпаки. 17 червня 2015 року Кабмін видав постанову №413, якою зобов’язав працедавця повідомляти про прийняття на посаду працівника за день до початку роботи.

    «Якщо ці дані не подати в Податкову вчасно, то це загрожує накладенням штрафу. До цього стільки років не було такої вимоги і все функціонувало нормально, то навіщо це? Якщо людину офіційно працевлаштовують, усі дані про неї подають у Пенсійний фонд і Податкову, і через ідентифікаційний код усе це прослідковується. У нас тимчасовий колектив, вихователі – студенти-практиканти ПНУ, що змінюються кожних 18 днів, і щоразу ми повинні подавати це повідомлення. Іноді людина в останній момент відмовляється від роботи, що тоді? Це лише створило додаткові труднощі фізичним та юридичним особам, які офіційно, чесно працюють. На тих, що працюють нелегально, це жодним чином не вплине і не дисциплінує їх», – каже директор.

    Керівник також розповів, що державними органами не створено механізму захисту юридичних осіб. Мова про банкрутування банків. Після девальвації гривні навіть стабільні банки рухнули. Якщо для фізичних осіб захист все ж існує, їм виплачують кошти через фонд гарантування вкладів, то юридичні особи постраждали від цього, і законного механізму повернути втрачене немає.

    «У нас був відкритий рахунок у одному із найбільших банків «Фінанси і кредит», – розповідає Михайло Гродзіцький. – На початку минулого року в банку почалися труднощі, з кінця січня перерахунки уже не проводилися. На той час у нас на рахунку було понад 200 тисяч гривень, з яких 100 тисяч ми мали сплатити у державний бюджет. Банк заморозив всі кошти клієнтів. Це тривало до осені. Ми все ж сподівалися, що щось зміниться на краще, але банк оголосили банкрутом. З одного боку, держава зобов’язує організацію користуватися банківськими послугами, а з іншого – жодним чином не захищає її».

    Зароблені кошти підприємство вкладає у розвиток, поліпшення умов у приміщеннях, придбання нового обладнання. Тож заморожена банком сума, яку фактично відібрали у дітей, пішла на користь лише власника установи-банкрута.

    Та, попри проблеми і труднощі, у липні 2010 року ЛОК «Дружба» отримав вищу категорію і перше місце серед аналогічних закладів на Прикарпатті. Минулого року ці титули ще раз підтвердили. Крім того, заклад отримав шосте місце в Україні не лише серед дитячих оздоровчих закладів, але й серед санаторіїв за сумою місць 5-ти номінацій фінансово-господарської діяльності, зокрема сплати податків до бюджету і оплати праці.

    Програма заходів на кожну зміну різниться. У таборі здебільшого відпочивають діти, які бували тут раніше. Приїхавши раз, приїжджають сюди знову і знову, адже їх тут люблять, цінують їхню індивідуальність і створюють усі умови для якісного дозвілля, комфортного перебування та оздоровлення.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!