Інновації в медицині: як змінює систему охорони здоров’я Уряд Гройсмана

  • «Якщо 3-5 років робити те, що передбачено планом реформи медицини, протягом цього часу українці будуть бачити позитивні зміни в системі охорони здоров’я, відчують підвищення якості надання медичної допомоги. Важливо діяти системно і послідовно. В результаті українці отримають кваліфікованих лікарів, нормальні умови отримання допомоги, а лікар отримає нормальну, достойну заробітну плату», – переконаний Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

    Минулоріч розпочалася масштабна реформа медицини. Міняють застарілі підходи до організації роботи, способів лікування та профілактики захворювань, а також оплату праці медпрацівників. А все заради нової модель медичного обслуговування українців.

    Підписання декларації із сімейним лікарем

    Обрати лікаря, якому довіряєш: без жодних прив’язок до місця проживання чи «прописки» – так стартувала реформа охорони здоров’я у 2018 році. Не дивно, що зміни у медицині розпочалися з первинної ланки, адже на цьому етапі кваліфікований лікар може вирішити 90% медичних проблем хворих.

    Після обрання лікаря та підписання з ним декларації на обслуговування держава платить гроші медзакладу, де цей лікар працює, за лікування цієї конкретної людини. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Тож на охорону здоров’я у 2019 році держава виділила майже 132 млрд грн. Це на 15 млрд грн більше ніж у 2018 р.

    Загалом понад 170 тисяч франківців уклали декларації з лікарем. 68 лікарів мають від 133 до 486 декларацій, від яких залежить зарплата медиків.

    Збільшення зарплати лікарям

    Сімейні лікарі тепер отримують гроші за кількість пацієнтів. Фахівець, в якого багато пацієнтів, отримує більший дохід. Такий підхід надав можливість підвищити зарплату лікарям у 2-3 рази.

    «Зарплати зросли і це відчутно на первинній ланці, – говорить Зоряна Масюк, терапевт міської поліклініки №2 в Івано-Франківську. – Порівняно з минулим роком моя зарплата, наприклад, зросла удвічі. Я є сімейним лікарем і на сьогодні підписала 1438 декларацій з пацієнтами. А колеги, які мають понад 2000 декларацій, мають ще вищу зарплату».

    Програма «Доступні ліки»

    Люди з хронічними захворюваннями можуть отримати ліки в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою. Це можливо завдяки реалізації урядової програми «Доступні ліки».

    Препарати від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу – загалом понад 260 найменувань можна отримати майже задарма. На це з державного бюджету передбачено 1 млрд грн.

    Уряд працює над тим, щоб розширити перелік таких ліків та максимально спростити процес отримання. З квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, що дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.

    Зараз на Івано-Франківщині програма «Доступні ліки» залучила до співпраці 254 аптеки, які отоварили близько 500 тисяч рецептів. 59 лікарських засобів, а це на 12 найменувань препаратів більше у порівнянні з минулим роком,  пацієнти отримують безоплатно.

    Безкоштовна діагностика

    Для вірного діагнозу та лікування необхідні відповідні обстеження. Проте, часто вони надміру дороговартісні. Тож з липня українці отримають можливість безкоштовно проходити діагностику за направленням свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Це стосується понад 80% усіх досліджень.

  • Загалом – 54 діагностичні та лікувальні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням). Також УЗД, рентген, мамографію можна буде зробити безкоштовно.

    Також «Безкоштовна діагностика» включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу; шлунка; дванадцятипалої і товстої кишки; сечового міхура; трахеї і бронхів.

    Виклик «швидкої»

    Реформа екстреної медицини розпочнеться у 2019 році і зачепить наразі лише п’ять областей: Вінницьку, Донецьку, Одеську, Полтавську, Тернопільську та місто Київ. Серед змін – модернізацію диспетчерських служб, закупівля сучасного транспорту та обладнання, підвищення зарплатні медикам, які пройдуть нову програму підготовки інструкторів, і покращення роботи диспетчерів. На ці цілі у 2019 році виділено 1 млрд грн.

    Реформа екстреної медицини розрахована на 5 років, за який швидку медичну допомогу розділять на екстрену (необхідна термінова госпіталізація) та невідкладну (у людини загострення хронічної хвороби, висока температура та тиск).

    Бригада невідкладної допомоги може приїжджати через 2–3 години, а екстрена – через 10–20 хвилин після виклику.

    Спеціалізовані лікарні

    Якщо хвороба серйозна та вилікувати її у сімейного лікаря не вдасться, фахову медичну допомогу українці зможуть отримати з спеціалізованих лікарнях. Заклади профільного типу уряд розбудовує вже декілька років.

    Так з 2017 року збільшується мережа центрів кардіо-судинної хірургії – щороку виділяються гроші на закупівлю 13 ангіографів для порятунку тисяч людей, що страждають на серцево-судинні захворювання.

    За три роки буде відкрито 39 нових кардіоцентрів по всій країні. Кожна людина зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

    Це стосується і перинатальних центрів, де рятуватимуть життя малюкам.

    Минулого року було відкрито такий центр у Львові, невдовзі запрацює ще один – у Луцьку.

    Завдяки дорокінним змінам у сфері охорони здоров’я, які реалізовує Уряд, українська медицина, поволі відходить від радянських стандартів.

    «Я не обіцяю дива всім та одразу. Так не буває. Але я впевнений, поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим», – переконаний Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!